Yüz Germe
Yüz Germe

Bu içerik Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu tarafından bilimsel makaleler referans alınarak oluşturulmuş ve onaylanmıştır.

Yüz Germe

Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Profile Git

Yüz Germe Nedir?

Yüz germe ameliyatı, gevşemiş yüz ve boyun cildini toparlayan, cilde sıkılık veren estetik bir operasyondur. Kulak önü ve saçların başlangıç çizgisinden atılan ufak kesilerle yüzün gerginleştirilmesi işlemidir. 

Yüz germe operasyonlarında yüz dokusuna güç kazandırılır, sarkan dokular kaldırılır ve fazla deri çıkartılır.

Zamanla ciltte yerçekimi, yetersiz bakım ve yaşlanma gibi doğal unsurlar neticesinde sarkma ve kırışıklıklar oluşur. Yaşlanmanın doğal getirisi olarak cilt sıkılığını ve esnekliğini büyük ölçüde kaybeder. Bu deformasyonlar kendisini en çok yüz bölgesinde belli eder. Bu yüzden cildin sıkılaşması için bazı dış dokunuşlara ihtiyaç duyulabilir.

Günümüzde oldukça popüler olan yüz gerdirme operasyonu, kendini genç ve güzel hissetmek isteyen, yıllara meydan okuyan kırışıksız ve sıkılaşmış yüz bölgesine sahip olmak isteyen bireylerin en çok tercih ettiği operasyonlardan biridir.

Mini Yüz Germe Nedir?

Yüz germe işlemleri olarak bilinen radyofrekans yüz germe, mini yüz germe, ameliyatsız yüz germe, iple yüz germe, buzla yüz germe, ultrasonla yüz germe gibi çok çeşitli ameliyatsız işlemler vardır. Mini yüz germe bunların hepsinin ortak adına denilebilir.

Mini Yüz Germe İşlemleri Nelerdir?

Mini yüz germe olarak adlandırdığımız işlemler (radyofrekans yüz germe, ameliyatsız yüz germe, iple yüz germe, buzla yüz germe, ultrasonla yüz germe vs.) uzun vadede etkili olmayan sıradan klinik işlemleridir. 

Mini Yüz Germe ile Yüz Germe Arasındaki Fark

Mini yüz germe adı altında size sunulan hiçbir teknik, yöntem ya da işlem sizin yüzünüzde fark edilir bir değişim yaratamaz. Ancak hasta yüzünde gözle görülür bir fark olduğu izlenimine kapılır. Mini yüz germe ile gerçek bir yüz germenin sizde yapacağı değişimi görmek için uzman ve tecrübeli bir hekimle size tek seçenek olarak “Mini Yüz Germe” işlemini sunan bir hekime danışmanız yeterli olacaktır.

Kimler Yüz Germe Ameliyatı Yaptırabilir?

İnsan vücudu zaman içerisinde değişime uğrar. Özellikle de yüzde meydana gelen değişimler kendini erken dönemde fark ettirir. Bu değişimler arasında şunları sıralamak mümkünüdür:

 • Çene hattı belirginliğini kaybedip boyun derisi gevşek ve sarkmış ise,
 • Elmacık kemikleri dolgunluğunu kaybedip yaş almanın da getirisi olarak aşağı doğru sarkma yapmış ise,
 •  Yüzünüzde kendini belli eden derin kırışıklık ve sarkmalar var ise,
 • Gülümsediğimizde iki parantez gibi ağız köşelerinin yanlarında oluşan nazolabial oluklar daha derin hale geldiğinde, yüz germe operasyonu yaptırma ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu operasyonda bazı faktörler değişkenlik gösterebilir. Bunların bazıları cinsiyet, bireyin yaşam kalitesi, ciltteki sarkma ve kırışıklık dereceleri, yüzün anatomik yapısı gibi etmenlerdir. Bu etmenler göz önüne alınarak operasyonun süresi ve uygulamalar değişkenlik gösterebilir. Yüz germe ameliyatlarında kulağınızın önünden başlayıp, kulak arkanıza doğru uzanan kesiler yapılarak yaşlanma derecesine göre değişik kalınlıkta cilt, cilt altı dokular gerilir.

Yüz germe operasyonu genel anesteziyle yapılır. Çok ayrıntıya sahip olduğundan yüz bölgesinde mevcut olan yanaklar, göz çevresi, kaşlar, burun, alın, boyun ve çene bir bütün olarak değerlendirilir. Yapılacak bölgelere göre değişmekle beraber ortalama 4-5 saat gibi bir uzunluğa sahiptir.

Derin Plan Tekniğinin Farkı Nedir?

Klasik ve eski yüz germe operasyonu sadece üst cildin gerilmesiyle gerçekleştirilirken Derin Plan tekniği ise cildin altında bulunan SMAS adı verilen dokuların özen ve dikkatle gerilmesiyle gerçekleştirilir. Deride hiçbir kırışıklık olmasına imkan verilmeden yüz gerdirilir ve son olarak kesiler kapatılarak işlem tamamlanır. Gerginlik SMAS dokuları yardımıyla sağlandığı için bu işlemin etkisi daha uzun vadeli ve daha avantajlı olarak görülür.

Ancak bu teknik klasik ve eski yüz germe operasyonu gibi üst cilt üzerinden yapılmayıp SMAS dokularının kısaltılıp kesilmesiyle sağlandığı için derin plan yüz germe cerrahisi değildir ve aynı başarı maalesef sağlanamaz.

Derin plan tekniği ileri derecede anatomi bilgisi ve cerrahi tecrübe gerektirir. Milim milim cilt ve SMAS doku altında ilerlenerek hassas yapılan bir işlemdir. Ameliyattan sonra hasta iyileşme dönemini tamamlandığında cildindeki tüm sarkma, deformasyon ve yaşlılık izleri giderilmiş cildi çok daha genç bir forma kavuşulmuş olur.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

 • Operasyon sonrasında kanın toplamasını engelleyen drenler kullanılır. Bu drenler ameliyattan iki gün sonra çıkartılır. İlk üç gün hastanın yüzü sargıyla kaplıdır.
 • Operasyon sonrası ilk 3-4 gün yüzünüzde yoğun ödemler ve şişlikler olacaktır. Bunlar gayet normaldir.
 • Bu  süreci 6-8 günlük bir morarma dönemi takip eder ve hafif şişliklerin olabileceği bu süreçte dikişleriniz alınır.
 • Ameliyatın üçüncü haftasında ise bu şişlik ve ödemlerde gözle görülür derecede bir azalma olacaktır. Hatta şişlikleriniz fark edilmeyeceğini bile söyleyebiliriz.

Yüz Germe Sonrası İyileşme Süreci

 • Ameliyat sonra iyileşme süreci tabii olarak hastadan hastaya değişkenlik göstermektedir. Tütün mamulleri kullanmayan, sağlıklı beslenme ve spor düzenine sahip olan hastalar diğer hastalara oranla daha hızlı iyileşmektedir.
 • 2’nci haftanızda yüzünüzdeki kaba ödemler ve şişlikler inmiş, dikişler kaynamış olur. En güzel sonucu operasyondan bir ay sonra net bir şekilde görebilirsiniz.
 • Yüz şeklinin tamamen elde edilmesi 3 hafta sonrasında gerçekleşmektedir. 3 hafta sonunda gözlük kullanılabilir. Farklı bir yüz estetiği ameliyatı durumunda, iyileşme süreci sonrasında gözlük kullanımında sakınca olmaz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yüz Germe Sonrası İz Kalır Mı?

 • Kulak arkası ve saçın başlangıç çizgisinden atılan kesiler yüzünden küçük de olsa iz kalabilir. Ancak o kesiler de yaklaşık bir hafta içerisinde cildin rengini alacağından belirginliğini kaybedecektir.
 • Endoskopik yüz germe yapılırken 1-2 santimi aşmayan minik kesiler atılır. Bu kesiler  saçın içinde olduğu için gözle görülemez. Klasik yüz germede ise kesiler kulak önünde ve arkasındaki doğal çizgi yerlerine yerleştirilmektedir.

Yayınlanma Tarihi: 18 Ağustos 2020
Güncellenme Tarihi: 28 Ocak 2021

Uzmana Sorunuzu Sorun

Lütfen içeriği değerlendirin. Rehberimizden ne derece memnun kaldınız?