Vajina Daraltma
Vajina Daraltma

Bu içerik Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından bilimsel makaleler referans alınarak oluşturulmuş ve onaylanmıştır.

Vajina Daraltma

Op. Dr. Süleyman Eserdağ

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Profile Git

Vajina Daraltma Nedir?

Doğum ya da yaşlanmaya bağlı olarak vajina bölgesinde yaşanan vajinada genişleme, sarkma, deforme olma ve yıpranmanın eski haline döndürülmesini sağlayan tedavi yöntemine vajinoplasti denir.

Vajina daraltma ya da bilinen ismiyle vajinoplasti, vajinal dokularda görülen gevşeme, elastikiyetin eksilmesi ve vajinada görülen genişleme durumlarının tedavi edilmesi için gerçekleştirilen bir estetik operasyondur.

Vajinoplasti operasyonlarında sonuç olarak vajina yeniden sıkıştırılır, daraltılır ve toparlanmış olur. Bazı hastalarda kızlık zarı dikimi olarak da bilinen himenoplasti işlemiyle beraber yapılabilmektedir.

Aynı şekilde vajina dudaklarına uygulanan iç dudak estetiği (Labioplasti) operasyonları da vajinoplasti işlemiyle beraber yapılabilmektedir. Vajina daraltma operasyonu bazı genital estetik operasyonlarıyla kombine olarak yapılabilmektedir. Bu operasyonlara;

 • Klitoral hudoplasti,
 • Perineoplasti,
 • Labioplasti,
 • Himenoplasti gibi operasyonlar örnek verilebilir.

Vajinoplasti operasyonunda amaç, vajende deforme olmuş dokunun çıkarılması, etrafındaki kasların ve diğer dokuların cerrahi olarak sıkılaştırılarak normal haline getirilmesidir. Bazen bu ameliyatlarla birlikte kaslardaki zayıflama veya yine doğum travmalarına bağlı idrar kaçırma ya da büyük abdest yapmakta zorluk yaşanması gibi sorunlara yönelik cerrahi uygulamalar da yapılabilmektedir.

Vajinal genişleme sonucunda hastanın cinsel hayatı etkilenebilmekte ve kişide vajinal enfeksiyon görülme sıklığı artabilmektedir. Bununla beraber vajinadan gaz ve ses çıkması gibi rahatsız edici şikayetler de görülebilmektedir. Bu nedenle pek çok kadın vajina daraltma operasyonuna ihtiyaç duyabilmektedir.

Vajinoplasti yani "cerrahi yolla vajina daraltma" operasyonları günümüz kozmetik jinekoloji alanında labioplasti ameliyatları kadar tercih edilen önemli ameliyatlar arasında yer almaktadır. Vajina daraltıcı ameliyatlar rekonstruktif (yeniden onarım) ameliyatlardandır ve jinekolog hekimler tarafından uygulanan bir işlemdir.

Lazer teknolojisinin jinekolojik alanda da kullanılmasıyla birçok kadının sorununa cerrahi operasyon yapılmadan çözüm sağlanması açısından memnun edici sonuçlar alınmaktadır. Dolayısıyla artık cerrahi ameliyatlar en son çare olarak görülmektedir.

Fiyatlar Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından kişiye özel verilmektedir. Fiyat belirlenirken birçok unsur gözetilerek verilmektedir. Fiyat talebinde bulunmak için aşağıdaki formu doldurunuz.

 

Vajina Daraltma İşlemi Kimlere Yapılır?

 • Daha önce zorlu bir doğum süreci geçirmiş,
 • Çoklu gebelik süreci yaşamış,
 • Çok sayıda normal doğum geçirmiş,
 • Travmatik unsurlar sonucu bazı sorunlara sahip hastalar,
 • Genetik faktörler neticesinde vajinal genişlik yaşayan,
 • Ameliyat için yeterince sağlıklı olan,
 • Doğum sırasında yırtıkların oluşması gibi sorunlara sahip hastalar vajinoplasti ameliyatı yaptırabilmektedir.

Vajinoplasti Neden Yapılır? 

Vajina daraltma normal doğum sırasında meydana gelen vajinada istenmeyen bir takım doku düzeyindeki genişlemeleri, esnemeleri ve sarkmaları düzeltmek ve sıkılaştırmak için yapılır. Vajinanın normalden geniş, sarkık ya da deforme olması çiftler arasında ortaya çıkabilen önemli cinsel problemlerden biridir.

Vajina daraltma ameliyatı, bu durumun düzeltilmesi için yapılan estetik ameliyattır. Vajina ile erkek organı arasındaki uyumsuzluk, her iki partnerde orgazm konusunda sorun teşkil edebilmektedir. Vajina genişlemesi cinsel ilişki sırasında partnerlerin her ikisi için de başlı başına bir problem yaratır.

Vajinada meydana gelen genişleme veya bozukluk cinsel ilişki sırasında ağrı, orgazm olamama, cinsel doyumda azalma, isteksizlik ve cinsel ilişki sıklığında azalmaya zemin hazırlamaktadır. Bu durumda kadının kendine olan güveni azalmakta ve ilişkisi yıpranmaya başlamaktadır.

Bundan dolayı cinsel isteksizlik gelişmektedir. Bunları yaşamamak için de vajina daraltma ameliyatları yapılmaktadır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Çeşitleri

Vajinoplasti ameliyatı olmak isteyen hastalarda genelde iki grup yer almaktadır. Birinci gruptaki hastalar genellikle genç yaşta olup normal doğum sırasında gerçekleştirilen epizyotomi kesilerine bağlı düzgün iyileşmeme problemlerine veya genetik olarak sahip olunan vajinal genişliğin tedavi edilmesi amacıyla vajinoplasti operasyonu olmak isteyen hastaları kapsamaktadır. İkinci gruptaki hastalar ise genellikle ileri yaş hastalardan oluşan idrar kaçırma, bağırsak ve rahim sarkması gibi problemlere karşı tedavi olmak isteyen hastaları kapsamaktadır. 

İkinci gruptaki bu hastalarda vajina bölgesi daraltılır, bağırsak ve idrar kesesi sarkması gibi problemlerden düzeltilmektedir.

Vajinanın normalden geniş ya da bol olması çiftler arasında ortaya çıkabilen önemli cinsel problemlerden biridir. Vajina daraltma ameliyatı, bu durumun düzeltilmesi için yapılan estetik ameliyattır. Vajina ile erkek organı arasındaki uyumsuzluk, her iki partnerde orgazm konusunda sorun yaratabilir.

Vajina genişlik açısından kişisel farklılık göstermekle beraber genellikle doğum yapmamış bir kadında iki parmağın sıkıca girişine müsaittir. 

Vajinada arka ve ön duvarda boylamasına mevcut katlantılar genişlemeyi arttırabilmektedir. Bu hastalarda vajina boyu ise ortalama 7-9 cm kadardır. Yine vajinada enlemesine mevcut birçok katlantı boyda uzamayı sağlamaktadır.

Vajina yapısındaki enine ve boyuna uzanan kaslar, vajinanın erkek organına uyum göstermesini sağlarlar. Ancak bazı durumlarda vajina aşırı bollaşır ve erkek organına uyum gösteremez. Bazı kadınlarda normalde vajina boyutları yapısal olarak normalden büyük olabilir.

Bunun dışında, yapılan normal doğumlar, doğum sırasında yırtılma olması (doğum yırtığı), doğum sayısının fazla olması, ilk doğumda yapılan epizyotomi kesisinin olması gerektiği gibi uygun dikilmemesi ya da dikişlerin açılması, normalden iri bebek doğurma, yaşın ilerlemesi ile beraber vajina elastikiyetinin azalması ve bollaşması görülebilmektedir.

Vajina yapısının genişlemesi ile birlikte genellikle idrar torbasında ve bağırsaklarda da vajinaya doğru sarkma meydana gelmektedir. Vajina genişlemesi, idrar torbasında sarkma, idrar kaçırma, sıkışma gibi sorunlar ortaya çıkarabilir.

Vajina genişlemesi aynı zamanda ilişki esnasında vajinada normal ıslanmayı engeller ve problemi iyice arttırır. Vajinal bollaşması ve buna bağlı cinsel problem ortaya çıktığında yapılması gereken estetik operasyon, vajina daraltma ameliyatıdır. 

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatı, yani vajinoplasti operasyonunda anestezi türü olarak genellikle sedasyon eşliğinde lokal anestezi kullanılmaktadır. Bu işlemin uzunluğu ortalama olarak 45 dakika ile 1 saat arası bir uzunluğa sahip olmaktadır.

Vajinoplasti operasyonlarında girişten itibaren vajina içine doğru 6-7 cm uzunluğunda bir kesi açılmaktadır. Bu işlem sayesinde fazla dokular çıkarılmış ve vajina içi özel ipliklerle dikilerek dokular birleştirilecektir.

Genellikle ileri yaş hastalarda görülen bağırsak sarkması sorunu da bu işlem sırasında çözülebilmektedir. Her operasyonda olması gerektiği gibi vajinoplasti operasyonunu yapacak uzman doktor ve ekibinin de tecrübeli ve deneyim sahibi olması önem taşımaktadır.

Lokal anestezi ile yapıldığında, ameliyattan sonra yürüyerek evinize gidebilirsiniz. Ameliyat 1 saat kadar sürebilir. Eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alma problemi yoktur. Vajina daraltma sonrası antibiyotik ve ağrı kesici ilaç kullanılır. Vajina daraltma ameliyatı sonrasında 4-6 hafta cinsel ilişki yasaklanır.

Vajina Daraltma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Vajinoplasti operasyonunda iyileşme süreci kısa sürebilmektedir. Bunda vajinanın anatomik yapısı da oldukça etkilidir. Vajina organının anatomik yapısı açısından kan dolaşımı oldukça iyidir. Bu sayede iyileşme süreci hız kazanmaktadır.
 • Vajinoplasti ameliyatının süresi 45 dakika ile 1 saat arasında değişmektedir.
 • Vajinoplasti ameliyatı sonrasında hasta en fazla 1-2 gün içinde normal günlük aktivitesine dönebilmektedir.
 • Vajinoplasti operasyonundan en az 6-8 saat sonra hastalar ayakta duş alabilmektedir.
 • Kullanılan dikişler vücutta kendiliğinden eriyeceğinden dikiş alınması gibi bir işlem gerekmemektedir. Ayrıca kesi bölgesi vajen içinde kalacağından vücutta dışarıdan görünen herhangi bir iz oluşmayacaktır.
 • Ameliyat sonrası 4-6 hafta kadar havuza, saunaya veya denize girilmemelidir.
 • Hastalar için cinsel ilişki 4-6 hafta boyunca sakıncalıdır. Doktorunuz ameliyat sonrası kontrolünüzde herhangi bir sorun görmezse izin verebilmektedir.
 • Vajina daraltma ameliyatından sonra önerilen şekilde pansumanların düzenli bir şekilde yapılması, doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ve antibiyotik gibi ilaçların düzenli olarak kullanılması önem taşımaktadır. 
 •  Vajinoplasti operasyonundan sonra kişisel temizliğe dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Ameliyat sonrası lif ağırlıklı besinler tüketilmesi kabızlık problemi yaşanmaması açısından oldukça önemlidir. Yaranın iyileşmesi için de protein, mineral ve vitamin ağırlıklı besinler tüketilmelidir.
 • Ameliyat sonrası şişlik, ağrı ve kanama gibi durumları azaltabilecek buz kompresi gibi işlemler yapılabilmektedir.
 • 4-6 hafta sonrasında doktor izniyle gerçekleştirilebilecek ilk cinsel birliktelikte kayganlaştırıcı kullanılması tavsiye edilmektedir.
 • Ameliyat sonrası pelvik taban egzersizleri olarak da bilinen “Kegel egzersizleri” nin uygulanması uzun vadede fayda sağlayacaktır.
 • Yapmanız konusunda size önerdiğimiz "pelvik taban egzersizlerini (Kegel egzersizleri) uygulamanız da uzun vadede size oldukça fayda sağlayacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Vajina daraltma operasyonu nerede yapılır?

Vajina daraltma operasyonu klinik ortamında veya hastanede yapılabilir. Ameliyat sırasında genel anestezi, sedasyon ve epidural anestezi kullanılabilmektedir.

Vajina daraltma operasyonu ne kadar sürer?

Vajina daraltma operasyonu ortalama 60 dakika sürmektedir.

Vajina daraltma kaç günde iyileşir?

Vajian daraltma operasyonundan 3-4 gün sonra iş hayatınıza dönebilirsiniz. Dikişlerin genellikle bir kısmı 20 günde bir kısmı ise bir buçuk ay sonra erir. Banyo genellikle operasyondan 2-3 gün sonra yapılmaktadır. Ağır sporlar, pilates, yoga vb. egzersizler 1 ay sonra serbest olmaktadır. 

Vajina daraltma için hangi doktora gidilmelidir?

Vajina daraltma ameliyatları estetik ameliyatlar değildir. Yeniden yapılandırma sağlanan operasyon grubunda yer almaktadır. Bu konuda jinekolog doktorlar hizmet vermektedir.

Vajina daraltma sonrası tekrar genişler mi?

Vajina daraltma operasyonundan sonra normal doğum yapılmadığı sürece tekrar genişleme olmaz.

Vajina daraltma ameliyatından sonra ne zaman ilişkiye girilebilir?

Vajina daraltma ameliyatından 1.5 ay sonra cinsel ilişkiye girilebilir.

Yayınlanma Tarihi: 26 Aralık 2020
Güncellenme Tarihi: 24 Nisan 2021

Uzmana Sorunuzu Sorun

Lütfen içeriği değerlendirin. Rehberimizden ne derece memnun kaldınız?