Tüp Bebek
Tüp Bebek

Bu içerik Yrd. Doç. Dr. Alper Şişmanoğlu tarafından bilimsel makaleler referans alınarak oluşturulmuş ve onaylanmıştır.

Tüp Bebek

Yrd. Doç. Dr. Alper Şişmanoğlu

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Profile Git

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi yumurta, sperm sayısının azlığı ve kalite eksikliği, çeşitli jinekolojik hastalıklar, enfeksiyon ve tüplerdeki tıkanıklıklar, nedeni tespit edilememiş kısırlık, ileri yaş gibi durumlar neticesinde çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu yardımcı bir tedavidir. Tüp bebek tedavisi, günümüzde çocuk sahibi olamayan hastaların tedavisinde kullanılan ve başarı yüzdesi yüksek lan bir tedavi çeşididir.

Kadın üreme hücresi yumurta ve erkek üreme hücresi olan spermlerin laboratuvar ortamında çeşitli yöntemler yardımıyla döllenmesiyle gerçekleşir. Döllenme sürecinin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasının ardından yumurtanın embriyoya dönüşmesi beklenir. Döllenen yumurta embriyoya dönüştükten sonra anne rahmine tutunması ve gelişimine devam etmesi beklenir. Gelişimine devam ettiği gözlemlenen embriyo sayesinde hamilelik süreci başlamış olur.

Kimler Tüp Bebek Tedavisi İçin Uygun Adaylardır?

 • Erkeklerde yeterli sayıda sperm olmaması veya hiç mevcut olmaması,
 • Kadınlarda fallop tüplerinin kapalı, hasarlı veya cerrahi müdahaleyle alınmış olması,
 • İlaç tedavisi ardından olumlu sonuç alınamamış olması,
 • Kadınların doğurganlığın düşük olduğu ileri yaş grubunda yer alması,
 • Yumurta kanallarının yumurtaları yakalamasını engelleyen yapışkanlığa sahip olmaması,
 • Hastanın obezite gibi metabolik hastalıklara sahip olması,
 • Sebebi bilinemeyen kısırlık,
 • Erkeklerde mevcut olan spermlerin kalite eksikliği gibi sorunlara sahip olan hastalar tüp bebek tedavisi öncesi yapılan muayene ve testlerin ardından uygun ise tüp bebek tedavisine başlanabilir.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisinin uzunluğu hastalarda mevcut olan sağlık problemlerine göre değişmektedir. Ancak genel olarak sabır gerektiren ve belli bir vakte yayılan bir tedavidir. Kadınlarda 45 yaşından sonra tüp bebek tedavisinden olumlu sonuç elde etmek genç hastalara oranla daha düşüktür. Hastalarda yaş ilerlemesiyle beraber sperm ve yumurtaların DNA’sında bozulma ve değişmeler meydana gelmektedir. Bu yüzden hastalar mümkün olduğunca erken yaşta tüp bebek tedavisine başlamalıdır. Kadınlarda yaş ilerlemesi sonucu yumurta kanallarında herhangi bir sorun mevcut olmasa da hamilelik gerçekleşmeyebilmektedir. Bu da tüp bebek tedavisinde erken başlangıçların önemi göstermektedir. Tüp bebek tedavisinde genellikle 3 deneme yapılması tavsiye edilir. Bu sayıdan fazla deneme yapılabilmesi mümkündür ancak başarılı olma olasılığı düşüktür. Tüp bebek tedavisinde yumurtaların yerleştirilmesi için bilinen ve kullanılan iki yöntem vardır. Bunlar;

 • Mikroenjeksiyon,
 • IVF olarak bilinen klasik tüp bebek tedavisidir.

Mikroenjeksiyon işleminde spermlerin yüksek büyütmeli bir mikroskop yardımıyla direkt yumurtaya enjekte edilmesi olarak bilinir. IVF yönteminde ise spermler, yumurtanın yanına bırakılır ve spermin kendi kendine yumurtanın içine girip döllenmeyi başlatması beklenir. Bu iki tedavi yöntemi doktorlar tarafından hastaların özelliklerine göre belirlenmektedir. Düzenli adet gören sağlıklı hastalar her ay bir yumurta oluşturmaktadır. Tedavi sürecinde alınan hormon ilaçları yardımıyla bu sayının arttırılması hedeflenmektedir. Tedaviler ve içeriği hastadan hastaya farklılık gösterebilse de temelde iki paralel hormon tedavisi uygulanmaktadır.

İlaçların kullanım sürecinde hastalardaki olumlu veya olumsuz sonucun gözlenebilmesi, gerekli doz ayarlamalarının yapılması açısından kan testleri ve ultrason yapılmaktadır. Yumurtaların alınması sırasında lokal, genel anestezi veya sedasyon yöntemi de kullanılabilmektedir. Hedeflenen olgunluğa ulaşmış yumurtalar çatlatma iğnesi yardımıyla aspirasyon yöntemiyle toplanır. Erkek bireyden alınan spermlerle beraber laboratuvar ortamında gerekli koşullar altında döllenme işlemine alınır. Bu işlemin ardından gelişimini tamamlayan döllenmiş yumurtanın embriyo evresine geçişi beklenir. Embriyo evresinde alınarak anne rahmine transferi gerçekleştirilir. Embriyonun duvarları kalınlaşan anne rahminde tutunması sonucu hamilelik süreci başlamış olur. Embriyo, sayısı, kalitesi ve hastanın isteğine göre anne rahmine transfer edilmektedir.

Fiyatlar Yrd. Doç. Dr. Alper Şişmanoğlu tarafından kişiye özel verilmektedir. Fiyat belirlenirken birçok unsur gözetilerek verilmektedir. Fiyat talebinde bulunmak için aşağıdaki formu doldurunuz.

Tüp Bebek Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Transferin ardından 30-60 dakika arası dinlenilmesi tavsiye edilir. Dinlenme süresinin ardından hasta taburcu olabilmektedir.
 • Hastanın ilk üç gün mümkün olduğunca stres ve stresli ortamlarda uzak durması gerekmektedir. Hastaların bu üç günü evlerinde geçirmeleri tavsiye edilir.
 • Hasta basit ev işlerini yapabilir, kendini zorlayacak faaliyetlerden kaçınmalıdır.
 • Hastanın ilk 2-3 gün uzun yolculuğa çıkmaması tavsiye edilir.
 • Embriyo transferinin ardından kasıklarda adet sancısı benzeri ağrı, göğüslerde şişlik ve ağrı ve iç çamaşırında kahverengi lekelenmeler görülebilmektedir. Normal gebeliklerle aynı olan bu durum farklı şikayetler olmadığı sürece sıradandır.
 • Hamilelik döneminde hastaların beslenme ve sıvı alımına dikkat etmesi gerekmektedir. 
 • Gebelik sürecinde hasta doktorunun önerdiği ilaçları aksatmadan kullanmalıdır. Doktorun önerdiği dışında ilaç kullanılmamalıdır. Doktorunuzun izni olmadan basit olarak görülen ilaçları dahi kullanmamalısınız.
 • Hastaya embriyo transferi yapıldıktan sonra 12 gün beklenmelidir. Anne rahmine konulan embriyo sağ kalıp kalmadığının beklenmesi gerekmektedir. Bu yaklaşık 15 günün ardından kanda hamilelik tespit edilebilmektedir.
 • Hamileliğin öğrenilmesinin ardından ilk 10 veya 15 gün sonra ultrason muayenesi yapılır.
 • Tüp bebek tedavisi sonrası tütün mamulleri ve alkol kullanılmamalıdır. Hamilelik sırasında kesinlikle tütün ürünleri ve alkol kullanılmamalıdır.

Yayınlanma Tarihi: 17 Ekim 2020
Güncellenme Tarihi: 09 Şubat 2021

Uzmana Sorunuzu Sorun

Lütfen içeriği değerlendirin. Rehberimizden ne derece memnun kaldınız?