Şeffaf Plak
Şeffaf Plak

Bu içerik Uzm. Dt. Aslı Konca tarafından bilimsel makaleler referans alınarak oluşturulmuş ve onaylanmıştır.

Şeffaf Plak

Uzm. Dt. Aslı Konca

Diş Hekimi / Ortodonti Uzmanı

Profile Git
 • Tedavi Süresi
  45 Dakika
 • İşe Dönüş Süresi
  Aynı Gün
 • Anestezi Türü
  Anestezi gerektirmez.
 • Fiyat Aralığı
  Fiyat formu doldurunuz.

Şeffaf Plak (Telsiz Ortodonti) Nedir?

Şeffaf plak tedavisi, sıradan ortodonti tedavilerinden farklı olarak telle yapılmayan, şeffaf plastikten yapılmış bir çeşit materyalle uygulanan bir tedavidir. Sıradan ortodonti tedavilerinde kullanılan braket, lastik, tel gibi materyaller kullanılmadan yapılmaktadır.

Günümüzde kişilerde artan estetik beklentisi; özellikle ergenlik sonrası dönemde yapılan ortodonti tedavilerinde diş yüzeylerine uygulanan bu materyaller kullanılacağından hastalar hem çekinebilmekte hem de bu görüntüyü rahatsız edici buldukları için vazgeçebilmektedir. Şeffaf plak tedavisinde hastalar gün boyu fırçalama ve yemek harici dişin şeklini almış bir invisaling (şeffaf plak) kullanılmaktadır.

Şeffaf plak tedavisinde ortodontik aparey, dişlerin tüm yüzeyini kaplayan ve hasta tarafından takılıp çıkarılabilen renksiz plastikten yapılmıştır. Bu sayede ortodonti tedavisi görmesi gereken hastalar görünüm sorunundan kurtulmuş olmaktadır.

Şeffaf plaklar kullanılırken istenen sonuçları elde etmek adına eskiye oranla daha hızlı hareket sağlanmaktadır. Plakların kullanımı ve temizliği oldukça kolay ve pratiktir. Günlük sabah ve akşam olmak üzere iki kez temizlenmesi yeterlidir. Dişlerin de günde 3 kere ara fırça ve diş fırçası yardımıyla temizlenmesi tavsiye edilmektedir.

Şeffaf plaklar, özellikle diş çapraşıklığını düzeltmede oldukça başarılıdır. Şeffaf plaklar dişlerin hareket ettirileceği konuma göre bilgisayarda hazırlanarak seri olarak yapılmaktadır.

Her plakta 0,5 milimetrelik bir hareket oluşmaktadır. Bu hareket sağlayıcı plaklar 10 günde bir değiştirilmektedir. Yeni plak 10 gün boyunca kullanılmaktadır. Şeffaf plak tedavisi ergen, çocuk, yetişkin yani kısaca her yaştan bireye uygulanabilmektedir.

Temel şart hastanın yeterli uzunlukta daimi dişlerin ağızda olmasıdır. Ancak diş hekimleri öncelikle hastaları muayene ederek uygun olup olmadıklarına karar vermelidir. Şeffaf plak tedavisiyle hafif ve orta diş çapraşıklıkları tedavi edilebilmektedir. Bazı hastalarda diş çekimi gerekebilmektedir.

Diş çekiminden sonra diş hekimleri hala şeffaf plak tedavisine devam edilip edilmeyeceğine karar verecektir.

Fiyatlar Uzm. Dt. Aslı Konca tarafından kişiye özel verilmektedir. Fiyat belirlenirken birçok unsur gözetilerek verilmektedir. Fiyat talebinde bulunmak için aşağıdaki formu doldurunuz.

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları

 • Şeffaf plak tedavisi günlük hayatta hastalara oldukça kolaylık sağlamaktadır.
 • Sıradan ortodonti tedavisi gibi olmadığından hastaların herhangi bir görünüş kaygısı olmayacaktır.
 • Tedavi içeriğinde tel ve braket gibi materyaller kullanılmayacağından ağzınızda yaralanma, diş eti tahrişi gibi durumlar yaşanmayacaktır.
 • Konuşurken ve gülerken daha rahat hareket edebilirsiniz.
 • Besin tüketiminde sıradan ortodonti tedavisi gören hastalara oranla daha rahat beslenilebilmektedir. Her besin rahatlıkla tüketilebilmektedir.
 • Özel toplantı ve davetlerde çıkarılarak kişiye özgürlük tanır.

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şeffaf plak tedavisi, öncelikle diş hekiminin şeffaf plak tedavisi için uygun olup olunmadığını anlama amacıyla gerçekleştirdiği muayeneyle başlar. Diş hekiminiz uygun olduğuna karar verirse bilgisayar üzerinden 3D sanal modelleme yapılarak dişinize uygun kişiye özel şeffaf kalıplar çıkarılmaktadır.

Yapılan bu 3 boyutlu modellemeler genellikle yurtdışına gönderilmektedir. Laboratuvarda yapımı tamamlanan plakların getirilmesiyle tedaviye başlanabilir. İlk olarak doktorunuz tarafından detaylı bir diş temizliği yapılmaktadır.

Bu temizlik esnasından dişte bulunan diş taşı, diş çürükleri ve tartarlar temizlenmektedir. Tamamlanan detaylı diş temizliğinin ardından şeffaf plaklar hastanın dişlerine yerleştirilir. İlk yerleştirildiğinde hafif bir sıkışma hissedilmesi ve dişlerde temizlik sonrası hassasiyet, diş kamaşması hissedilmesi oldukça normaldir. Dişler kısa bir süre sonra bu sıkışmaya uyum sağlayacaktır.

Bazen zorlu diş hareketlerinde kuvvetlerin tam olarak iletilmesini sağlamak amacıyla; dişlerin yüzeyine ataşman olarak adlandırılan kompozit dolgu materyalinden diş ile aynı renkte hafif çıkıntılar yapılmaktadır. Ataşmanlar tedavi başında uygulanacağı gibi tedavi süresinde de gerekli olduğu durumlarda uygulanır. Tedavi sonunda temizlenerek dişte hiçbir iz bırakmadan uzaklaştırılır.

Hastalar bu şeffaf plakları 10 gün boyunca yemek ve diş fırçalama anları dışında günlük 20-22 saat takmak zorundadır. Bazı özel durumlarda hastaların 1-2 saat boyunca plakları çıkarması herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak bu sürenin uzatılmaması ve mümkün olduğunca alışkanlık haline getirilmemesi tedavi gidişatı açısından daha sağlıklı olacaktır.

Şeffaf plak tedavisi dişlere istenen yönlerde kuvvetler uygulayarak ve tam oturarak hastaların dişlerindeki mevcut diş çapraşıklığından milim milim kurtulmalarını ve düzgün, sıralı dişlere sahip olmalarını sağlamaktadır. Bu tedavi, sıradan ortodonti tedavisine oranla daha kısa sürede sonuçlanmaktadır.

Şeffaf plak tedavisi sonrası dişlerin eski haline dönmemesi için dişlerin arkasına yerleştirilecek ince bir tel olacaktır. Bu teller, doktorunuzun belirlediği bir süre boyunca kalacaktır. Şeffaf plak tedavisi, genel olarak bütün yaş grubundaki hastalarda uygulanabilmektedir.

Şeffaf Plak Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Şeffaf plak tedavisinde bilgisayar üzerinden 3D modelleme yapılmaktadır. Bu ölçülere uygun şeffaf plaklar genellikle yurtdışındaki laboratuvarlara gönderilir ve kişiye özel plaklar yapılmaya başlanır. Şeffaf plakların yurtdışından gelmesi sonrası hastalar tedaviye başlayabilmektedir.
 • Şeffaf plak tedavisine başlamadan önce diş temizliği yapılmalı, dişte mevcut diş taşı, tartar, diş çürükleri gibi zararlı maddeler temizlenmelidir. Bu sayede dişte girintiler olmayacaktır.
 • Doktorlar tedavi öncesi genellikle yirmilik dişlerin çekilmesini istemektedir. Doktorunuza belirttiğiniz zaman gerek olup olmadığına karar vermektedir. Eğer çekim yapılacak ise çekimden sonra şeffaf plakların ölçüsü alınır.
 • Şeffaf plak tedavisinde ayda üç kez şeffaf plak değişimi olmaktadır. Bu kontrollerde size üç tane yeni şeffaf plak verilmektedir. Size verilen plak sayısı tedavinin süresini belirlemektedir.
 • Şeffaf plaklar günde 20-22 saat takılmalıdır. Yemek yemek ve diş fırçalamalar hariç özel bir durum olmadığı sürece bu sürenin 1-2 saatten fazla altına inilmemesi tavsiye edilmektedir.
 • Şeffaf plaklar ağzınızdayken tükettiğiniz içeceklere dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin çok yüksek sıcaklıktaki çay veya kahve gibi içecekler plakların deforme olmasını sağlayabilmektedir. Bunun yaşanmaması için ılık veya soğuk içecekler içmeniz veya yüksek sıcaklıktaki içecekleri tüketirken plakları ağzınızdan çıkarmanız tavsiye edilebilir.
 • Şeffaf plak tedavisinde hem plakların hem de dişlerin temizliği oldukça önemlidir. Dişler sıradan ortodonti tedavisinde yapıldığı gibi ara fırça yardımıyla temizlenebilir. Bazı doktorlar sıradan diş fırçaları yerine elektronik şarjlı diş fırçalarını önermektedir. Günde 3 kez özellikle yiyecek ve içecek tüketimi sonrası hem diş fırçasıyla hem de ara fırçayla fırçalanması tavsiye edilmektedir.
 • Şeffaf plaklar herhangi bir görüntü sorununa yol açmamaktadır. Bu sayede gülümserken veya konuşurken çekinmenize gerek kalmamaktadır.
 • Gün içinde takacağınız şeffaf plaklarınızı sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez ılık su ve diş fırçası yardımıyla temizleyebilirsiniz.
 • Sık sigara içen hastalarda şeffaf plaklarda renk değişimi gözlenebilmektedir. Plaklar iki hafta kullanılıp değiştirileceğinden önemsenmeyebilir.
 • Şeffaf plak tedavisi tamamlandıktan sonra dişlerin arkasına tutucu olarak da bilinen çok ince sabitleme telleri yerleştirilmektedir. Bu tellerin kalış süresini doktorunuz belirlemektedir. Tellerin amacı, düzeltilmiş dişlerin eski haline dönmesini engelleyerek sabitlemektir.
 • Şeffaf plak tedavisi sonuçlandıktan sonra hastalar implant, köprü, protetik gibi işlemler yapılmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Şeffaf plak varken sigara içilir mi?

Sigara içilebilir ancak bunun plaklarda renk değişikliği yapacağı gözden kaçırılmamalıdır. Ayrıca uzun süren ısı uygulaması plak yapısını etkileyebilmektedir.

Şeffaf plak mı tel mi?

Dişlerinizin düzelmesini istiyor ancak bunun kimse tarafından görülmesini istemiyorsanız, ortodontik tedavi esnasında tel ile olan tedavilerde yaşanan yemek ve ağız bakımı ile ilgili sorunların hayat kalitenizi etkilemesini istemiyorsanız; şeffaf plaklarla ortodontik tedaviyi tercih edebilirsiniz.

Şeffaf plak dişleri düzeltir mi?

Şeffaf plaklarla hemen hemen her diş hareketi yapılabilmektedir. Ancak bu tedavinin uygunluğuna klinikte gerçekleştirilen muayene ile karar verilir.

Şeffaf plak sararır mı?

Dişlerin genel olarak sararmasına neden olan çay, kahve ve sigara gibi alışkanlıkların sıklığına göre plaklar da sararabilmektedir. Ancak plaklar yaklaşık 7-10 günde 1 değiştiği için bu sararma yüksek düzeylerde olmamakta ve hastayı rahatsız etmemektedir.

Şeffaf plak acıtır mı?

Her plak değişiminde, dişlere planlanan hareketi vereceği için dişlerde basınç hissi ve hassasiyet oluşabilmektedir. Öte yandan bu basınç hissi süreklilik arzetmemekte ve bir kaç gün içerisinde azalarak bitmektedir.

Şeffaf plakla yemek yenir mi?

Şeffaf plaklar ağızdayken yemek yenilmez. Plaklar yemek öncesi çıkarılıp aparey kutusuna konulur yemek sonrası dişlerin temizliği sağlandıktan sonra geri takılır.

Şeffaf plak zararlı mıdır?

Bilinen ve tespit edilen bir zararı yoktur.

Şeffaf plakla çay içilir mi?

Plaklar ağızdayken sıvılar tüketilebilmektedir. Bununla beraber çok sıcak sıvıların tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

Şeffaf plak neden takılır?

Dişlerde çapraşıklık veya boşluk durumunda dişlerin kişiye özel üretilmiş plaklarla hareketini sağlayarak telsiz ve daha zahmetsiz ortodontik tedavi sağlamak amacıyla takılır.

Şeffaf plak nasıl temizlenir?

Günde 2 kez ılık suyla ve sıvı sabunla temizlenebilir. Ayrıca çeşitli markaların protez temizleyici efervasan tozlarıyla da temizlenebilmektedir.

Şeffaf plak kaç saat takılmalıdır?

Her gün yemek ve fırçalama haricindeki kalan zamanlarda, yaklaşık 20-22 saat kullanılmalıdır.

Şeffaf plak hangi dişlere uygulanır?

Yeterli diş boyuna sahip tüm daimi dişlere uygulanabilmektedir.

Yayınlanma Tarihi: 18 Kasım 2020
Güncellenme Tarihi: 28 Ocak 2021

Uzmana Sorunuzu Sorun

Lütfen içeriği değerlendirin. Rehberimizden ne derece memnun kaldınız?