Saç Ekimi
Saç Ekimi

Saç Ekimi

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi işlemi, çeşitli sebeplerle saçlarını kaybetmiş hastaların kaybettikleri saçlarına tekrardan sahip olmasını sağlayan estetik bir işlemdir. Eskiden genetik faktörlerin ve yaşlanmanın daha etkili olduğu kelleşme ve saç kaybı durumları, günümüzde başka sebeplerle birleşti denebilmektedir.

Günlük hayatın stres, yorgunluk ve yoğunluğu erken yaşta kalıcı saç kaybına sebep olabilmektedir. Hastalar, ense ve sakal kısımlarından alınan güçlü, dökülmeye karşı dayanıklı saç tellerinin seyreklik veya saç kaybının olduğu bölgelerde açılan küçük kanallara eklenmesiyle kalıcı saç tellerine bazı teknikler sayesinde kavuşabilmektedir.

Saç ekimi eskiye nazaran daha güncel ve sağlıklı tekniklerle kısa vadede güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olunmasını sağlamaktadır.

Saç ekimi işlemi için geliştirilen pek çok teknik bulunmaktadır.

Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir?

 • Baştaki saç açıklığı belli bir seviyede olan ve "Kimler Saç Ekimi Yaptıramaz?" içeriğinde yer alan problemlere sahip olmayan hastalar saç ekimi işlemi yaptırabilmektedir.

Kimler Saç Ekimi Yaptıramaz?

 • 3 defadan fazla başarısız saç ekimi süreci geçirmiş olan, 
 • Hepatit C hastalığına sahip olan,
 • HIV-AIDS hastası olan,
 • Psödopelade ve Liken Planus hastalığı olan,
 • Ekim işlemine yeterli saçı olmayan,
 • Ciddi bazı kronik rahatsızlığı olan bireyler saç ekimi işlemi yaptıramamaktadır.

Saç Ekimi Çeşitleri

Saç ekimi işlemi için en yaygın kullanılan altı tür yöntem vardır. Bunlar;

 • Safir FUE Saç Ekimi
 • DHI Saç Ekimi (Tıraşsız)
 • Normal FUE Saç Ekimi
 • Robotik Saç Cerrahisi
 • TDF (Two Days FUE) Saç Ekimi
 • Sedasyonlu Saç Ekimi

Safir FUE Saç Ekimi

Safir madeninden üretilmiş uçlar yardımıyla açılan kanallara saç kökleri eklenmektedir. Safir uçlar, eklenecek olan saç köklerine uygun daha küçük kanallar açmaya yardımcı olur. Safir FUE yöntemi, normal FUE yönteminin geliştirilmiş hali de denebilmektedir. Safir FUE yöntemiyle hastalarda daha hızlı iyileşme gözlemlenir.

DHI Saç Ekimi (Tıraşsız Saç Ekimi)

Saç kökleri için ilk işlem olarak yapılan kanal açma işlemine gerek duymadan yapılan bir uygulamadır. Tıraşsız saç ekimi olarak da bilinmektedir. İşlem, Choi Implanter kalemle yapılmaktadır. Bu kalem sayesinde işlem hızı düşürülmüş olacaktır.

Aynı zamanda bu işlem sayesinde başta ekstra delik açılmamış olacaktır. Saç kökünü yerleştiren iğne hem kanal açıp hem ekim yapmaktadır. Bu sayede hasta daha doğal bir görünüme ve sağlam saç köklerine sahip olacaktır.

Normal FUE Saç Ekimi

Mikro motor yardımıyla yapılan işlemdir. Mikro motor, kökleri toplar ve ayrıştırarak kanallara ekimi gerçekleştirir.

Robotik Saç Cerrahisi

Normal FUE saç ekimiyle benzer yanları bulunan bu işlemde saç kökleri saç ekim robotu tarafından toplanarak açılan kanallara ekilir. DHI işlemiyle benzer noktası, operasyon sürecinde ekstra kanal açılmadan saç ekim robotunun kanalları açmasıdır. Bu yöntem, en gelişmiş saç ekme yöntemi olarak bilinmektedir.

TDF (Two Days FUE) Saç Ekimi

Yoğun iş ve hayat temposuna sahip olan, genelde kafanın orta ve arka kısmında saç kaybedip yan kısımlarda saça sahip olan hastalar tarafından tercih edilmektedir. İlk gün saçsız bölgeye açılan kanallara ekim gerçekleştirilir.

İşlemin yapıldığı gün ortalama 2.500 ile 3000 tel arasında ekim gerçekleştirilir. Aynı gün geri kalan bölgeler için de ekim yapılmadan kanal açılır. Ertesi gün kanal açılan bölgeye saç ekimi gerçekleştirilir. İşlemin sonucunda hastaya ortalama 6000 ile 6.500 arası saç ekilmiş olur.

Sedasyonlu Saç Ekimi

FUE, Robotik Saç Cerrahisi, DHI gibi yöntemlerde kullanılan sedasyon, bir anestezi çeşididir. Hastanın işlemi daha rahat ve acısız atlatmasını sağlayan sedasyon, analjezik ve sedatif bir ilaç kombinasyonudur ve anestezi hekimleri tarafından hastaya damardan verilir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi operasyonu lokal anestezi altında yapılmaktadır. İlk olarak işlemin gerçekleştirileceği bölge sterilize edilir ve işlem için hazırlanır. Ardından hastanın ense bölgesinde yer alan genetik açıdan dökülmeye dayanıklı kökler FUE motoru yardımıyla toplanır.

Bu toplanan kıllara greft adı verilir ve ortalama 2-3 kıl içerirler. Ardından saç köklerinin yerleştirileceği kanallar açılır. Bu kanallar saçların yerleşmesi ve ekimi açısından oldukça önemlidir, doğru açıyla açılmaları önem arz eder. Kanallar, saçın ömrünü ve kalıcılığını etkileyen faktörlerdendir.

Son olarak FUE motoru yardımıyla toplanan kökler, saç çizgisinden itibaren açılan kanallara ekilir. Çoklu saç kökleri de ara kısımlara ekilir. Bu kökler 40-45 derece açıyla ekilir. Köklerin ekilmesiyle operasyon tamamlanmış olur.

Saç Ekim Süreci

Saç ekimi işlemi için hastanın üç gününü ayırması yeterli olacaktır. İlk gün ekim ve PRP işlemleri gerçekleştirilir. İkinci gün kontrol günüdür. Bugün, hastaya yapılan işlemler kontrol edilerek herhangi bir kızarıklık, kaşıntı, tahriş olup olmadığı incelenir. Son gün ise ilk yıkama işlemi yapılır.

Bu yıkama yine işlemin gerçekleştiği hastanede ve özel losyonlarla yapılır. Saçta maksimum 20 dakika bekleyen losyon, özel ve profesyonel yöntemlerle yıkanır. Ortalama sekiz gün boyunca yıkama işlemi devam eder. Bu sekiz günün sonunda dökülmeye başlayan kabuklanmalar biter.

Yukarıda gerçekleşen sürecin ardından kızarıklık ve kabuklanmalar bitmiş, hasta kısa saçlı normal bir bireyin sahip olduğu görünüme kavuşmuş olacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • İşlem sonrası ilk gün duş alınmaması gerekmektedir. İşlemden üç gün sonra duş alınabilmektedir. Duş alınırken doğal içerikli ve daha az kimyasal içeren şampuanlar kullanılmalıdır. Erken yıkama işlemin sonucunu olumsuz etkileyebilmektedir.
 • İşlemden sonraki ikinci gün ense bölgesine pansuman yapılmaktadır.
 • İşlemden sonra 3 gün direkt güneş ışınlarından kaçınılmalıdır. Mecburi durumlarda başı sıkmayacak bez şapka kullanılmalıdır.
 • Saç ekimi sonrası ekim yapılan bölge temas ve darbeden korunulmalıdır.
 • İlk üç gün sigara, kahve ve alkol tüketilmemelidir. 
 • Saç ekimi işleminden bir hafta sonra kafa derisinde yer alan izler ve kabuklanmalar iyileşmektedir. Kafada yara izi kalmayacaktır.
 • İşlemden sonra saç köklerinin alındığı bölgelerde kızarıklık ve sivilcelenme görülebilmektedir. Düzenli ilaç kullanımı ve temizliğe gösterilen özen sayesinde iyileşecektir.
 • Aşırı terleyeceğiniz işlerden kaçınmalısınız. Aşırı terlediğiniz için sık duş almanız gerekecektir. Her ikisi de saç kökenlerinize zarar verebilecek etmenlerdir.
 • Saç ekimini takip eden iki gün saçınıza herhangi bir yabancı madde, krem sürmemelisiniz. Doktorunuzun verdiği losyon ve kremler harici bir ürün kullanmamanız gerekmektedir.
 • Mümkün olduğunca yattığınız alanın işlem yapılan alan olmaması gerekmektedir. Başınızın arka tarafına işlem yapıldıysa yüzüstü yatmanız gerekmektedir.
 • Stresli ve gergin ortamlardan uzak durmanız gerekmektedir. Stres, saçlarınızın dökülmesine sebep olacaktır.
 • İşlemin ardından ağrı ve halsizlik yaşanması normaldir. Doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları kullanarak anestezinin etkisinden kaynaklı sıkıntılarınızı en aza indirebilirsiniz. 
 • İşlemin uygulandığı alana yatmak ödem oluşumuna sebep olur. Bu ödemler geçicidir. 
 • Herhangi alkol içerikli besin almamanız gerekmektedir. Antibiyotik tedaviniz devam ettiği için alkol almanız kesinlikle yasaktır.
 • Aşırı sıcak ve soğuk ortamlarda bulunulmaması gerekmektedir. Duş alınırken ılık su kullanılmalıdır. Hamam, saunada bulunulmamalı ve denize girilmemelidir.
 • Saç ekimi işleminden sonra kullanılması gereken özel bir solüsyon mevcuttur. Bu solüsyon düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu kullanım yaklaşık 15 gün, günde 1-2 kez olacak şekilde sürecektir. Başta 45 dakika bekletilen bu solüsyon ardından ılık suyla durulanacaktır. Son olarak uygun bir şampuanla baş yıkanacaktır.
 • Saç ekiminden sonra ortalama 1 hafta sonra ekilen bölgede çıkan teller dökülecektir. Bu doğal bir süreçtir ve dökülen saçlardan sonra yeni teller çıkacaktır.
 • Ekim işleminden sonra yaklaşık 1 ay boyunca fön makinesi ve şekillendirici kullanılmamalıdır. Bu aletler ekilen köklere zarar vermektedir.
 • Saç ekimi sonrası 1-1,5 yıl boyunca kimyasal özellikleri azami ölçüde şampuanlar kullanılmalı, temiz tutulmalı ve saçları olumsuz etkileyecek tedbirsizliklerden kaçınılmalıdır.

Yayınlanma Tarihi: 13 Eylül 2020
Güncellenme Tarihi: 04 Şubat 2021