Piezo Burun Estetiği
Piezo Burun Estetiği

Bu içerik Doç. Dr. Baki Yılmaz tarafından bilimsel makaleler referans alınarak oluşturulmuş ve onaylanmıştır.

Piezo Burun Estetiği

Doç. Dr. Baki Yılmaz

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Profile Git
Klinik Asistanı

Danışmanımızdan ücretsiz bilgi almak ister misiniz?

İletişime Geç

Burun, yüzünüzün en belirgin yeridir. Yüzünüz, bazıları diğerlerinden daha fazla dikkat çeken çok sayıda incelikten oluşuyor. İletişim kurarken birbirimizin gözlerine veya dudaklarına bakarız. Bu iletişim üçgeninin tam merkezinde burun var. Köprü üzerinde bir tümsek veya ağır bir dalma ucu olan çok büyük veya çarpık bir burun, gözlemcinin dikkatini çabucak çeker. Görüşümüz gözlerden ve dudaklardan ayrılır, bu da güzel ve dengeli bir yüzün çekiciliğini önemli ölçüde azaltır.

Piezo Burun Estetiği Nedir?

Bu rinoplasti şekli burun kemiklerini yeniden şekillendirmek ve küçültmek için kullanılır. Bir piezo cihazı; ultrasonik enerjiyi çevreleyen, yumuşak dokuya zarar vermeden kemiğe ileten özel bir alettir. Enerji özel olarak kemiğe iletildiği için yan hasar oluşmaz, yani yumuşak doku şişmesi ve morarma azalır. (1)

Kimler Piezo Burun Estetiği Olabilir?

Piezo cihazı burun kemiği şekillendirme için tasarlanmıştır. Bu nedenle, yalnızca burun kemiklerinde küçültme veya ayarlama gerektiren hastalar uygundur. Bu, kemikli burunlarda kemik azaltma, kemik sapmalarının veya kemik düzensizliklerinin ayarlanması ve kemikli kalın burunların daraltılmasını içerebilir.

Burun ucu ve kıkırdak ayarlamaları için teknik uygun değildir. Piezo kıkırdağı kesmez veya yeniden şekillendirmez çünkü yalnızca yüksek yoğunluktaki kemik enerji aktarımına izin verir. Bu nedenle sadece uç ameliyatı gerekiyorsa piezo uygun değildir.

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör de piezo rinoplastinin açık bir ameliyat gerektirdiğidir ve kapalı burun ameliyatında kullanılamaz. Bunun nedeni, aletlerin kapalı ameliyata yeterince uygun olmamasıdır piezo kemiği şekillendirmek için kemiklere doğrudan temas etmesi gereklidir. (2)

Piezo Burun Estetiği Avantajları

Normal şartlarda yapılan burun estetiği işlemlerinde burun kemiği kırıldığı için morarma, ağrı ve şişlik gibi ameliyat sonrası komplikasyonlar görülebilmektedir. Ancak piezo rinoplasti ile burun kemikleri ses dalgaları kullanılarak kırılmadan kesilir ve burun bölgesi istenilen şekle getirilir. Bu işlem ile hastalar sadece 1 gün istirahat ettikten sonra günlük hayatlarına dönebilirler.

İşlem sonrası burun tamponu uygulanır. Tampon doktor tarafından çıkarılabilir ve hastalara tampona dokunmamaları tavsiye edilir, bu da iyileşme sürecini hızlandırır. Kısa sürede yapılabilen piezo rinoplastide herhangi bir dezavantaj olmadığı unutulmamalıdır.

Piezo rinoplasti yardımı ile hastanın işlemden estetik beklentileri karşılanabilir. Bu teknikte burun dokuları zarar görmediğinden işlem sonrası herhangi bir yan etkisi yoktur. Bunu aynı zamanda rahat ve sağlıklı bir iyileşme süreci izler. (3)

Piezo Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Bu gelişmiş estetik cihaz; burun kıkırdağına, sinirlerine, kan damarlarına veya cilde zarar verme riskini önemli ölçüde azaltarak kemiği kesip tıraş edebilen ultrasonik titreşimler üretir.

Burun kemiklerinin yeniden şekillendirildiği geleneksel bir rinoplastide teknik, cerrahi törpüler veya keskilerin kullanımını içeriyordu ama piezo sistemi ile burun kemikleri, çevredeki dokularda geniş çaplı bir hasara neden olmadan yeniden şekillendirilebilir ve törpülenir. Bu araç burun kemiklerinin hassas bir şekilde değiştirilmesine, yumuşak dokuyu koruyarak daha hızlı iyileşme sürecine girmesine ve daha az ağrı, morarma sağlamasına olanak tanır.

Bir cerrah burun kemiklerini manuel olarak değiştirdiğinde, kemikteki ince düzensizliklerin geride kalması daha olasıydı. Piezo sistemi ile burun kemikleri, daha hızlı iyileşme ve daha az zamanda, güzel bir şekilde doğru sonuçlar elde etme avantajı ile en yüksek hassasiyetle rafine edilir, yeniden şekillendirilir ve düzeltilir. (4)

Piezo Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her şeyden önce doktorunuzun talimatlarına uyun hiçbir şey yüz plastik cerrahınızdan alacağınız bilgilerle kıyaslanamaz.

Estetik cerrahınız burun estetiği iyileşmenizin nasıl gittiğini dışarıdan görebilecek, ancak nasıl hissettiğinizi sadece siz bileceksiniz. Vücudunuzu dinleyin. Ameliyattan hemen sonra bir şey hissetmiyorsanız, hemen doktorunuzla konuşun.

 • Rinoplasti sonrası yan yatarak uyumak sadece rahatsızlık vermekle kalmaz, ek morarma ve şişliklere neden olarak iyileşme sürenizi uzatabilir. Daha korkutucu bir şekilde burnunuzu yerinden oynatabilir. Bundan kaçınmak için, ameliyatı takip eden 6 hafta boyunca geceleri başınızı yüksekte tutmanız gerekir. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri, başınızı iki veya üç yastığa yaslamak veya köpük takoz kullanmaktır. Yatar koltukta uyumak da işe yarar.
 • Eğilme ve dönme eğilimindeyseniz, başınızı bir seyahat yastığı ile veya etrafınızı sarılmış havlularla çevreleyerek yerinde tutabilirsiniz.
 • Ameliyattan sonraki ilk 72 saatte soğuk kompres kullanmak şişliği azaltmaya yardımcı olur. Sadece kompresi doğrudan burnunuza uygulamamaya dikkat edin. Bunun yerine, yanlışlıkla herhangi bir kemik veya kıkırdağı kaydırmamak için yanaklarınıza uygulayın.
 • Ameliyattan sonra hissettiğiniz tıkanıklık uykuya dalmayı zorlaştırabilir ancak dinlenme, iyileşme sürecinin hayati bir parçasıdır. Vücudunuz kendini iyileştirmek için enerji kullanır ve her gece sağlam bir yedi veya sekiz saat uyku, vücudunuza bu enerjiyi geri kazanması için zaman verir.
 • Ameliyat sonrası dengeli bir diyet vücudunuza kendi kendini iyileştirmesi için ihtiyaç duyduğu besinleri vererek iyileşmenizi hızlandırmaya yardımcı olur.
 • Protein açısından zengin yiyecekler burnunuzun içindeki ve çevresindeki hasarlı dokuyu vücudunuzun yeniden inşa etmesine yardımcı olur.
 • Ayrıca diyetinizde bol miktarda vitamin, yani A Vitamini ve C Vitamini aldığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Genellikle ıspanak ve lahana gibi karanlık, yapraklı yeşilliklerde bulunan A vitamini, harika bir bağışıklık güçlendiricidir. ameliyat sonrası enfeksiyonlarla savaşmanıza yardımcı olabilir. C vitamini, cilt dokunuzu birbirine bağlayan protein olan kolajenin yenilenmesinde önemli bir rol oynar. İyi C vitamini kaynakları turunçgiller, Brüksel lahanası ve brokolidir.
 • Buharlı duşlar, sıcak çorba kaseleri ve rahatlatıcı saunalar kendinizi iyi hissedebilir, ancak şişmiş burnunuz için o kadar iyi değildir. Isı, burnunuzdaki dokuların daha da şişmesine neden olur, bu nedenle en iyisi soğuk ve oda sıcaklığında yiyeceklerden oluşan bir diyete bağlı kalmak, ılık duş almak ve burnunuzu yeniden şekillendirme işleminizden sonraki haftalarda sıcaktan uzak durmaktır.
 • Ameliyattan sonra birkaç hafta, hatta belki birkaç ay boyunca bir miktar tıkanıklık yaşayacaksınız. Bu his, şişmiş burun dokularından kaynaklanır. Burnunuzu sümkürme dürtüsüne direnin ve şişlik geçene kadar burun kanallarınızı nazikçe nemlendirmek için tuzlu burun spreyi kullanma konusunda doktorunuzla konuşun. Ameliyattan 6 hafta sonra burnunuzu silmeye devam edebilirsiniz.
 • Ameliyat sonrası hapşırmak isteyeceksiniz. Hapşırmaya engel olamaya çalışmayın. Bunun yerine burnunuz yerine ağzınızdan hapşırmaya çalışın.
 • Güneş gözlükleri, okuma gözlükleri, reçeteli gözlükler iyileşirken burnunuza baskı uygulayan herhangi bir şey, ek morarma, şişlik ve hatta revizyon rinoplasti gerektirecek girintilere neden olabilir.
 • Cildinizi çok fazla güneşe maruz kalmaktan korumak her zaman iyi bir fikirdir, ancak bu özellikle bir burun ameliyatından sonra önemlidir. İşlemi takip eden haftalarda ve aylarda burnunuz güneş yanığına daha yatkındır.
 • Ameliyattan önce ve sonra, sigara içmemeniz gerekir. Tütün ürünlerindeki nikotin kan akışını sınırlayarak vücudunuzun kendini iyileştirmesini zorlaştırır ve burnunuzun iyileşme sürecini aksatır.

Piezo Burun Estetiği İyileşme Süreci

Ortalama rinoplasti iyileşme süresi bir yıldır. Bu uzun bir süre gibi gelebilir ancak bir zaman çizelgesine bölündüğünde çok daha yönetilebilir hale gelir.

İlk hafta da atel burnunuzdan çıkarılabilir ve göz çevresinde morarma olmadıkça farkedilir, ameliyat belirtileri göstermeden dışarıda dolaşabilirsiniz. Günlük yaşam aktivitelerine devam etmek güvenlidir.

14. gün de yüzdeki şişliğin büyük bir kısmı azalır ve morlukların çoğu gitmiş olur.

1. ayın sonunda koşu, yüzme ve bisiklete binme gibi kardiyovasküler aktivitelere güvenle dönebilirsiniz.

2. ayın sonunda ise kemikler stabildir, direnç egzersizlerine (ağırlık kaldırma), gözlük takmaya ve burnunuzu sümkürmeye devam edebilirsiniz.

3 ve 6 ay da burun ve burun derinizdeki uyuşma ve anormal hisler azalarak ortadan kaybolmuş olacaktır.

1 yıl sonrasında iyileşme süreci tamamlanır. Şişlik tamamen azalmış olur ve burnun yeni şekli yüz çevresine oturmuş olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Piezo burun estetiğiden sonra ne zaman spor yapılabilir?

Çoğu hastada, burnunuzdaki kemiklerin ameliyattan sonra iyileşmesi yaklaşık 6 hafta sürer. Bu süre zarfında yorucu egzersizlerden kaçınmalısınız. Germe, kaldırma veya eğilme gibi zararsız görünen hareketler bile burun şişmesini artırabilir. Egzersiz rutininize geri dönmeye başlamadan önce, doktorunuzun normal aktivitenize devam etmeniz için yeşil ışık yakmasını bekleyin.

Yayınlanma Tarihi: 29 Ekim 2020
Güncellenme Tarihi: 22 Nisan 2021

Uzmana Sorunuzu Sorun

Lütfen içeriği değerlendirin. Rehberimizden ne derece memnun kaldınız?