Miyom
Miyom

Bu içerik Prof. Dr. Mehmet Murat Naki tarafından bilimsel makaleler referans alınarak oluşturulmuş ve onaylanmıştır.

Miyom

Prof. Dr. Mehmet Murat Naki

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Profile Git

Miyom Nedir?

Miyom, östrojen hormonu dengesizliği ya da genetik olarak hastalarda rahimde bulunan anormal düz kas çoğalmasına denir. Miyom rahimde mevcut lan iyi huylu tümörlerdir. Çoğu hasta iyi huylu olduğundan dolayı çok umursamasa da miyomlar idrar kesesine baskı uygulayarak hastaların sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissetmesine sebep olabilmektedir. Miyomlar hormona bağımlı tümörlerdir ve üreme dönemindeki kadınların yaklaşık olarak %20’sinde görülebilmektedir.

Miyomlar rahimde beklenenden az kasılma oluşması, karında şişlik ve doluluk gibi durumlarla kendini belli edebilmektedir. Menopoz döneminde hormonal azalışa bağlı olarak küçülme gözlemlenebilir. Doğum yapmamış ve aşırı kiloya sahip hastalarda görülme oranı daha yüksektir. Miyomlar, hamilelik döneminde boyutlarının artmasından dolayı sancılı ağrıya sebep olabilmektedir. Büyük boyuttaki miyomlar erken doğum riski, kısırlık, sık tekrarlayan düşüklere sebep olabilmektedir.

Fiyatlar Prof. Dr. Mehmet Murat Naki tarafından kişiye özel verilmektedir. Fiyat belirlenirken birçok unsur gözetilerek verilmektedir. Fiyat talebinde bulunmak için aşağıdaki formu doldurunuz.

Miyom Belirtileri 

Miyom tanı ve tedavisinde bazı tıbbi tekniklerden yararlanılabilse de bazı belirtiler hastalar tarafından da anlaşılabilmektedir.

 • Büyük boyutlara sahip miyomlar karın ağrısı, sık idrara çıkma ihtiyacı, kabızlık ve hazımsızlık veya gaz problemine sebep olabilmektedir.
 • Hastalar çoğu zaman normal olarak görmelerine rağmen şiddetli ve düzensiz uzun kanamalar ve vücudun kan kaybetmesi sonucu oluşan halsizlik ve kan eksikliğidir. Hastalar önemsiz olarak nitelendirmeyip bir uzmana danışmalıdır.
 • Kimi hastalarda rahim duvarına baskı uygulayan miyomlar cinsel ilişki sırasında sancılı ağrı ve kanamaya sebep olabilmektedir.
 • Kanamaya da bağlı olarak oluşan enfeksiyon yüzünden istenmeyen rahatsız edici koku ve akıntı oluşabilmektedir.
 • Rutin kontrollerde şüphelenilen miyomların tanı ve tedavisinde uygulanabilecek MR, tomografi ve USG’den de yararlanılabilmektedir.

Miyom Nasıl Tedavi Edilir?

Miyom tedavisi için kullanılabilen bilinen üç çeşit mevcuttur. Her hastada mevcut olan miyomların boyutu, uygulanacak tedavinin boyutunu ve yöntemini belirler. Miyomlar iyi huylu ve kimi zaman tedaviye ihtiyaç duyulmadan sadece takip edilerek gelişimleri gözlemlenebilmektedir. Hastaların yaşı, gelecek zamanda çocuk sahibi olmak isteyip istemediği, miyomların konumu ve boyutu ve sayıları gibi unsurlar önem teşkil etmektedir.

Yaşı genç olup gelecek zamanda çocuk sahibi olmayı planlayan hastalara genellikle miyomların alınması amacıyla cerrahi işlem uygulanabilmektedir. Miyomların alınması ardından ilerleyen süreçte hastanın yeniden miyom çıkana kadar en azından rahmin görevini yerine getirebilmesi adına miyomların çıkarılması tavsiye edilmektedir.

Gelecekte çocuk sahibi olmayı hedeflemeyen hastalar için ise miyom çıkmasının tekrarlamaması adına rahimin tamamen alınması olarak gerçekleştirilir.  Genelde 40 yaş ve üstü hastalara tavsiye edilen bu işlem sayesinde hastalar genelde rahim tarafından üretilen miyomlardan tamamen kurtulmuş olacaklardır. 

Miyomlar boyutlarına, konumlarına ve sayılarına göre farklı tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilmektedir. Boyutu küçük olan miyomlar için histeroskopi adı verilen yöntemle rahimde yer alan miyomlar özel bir görüntülenme yöntemi sayesinde alınabilmektedir. Boyutu oldukça büyük olup karında bulunan tümörler kapalı cerrahi işlemler yardımıyla yapılmak yerine cerrahi bir kesi yardımıyla karın bölgesinden alınabilmektedir. Kapalı cerrahi işlemler için de bilinen iki yöntem vardır: 

 • Laparoskopi
 • Robotik cerrahi

Kapalı cerrahi işlemlerde kullanılan bu yöntemler 4-5 cm boyutlara ulaşmış olan miyomların alınması işlemidir. Miyomlar rahim yatağından çıkarılır ve eğer bölgede kanama mevcut ise kanamanın bulunduğu yere müdahale edilerek dikilir. Bazı hastalarda gelişen yeni teknoloji sayesinde miyomları besleyen damarların kapatılmasıyla mevcut miyomların büyümesi durdurularak küçülmesi sağlanabilmektedir. Bazı hastalarda ise ilaç tedavisi yardımıyla miyomlar tamamen ortadan kaldırılmasa dahi küçülmesi, mevcut olan düzensiz ve şiddetli kanamaların durdurulması sağlanabilmektedir.

Miyom Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Eğer kapalı cerrahi müdahaleyle miyom tedavisi gerçekleştirildiyse 1 gün hastanede istirahat etmeniz gerekmektedir.
 • Açık cerrahi müdahale mevcut ise 3-4 gün arası bir dinlenme süresi gerekebilmektedir.
 • Miyom tedavileri ardından hastalar 1 hafta gibi bir iyileşme süresine sahiptir.
 • Hastalar 1 haftanın ardından çok yorulmamak şartıyla işlerine geri dönebilmektedirler.
 • Miyom tedavisinin ardından hastaların alkol veya tütün mamulleri kullanmamaları gerekmektedir.
 • Miyom tedavisinin ardından kan sulandırıcı ilaç alınması risk taşıyabilmektedir. Doktorunuza danışmadan bu tür ilaçları kullanmamalısınız.
 • Miyom tedavisi sonrası kontrolleri aksatmamalı ve mümkün olduğunda ağır işlerden uzak durulması gerekmektedir.
 • Özellikle kişisel temizliğe özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Hastaların cinsel birliktelik konusunda da özenli olmaları gerekmektedir. Her hastada aynı olmamakla birlikte bazen 2 hafta bazen ise 1 aya kadar uzayabilmektedir. Bu sürede cinsel birliktelikten kaçınmanız gerekmektedir. 

 

Sıkça Sorulan Sorular

Miyom ne zaman tehlikelidir?

Miyomlar özellikle büyüyüp çevre organlara bası yapmaya başladığında, rahmi tutan bağlarda gerginlik oluşturmaya başladığında veya dejenerasyon adı verilen birtakım değişikliklere başladığında ağrı yapmaya başlar. Bazı miyomlar saplıdır. Saplı miyomlar kendi üzerinde dönerek (Torsiyon) akut ağrılar yapabilir. Bu tür durumların hepsinde miyom tehlikelidir.

Miyom ameliyatı sonrası ne kadar sürede iyileşilir?

Miyom ameliyatı laparoskopik veya robotik denilen kapalı yöntemlerle yapıldığında hasta ameliyattan 4 saat sonra ayağa kalkıp gezebilmeye ve beslenmeye başlayabilmektedir. Ertesi gün taburcu olabilmektedir. Taburcu olduktan sonra 7-10 gün içerisinde işine geri dönebilir. 

Miyom kaç yaşında görülür?

Olgunluk çağındaki kadınlarda genellikle miyomlar görülebilir. Yapılan otopsi çalışmalarında kadınların %80'inde miyom olduğu saptanmış ancak günlük yaşamda kadınların ortalama 1/4'i tedavi gerektirecek problemlerle karşılaşmaktadır. 

Miyom kaç ayda büyür?

Bu sorunun net bir cevabı bulunmamaktadır. Miyomun ne kadar sürede büyüyeceği hastanın yaşına, özelliklerine, genetik faktörlerine, çevresel faktörlere göre değişmektedir. Bunu öngörebilmek veya anlayabilmek mümkün değildir. 

Miyom tekrarlar mı?

Miyom alındığı yerden genellikle tekrarlamaz ancak miyom nedeniyle ameliyat olan kadınlarda diğer kadınlara göre tekrarlama ihtimali daha yüksektir. Ayrıca ameliyat sırasında cerrahın elle hissedemediği ve göremeyeceği kadar küçüklükte olan miyomlar zaman içerisinde büyüyerek yeniden gözle görülür hale gelebilir. Bu duruma miyom tekrarlaması değil miyomun tekrar ortaya çıkması olarak adlandırılmaktadır.

Miyom kaç santimetre olunca alınır?

Miyomların ameliyat ile alınması bazı durumlarda uzunluğuna bakılarak karar verilebilmektedir ancak özellikle miyomun yerleşim yeri, rahim duvarının hangi bölgesine yerleşmiş olduğu, rahime verdiği zarar ve hastaya yaşattığı sorunlar açısından bakılarak cerrahi operasyona karar verilir. Ameliyat kararı cerrah tarafından belirtiler ve şikayetler baz alınarak belirlenir.

Miyoma hangi bölüm bakar?

Miyoma jinekoloji bölümü bakar. Jinekoloji bölümünden de daha çok günlük pratiğinde endoskopik cerrahi, robotik cerrahi ve jinekolojik operasyonlarla ilgilenen kadın doğum uzmanlarının bakması ve ameliyat etmesi daha uygun olur.

Hangi miyomlar tehlikelidir?

Özellikle 40 yaşından sonra tanısı koyulan, takipte hızlı büyüyen, görüntüleme sistemleri ile incelendiğinde içerisinde dejenere alanlar bulunduran, normal miyom görüntüsünden farklı görüntü oluşturan miyomlar genellikle tehlikelidir. Miyomların ne kadar tehlikeli olduğu muayene ve görüntüleme sistemleri ile öngörülebilmektedir. Ancak hangi miyomun ne kadar kötü olduğu ameliyat sonrası çıkarıldıktan sonra yapılacak patolojik değerlendirme ile anlaşılabilmektedir. Bu yüzden tehlikeli olarak öngörülen miyomların ameliyatla çıkartılması gerekmektedir. 

Yayınlanma Tarihi: 26 Ekim 2020
Güncellenme Tarihi: 28 Ocak 2021

Uzmana Sorunuzu Sorun

Lütfen içeriği değerlendirin. Rehberimizden ne derece memnun kaldınız?