Mide Küçültme Ameliyatı
Mide Küçültme Ameliyatı

Mide Küçültme Ameliyatı

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Mide küçültme ameliyatı, sindirim sistemine yapılan değişiklikleri kapsamaktadır. Mideye alınan gıdaların miktarı azaltılarak besin emilimi sınırlandırılır. Ciddi bir cerrahi operasyondur. Genelde obezite problemi yaşayan ve tedavilere olumlu yanıt vermeyen hastalar için etkili bir tedavi yöntemidir. Mide küçültme ameliyatında hastanın kilodan kaynaklanan hastalıkları, fazla kilo miktarı vb. etkenler göz önünde bulundurulur. Tıp alanındaki ismi "Bariatrik Cerrahi” dir. Halk arasındaki ismi ise zayıflatma ameliyatıdır. 

Obezite: Vücutta bulunan yağ miktarı olması gerekenden fazla depolanır. Bu da aşırı yağlanmaya neden olur. Bölgesel ya da tüm vücutta orantılı şekilde yağ tabakaları olabilir. Obezitede vücut kitle indeksi hesaplanır. Boy ile kilonun oranı uyumlu olmalıdır. 

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Mide küçültme ameliyatı, günümüzde her isteyene yapılmamaktadır. Ameliyat için uygun olmak, şartlara müsait olmak gerekir. Mide küçültme ameliyatı yaptırmak için:

 • Daha önce birçok yöntemi (Diyet, spor vb.) uzman kontrolü ile denemiş ve buna karşın başarılı olamamış kişiler.
 • Vücut kitle indeksi (VKİ), 40’dan yüksek olan kişiler.
 • 18 yaşını doldurmuş kişiler.
 • Zayıflamaya yönelik yapılan girişimlerde netice alamayan kişiler.
 • Vücut kitle indeksi (VKİ) ve yağ kitlesi yüzde 30’un üzerinde olan kişilerde bazı rahatsızlıklar (kalp damar yolları tıkanıklığı, obezite, şeker hastalığı, hipertansiyon) ortaya çıkar. 
 • Yine vücut kitle indeksi 30 olan ve tip 2 diyabeti olan kişilerin, tedaviye yanıt vermemesi durumunda olanlar.
 • Uyku apnesi sorunu (kiloya bağlı) yaşayan kişiler. 

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi) 

Bu ameliyat ile midenin yaklaşık %80 gibi bir bölümü alınır. Mide alınsa dahi yemek borusu ile bağırsak arasındaki yerini korur. Midenin depolama alanı iyice küçülür. Midede gherlin denilen açlık hormonu yer alır. Slevee gastrektomi yönteminde mide ile beraber bu hormon da alınmış olur. Hasta, az miktarda yemesine rağmen tokluk hisseder. Bu uygulamanın avantajlarından bazıları şu şekilde açıklanabilir:

Bağırsakta bulunan hormonları olumlu etkileyerek tokluk hissini korur. Midenin yemek tutmasını azaltır. 

Gastrik Bypass Ameliyatı ile Mide Küçültme

Bu operasyonda mide, çok küçük boyuta getirilir. Farklı olarak ise mide alınmadan büyük bir kısmı devre dışı edilir. Alınan gıdalar, hekimin oluşturduğu küçük alana gider. Mide salgısı, karaciğerden safra ve diğer yollar ile gelen enzimler ile sindirimi gerçekleştirir. Sonraki aşamada ise hekim, ince bağırsağa müdahale eder. Belirlediği yerden bağırsağı keser. Oluşturulan yeni mide alanı ile ince bağırsak hekimin belirlediği şekilde bağlanır. Böylece, vücut kaloriyi daha az emer. Bu işlemlerin sonucunda ortaya "Y" şeklini andıran görüntü çıkar. Bu uygulamanın birden fazla avantajı vardır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür: 

Bağırsak hormonları iştahı azaltarak tokluk hissi yaratır. Hasta, sağlıklı yeme alışkanlığı edinir. Bunun dışında uzun süreli kilo kaybı da sağlar. Kilodan kaynaklı rahatsızlıkların önüne geçilmiş olunur. 

Duedonal Switch’li Biyopankreatik Diversiyon 

Çok fazla kullanılmayan bir uygulamadır. Mide yine belirli oranda küçültülür. Ardından ince bağırsak ile ilgili bazı işlemler yapılır. İnce bağırsak üzerinde iki aşamalı işlem uygulanır. Bu uygulamanın birden fazla avantajı vardır. Bunlardan bazıları şöyledir: 

Yağ eğilimini büyük oranda azaltır. Diyabet sorunu ile ilgili olumlu etkileri bulunur. Dikkat edilmesi gereken yiyecek – içecekler zaman içerisinde esnetilebilir. İştahı ciddi oranda azaltır. Kilo kaybı, uzun süreli hale gelir. 

Ayarlanabilir Gastrik Bantı

Midenin üst tarafına işlem uygulanır. Midenin üstüne balon şeklinde bant yerleştirilir. Mide ya da bağırsakların kesilmesine gerek kalmadan mide boyutu ayarlanır. Amaç, besinlerin mideye ölçülü şekilde ve yeteri kadar alınmasıdır. Bunun için yerleştirilen bant şişirilir. Uygulama, zaman zaman kontrol edilerek bantın açıklığı, boyutu kontrol edilir. 

Bu uygulamanın avantajlarından bazıları şu şekildedir:

Midenin alabileceği gıda azaltılır. Vitamin eksikliği sorunu riski oldukça düşüktür. Hastanede kalma süresi oldukça azdır. Bağırsak ve midenin alınması gibi durumlara gerek kalmaz. Ciddi oranda kilo kaybına neden olur. Gerektiği durumlarda bant çıkarılır ya da ayarlanır. 

İntra Gastrik Balon (Mide Balonu)

Cerrahi bir uygulama değildir. Bu uygulamada endoskopik işlem yapılır. Vücut kitle endeksi 60 ve üzerinde olan kişileri mide küçültme ameliyatına hazırlamak için yapılır. Bunun dışında diyet ve egzersizlere destek olması için de uygulanabilir.

Bu uygulamanın avantajını şu şekilde açıklamak mümkündür: Mide balonu, yaklaşık altı ay kadar kalır. Ardından mideden çıkarılır. 

Mide Küçültme Ameliyatı Avantajları

Mide küçültme ameliyatının birden fazla avantajı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Ameliyattan sonraki süreçte fazla kilolardan kısa sürede kurtulmak mümkündür.
 • İştahı azaltmada oldukça etkilidir. İştahı açan hormonların devre dışı kalması ile kilo alımı riski en aza indirilir. 
 • Vücut kitle indeksi (VKİ) fazla olan kişiler, bazı hastalıklara yakalanabilmektedir. Midenin küçülmesi ile vücut kitle indeksi normale döner ve kilo sorunu ortadan kalkar. Böylece sağlık sorunları azalır ya da tamamen ortadan kalkar. 
 • Beslenme alışkanlıkları düzene biner. Ameliyat sonrasında yeme – içme konusunda ciddi düzenlemeler yapılır.
 • Hastada fiziksel yönden olumlu değişimler gözlenir.

 

Mide Kelepçesi Ameliyatı

Bu yöntemde mide ile yemek borusunun birleştiği yerin biraz aşağısına bant yerleştirilir. Böylece mide iki bölüme ayrılır. Yemek borusuna yakın olan bölge oldukça küçüktür. Böylece, az gıda tüketilerek kısa sürede tokluk hissi oluşur. 

Tüp mide ameliyatına benzese de farklıdır. Kelepçe ameliyatında eskiye dönmek mümkündür. İstenilen kiloya düşüldüğü takdirde çıkarılabilir. 

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme

Ameliyattan sonra bir süre sıvı gıdalar tüketilmelidir. Çorba, puding, sıvılaştırılmış sebze ve meyve püreleri, ek besinler (sıvı) vb. Ortalama 20 günden sonra daha katı ve püre şeklindeki gıdalara geçilebilir. Lapa yemekleri, pirinç pilavı, makarna, iyi pişiriliş sebze yemekleri, patates yemekleri vb. yenilebilir. 

Mide ameliyatı sonrasında özel bir diyet listesi uygulanır. Hekim tarafından hazırlanan bu programda hastanın güçten düşmemesi ve alması gereken enerji ve vitaminleri alması ön planda tutulur. 

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kilo Kaybı

Ameliyattan sonraki ilk altı ay, kilo kaybı açısından ciddi öneme sahiptir. Bu süreçte hasta, gözle görülür şekilde kilo verebilir. Bu durumda korkuya, endişeye gerek duyulmamalıdır. Hasta, hekimin verdiği yemek programına tam anlamı ile uyduğu takdirde sağlık sorunu yaşamayacaktır. Zaman ilerledikçe vücut düzene girecek ve stabil hale gelecektir.

Yayınlanma Tarihi: 30 Mayıs 2020
Güncellenme Tarihi: 07 Nisan 2021