Meme Küçültme Ameliyatı
Meme Küçültme Ameliyatı

Bu içerik Op. Dr. Mustafa Murat Öztürk tarafından bilimsel makaleler referans alınarak oluşturulmuş ve onaylanmıştır.

Meme Küçültme Ameliyatı

Op. Dr. Mustafa Murat Öztürk

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Profile Git
 • Anestezi Türü:
  Genel Anestezi
 • Ameliyat Süresi:
  4 Saat
 • Taburcu Süresi:
  1-2 Gün
 • İyileşme Süresi:
  5 Gün
 • İşe Dönme Süresi:
  10 Gün
 • Ameliyat Ücreti:
  Fiyat formu doldurunuz.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Meme küçültme ameliyatı, meme içerisinde yer alan bir kısım bez, yağ dokuları ve derinin alınarak göğüsleri daha dik ve orantılı bir forma getirme işlemidir. Yapılış itibariyle en çok benzerlik gösterdiği göğüs dikleştirme ameliyatından bu özellikleriyle ayrılır. Meme küçültme ameliyatı sonucunda hasta daha dik ve orantılı, aynı zamanda ölçülü göğüslere sahip olacaktır. Meme küçültme ameliyatları, estetik amaçla gerçekleştirilmesinin yanında, hastanın sahip olduğu bazı sağlık problemleri nedeniyle de yapılabilir. Hacminden dolayı sarkma yapması sonucu bel, omuz ve sırt ağrısına sebep olması, fazla derinin katlanması sonucu egzama, mantar ve çeşitli enfeksiyonların oluşması, sutyen askısının omuzlarda belirgin çukurlaşmalara neden olması gibi faktörler yüzünden de hastalar meme küçültme ameliyatı olabilir. Bu işlemin ardından hasta bu problemlerinden kurtulmuş olacaktır.

Kimler Meme Küçültme Ameliyatı Olabilir?

Meme küçültme ameliyatı, sonucunda belirgin skar (yara izi) kalan operasyonlardan biridir. Göğüs operasyonları arasında en belirgin yara izi bu operasyon sonucu kalır. Eğer sarkıklığınız orta derecenin üstünde ise ve T, L, I şeklindeki yara izleri sizin için bir sorun teşkil etmeyecekse gönül rahatlığıyla bu ameliyatı olabilirsiniz.  Meme küçültme ameliyatı olmak için bazı hususlar büyük önem taşır.

Bunlar hastanın;

 • Yakın zamanda hamilelik planlarına sahip olmamak,
 • Emzirmenin üzerinden en az 6 ay geçmiş olması,
 • 18 yaşının üstünde, elzem ve sistemik sağlık sıkıntılarına sahip olmaması gibi sebeplerdir.

Fiyatlar Op. Dr. Mustafa Murat Öztürk tarafından kişiye özel verilmektedir. Fiyat belirlenirken birçok unsur gözetilerek verilmektedir. Fiyat talebinde bulunmak için aşağıdaki formu doldurunuz.

 

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı, genel anestezi altında yapılmakta olup yaklaşık 2 ile 4 saat arası bir süreye sahiptir. Bazı durumlarda bu süre daha uzun olabilmektedir. Ameliyatın ardından 1 günlük yatış gerekmektedir. Meme küçültme ameliyatlarında genellikle meme başı çevresinden göğüs kıvrımına doğru çapa olarak tabir edilen bir kesi atılır. Küçültme işlemi için uzmanınız fazla sarkık deri ve yağları çıkararak bir blok halinde meme başını ve çevresini ortalayacak şekilde konumlar. Göğsün her iki kısmında yer alan dokuları şekillendirerek meme tabanı daraltılır. Bu işlem hastanın daha derli toplu ve belirgin kıvrımlı göğüslere sahip olmasını sağlar. Birtakım hastalarda fazla yağdan dolayı liposuction işlemine ihtiyaç duyulabilir. Fazla yağ, koltukaltına açılan küçük kesilerden çekilir. Eğer hastanın göğüsleri fazlaca sarkık ise meme başı ve kıvrımında oluşan deri bir blok halinde toplanarak meme ucu ve çevresi yeni yerine konumlandırılır.

Op. Dr. Mustafa Murat Öztürk tarafından operasyonu yapılan hastaların öncesi sonrasına ait fotoğraflara ulaşmak için formu doldurunuz. Hasta mahremiyeti açısından fotoğraflar açıkça paylaşılmamaktadır.

 

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Meme küçültme ameliyatının ardından hasta 1 gün yatış süresinin akabinde taburcu edilir. Taburcu olmadan önce ameliyat sonrası takılan drenler çekilir ve pansuman yapılır. 
 • Hastaların büyük bir çoğunluğu ilk 2-3 günün ardından hafif ağrı ve sızılar haricinde bir sorunla karşılaşmadıklarını belirtmektedir.
 • Operasyonu takip eden ilk ve ikinci haftada kontrol edilir. İkinci kontrol sırasında dikişler alınarak skar oluşumunu en aza indirgemek için özel kremler uygulanır. 
 • Ameliyattan sonra ilk üç gün duş alınmaması önerilir. Bölgenin mümkün olduğunca kuru tutulması gerekmektedir.
 • Bazen göğüslerinizde kuruluk hissedebilirsiniz. Nemlendirici uygulayarak bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz.
 • Hasta, 6 hafta boyunca toparlanma ve sarkma oluşumunu önleme amacıyla özel bir sutyen takmalıdır. Bu özel sutyen, hastanın iyileşme sürecini kısaltarak 1 hafta istirahatin ardından normal hayatına dönmesini sağlar. 
 • Operasyonun ardından geçen ilk 6 ile 12 ay arası hasta batma, hissizlik, sızlama gibi durumları yaşayabilir. Bu durumlar gayet normaldir ve hastanın hayat standartlarına aksi bir durum teşkil etmemektedir.
 • Ameliyatın ardından regl dönemlerinizde göğüslerinizde şişlik ve sızlama hissedebilirsiniz, bunlar normal durumlardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Meme küçültme ameliyatı süt bezlerine zarar verir mi?

Meme büyütme ameliyatlarında süt bezlerine zarar verilmez. Ancak meme küçültme ameliyatlarında süt bezleri zarar görebilir. Bu durumda süt verme miktarı azalır ve hatta kaybolabilir. Bu durum geçici olabileceği gibi kalıcı da olabilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası iltihap olur mu?

Her cerrahi işlemin enfeksiyon gibi riskleri vardır. Ancak meme küçültme ameliyatlarında bu çok çok nadir görülür. Ben kendi vakalarımda görmediğim gibi meslektaşlarımda da böyle bir soruna şahit olmadım.

Yayınlanma Tarihi: 07 Ekim 2020
Güncellenme Tarihi: 28 Ocak 2021

Uzmana Sorunuzu Sorun

Lütfen içeriği değerlendirin. Rehberimizden ne derece memnun kaldınız?