Meme Dikleştirme Ameliyatı
Meme Dikleştirme Ameliyatı

Bu içerik Op. Dr. Mustafa Murat Öztürk tarafından bilimsel makaleler referans alınarak oluşturulmuş ve onaylanmıştır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Op. Dr. Mustafa Murat Öztürk

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Profile Git
 • Anestezi Türü:
  Genel Anestezi
 • Ameliyat Süresi:
  2-5 Saat
 • Taburcu Süresi:
  1-2 Gün
 • İyileşme Süresi:
  5 Gün
 • İşe Dönme Süresi:
  10 Gün
 • Ameliyat Ücreti:
  Fiyat formu doldurunuz.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nedir?

Meme dikleştirme ameliyatı, yaşlanma ve hamilelik gibi durumlardan dolayı sarkmış ve doku kaybına uğramış göğüslerin estetik dokunuşlarla toparlanıp dikleştirilmesi işlemidir. Göğüslerin sarkmasına sebep olan fazla deri ve dokunun kaldırılması sonrası göğüslere form kazandırma işlemi de denebilir. Hamilelik sonrası sarkmalar, sık kilo alıp verme, emzirme, yaşlanma gibi durumlar hastaların göğüs dikleştirme ameliyatını tercih etmelerinde öne çıkan etmenlerdir.

Kimler Meme Dikleştirme Ameliyatı Olabilir?

Meme dikleştirme ameliyatı genelde orta yaş ve üstü hastalar tarafından tercih edilir. Çok önemli bir problem olmadığı sürece 18 yaş altı hastalara bu işlem kesinlikle uygulanmaz. Bu operasyon hamilelik ve emzirme sonrası göğüsleri sarkan, çok miktarda kilo veren, yaşlanmanın etkisiyle sarkma yaşayan hastalara yapılabilir. Meme dikleştirme operasyonunda, meme büyütme operasyonuna kıyasla daha çok skar (yara izi) oluşur. Bu yüzden hastalar genelde bu işleme çekinceli yaklaşır. Uzman hekimler orta derecede sarkmalar hariç bu işlemden sonra hasta çok belirgin skara sahip olacağı için tavsiye etmezler. Eğer ileri derece sarkmaya sahipseniz ve operasyon sonrası oluşacak herhangi bir iz sizin için problem teşkil etmeyecekse gönül rahatlığıyla ameliyat olabilirsiniz.

Fiyatlar Op. Dr. Mustafa Murat Öztürk tarafından kişiye özel verilmektedir. Fiyat belirlenirken birçok unsur gözetilerek verilmektedir. Fiyat talebinde bulunmak için aşağıdaki formu doldurunuz.

 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme operasyonu, ortalama 2-4 saat uzunluğunda, genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Hafif derecede sarkması olan hastalarda göğüs altına silikon protez yerleştirilir. Meme dikleştirme ameliyatı, meme küçültme ve meme büyütme ameliyatlarıyla ortak noktalara sahiptir. İki göğüs arasındaki bariz asimetri sıkıntılarında vücudun çeşitli bölgelerinden alınan yağ dokuları, doku ve yağ eksikliğine sahip bölgeye enjekte edilir. Bu sayede orantısızlık ortadan kaldırılmış olur. İleri derecede sarkması olup meme bezi yeterli olan hastalarda meme küçültme ameliyatına benzer işlemler yapılır. Meme bezi yetersiz ise meme büyütme işlemine benzer bir işlemle göğüs altına silikon protez yerleştirilerek derideki bolluk toparlanır.

Op. Dr. Mustafa Murat Öztürk tarafından operasyonu yapılan hastaların öncesi sonrasına ait fotoğraflara ulaşmak için formu doldurunuz. Hasta mahremiyeti açısından fotoğraflar açıkça paylaşılmamaktadır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.

 • Ameliyatın ardından buz kompres tedavisine başlanır.
 • Hasta belli bir süre sporcu sutyeni kullanmalıdır.
 • Bu sutyen yaklaşık bir ay kadar devamlı giyilmelidir, sutyen ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Ameliyatın ardından hafif sızılar hissedilebilir, bunu ağrı kesici takviyesiyle en aza indirebilirsiniz.
 • Bir ile iki gün ardından ameliyatta konulan drenler çıkarılacaktır.
 • Drenlerin çıkarılmasından bir ile iki gün sonra duş alınabilir.
 • İlk başlarda ödemden dolayı hafif sızı ve şekilsizlik oluşabilir. Bu gayet normaldir. Göğüslerin normal şekillerini alması 8 ile 10 hafta arasında değişir.

 

Yayınlanma Tarihi: 10 Eylül 2020
Güncellenme Tarihi: 28 Ocak 2021

Uzmana Sorunuzu Sorun

Lütfen içeriği değerlendirin. Rehberimizden ne derece memnun kaldınız?