Meme Büyütme Ameliyatı
Meme Büyütme Ameliyatı

Bu içerik Op. Dr. Mustafa Murat Öztürk tarafından bilimsel makaleler referans alınarak oluşturulmuş ve onaylanmıştır.

Meme Büyütme Ameliyatı

Op. Dr. Mustafa Murat Öztürk

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Profile Git
 • Anestezi Türü:
  Genel Anestezi
 • Ameliyat Süresi:
  2 Saat
 • Taburcu Süresi:
  1 Gün
 • İyileşme Süresi:
  2 Gün
 • İşe Dönme Süresi:
  7-10 Gün
 • Ameliyat Ücreti:
  Fiyat formu doldurunuz.

Meme Büyütme Nedir?

Göğüsleri normal boyut ve orantıya sahip olmayan hastaların yaptırdığı halk arasında “Meme büyütme” olarak geçen Augmentasyon plastisi işlemidir. Vücut orantısı açısından solgun ve küçük göğüslere sahip olan hastaların sıklıkla tercih ettiği bu işlem göğüslere adeta yeni bir biçim ve orantı kazandıracaktır. Uzman ve tecrübeli hekimlerin estetik dokunuşlarıyla her kadın daha güzel göğüslere sahip olabilir.

Meme Protezi Nedir?

Göğüsleri büyütmeye yarayan silikon malzemeye “meme protezi” denir. Çeşitli ebatlarda olan bu protezler hastaların tercihine göre seçilir. Şekil olarak iki tip göğüs protezi vardır. Bunlar;

 • Damla protez (Anatomik tip silikon implant)
 • Yuvarlak protez (Silikon implant) olarak bilinir.

Kimler Meme Büyütme Ameliyatı Olabilir?

Silikonun içerdiği maddelere karşı herhangi bir alerjisi bulunmayan, kanunen reşit olan, muayene ve tahlilleri sonucunda herhangi bir sorun çıkmayan, isteyen her hastaya yapılabilir. Hamileliğin ardından oluşan sönük, pörsümüş ve sarkmış görüntüden rahatsız olan hastalar da göğüs büyütme ameliyatı olabilir.

Damla Protez (Anatomik Tip Silikon İmplant)

Yuvarlak proteze göre tabanı yuvarlak ya da daire şeklinde değildir. Doğru ve uygun şekilde yerleştirilmediği takdirde biçimi bozabilir. Bu implantın en büyük dezavantajı dönme hareketleri sonucu biçimi bozabilme ihtimalidir. Bu tip protez genelde sıfır beden ve göğüs dokusu az olan hastalarda kullanılır. Yuvarlak proteze göre daha sert bir dokuya sahiptir. Bu sayede belirgin göğüs hatları elde edilebilir. İmplantın herhangi bir dönme hareketinde biçimi bozmaması için pütürlü bir yüzeye sahiptir.

Yuvarlak Protez (Silikon İmplant)

Tabanı daire şeklindedir. Tüm dokuyu toparlayarak homojen bir şekilde yayılır. Hastanın vücuduna doğal ve daha dolgun bir göğüs formu verir. Yapısındaki jelimsi kıvam sayesinde hastanın damla proteze oranla daha doğal bir görünüme sahip olmasını sağlar. En belirgin avantajı damla proteze kıyasla dönme hareketlerinde dahi herhangi bir biçim bozma ihtimalinin olmamasıdır. Yuvarlak protezin bir diğer avantajı da göğsün dekolte bölgesi denilen üst kısmını muntazam bir şekilde doldurmasıdır. Bazı durumlarda hastalarda sarkma ve dikleştirme işlemleri birlikte yapılabilir. Bu durumlarda dekolte bölgesini doldurmak için yuvarlak protez kullanılır. Göğse verdiği doğal form, dokunun içine düzgün bir biçimde yerleştirildiği sürece doğalından ayırt edilemeyebilir.

İçerik bakımından silikonlar iki çeşittir. Bunlar silikon içerikli ve serum fizyolojik içerikli (salin) olarak bilinir. Salin içerikli silikon implantlarda ameliyat esnasında göğse yerleştirilen proteze steril tuzlu su karışımı enjekte edilir.

Yapıları açısından da iki çeşittir. Bunlar ise düz yüzey ve pürtüklü (pütürtülü) yüzey olarak bilinir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İşlemi gerçekleştirecek uzman cerrahınızın olası kesiyi atabileceği üç nokta vardır. Bunlar;

 • Koltuk altı bölgesinde (Aksiller)
 • Göğüs altı kıvrımlarında (İnframammary)
 • Göğüs ucu çevresinde (Periareolar) olacak şekildedir.

Uzman cerrah tarafından kesi görünmeyecek ve iz belli olmayacak bir noktaya atılacaktır. Kesi atıldıktan sonra uzman hekim tarafından göğüs dokusu, bağ dokudan ve göğüs kaslarından ayrılacaktır. İki tip yerleştirme yöntemi vardır. Bunlar;

 • Protezin meme dokusu altına yerleştirilmesi,
 • Göğüs kasının altına yerleştirilmesi işlemleridir.

Bazı uzmanlar göğüs kasının önüne yerleştirilmesini ameliyat ardından ağrıyı azalttığı için önerir. Bir kısım uzmanlar ise gelecekte herhangi bir göğüs röntgen veya mamografisinde sorun çıkmaması açısından göğüs kasının arkasına yerleştirilmesini önerir. Genelde ameliyatlarda göğüs duvarının en dışındaki kasın ön veya arkasında cep şeklinde bir alan yaratılır. Uzman cerrah tarafından oluşturulan cepçikten yerleştirilen protez göğüs ucu hizasında ortalanır. Serum fizyolojik içerikli silikon implantlarda protez yerleştirildikten sonra içerisine steril tuzlu su karışımı enjekte edilir. Diğer silikon içerikli protez önceden silikon jel ile doldurulmuştur. İşlemin ardından kesi kapatılır ve skar oluşumunu en aza indirgemek için estetik dikiş atılır. Son olarak da dren ve bantlar yapıştırılır.

Fiyatlar Op. Dr. Mustafa Murat Öztürk tarafından kişiye özel verilmektedir. Fiyat belirlenirken birçok unsur gözetilerek verilmektedir. Fiyat talebinde bulunmak için aşağıdaki formu doldurunuz.

 

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme büyütme ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. 

 • İşlemin ardından kol ve göğüs kaslarının yoğun olarak kullanılacağı aktivitelerden üç hafta uzak durulması gerekmektedir. Bu üç haftanın ardından yavaş yavaş başlanabilir.
 • İşlemi takip eden 6 ile 8 hafta içerisinde sauna, hamam, solaryum, havuz veya havuz sporları gibi etkinlikler kesinlikle yasaktır.
 • Göğüs büyütme ameliyatının ilk 4 haftasında kolu zorlayacak herhangi bir sportif uygulama kesinlikle yasaktır.
 • Ameliyat yaranızı temiz tutmak büyük önem arz eder. Yaranıza yeterli önemi göstermezseniz iz kalma ve iyileşme sürecinin uzaması gibi istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz.
 • Kesi yerinizi suya dokundurmamalısınız.
 • Dikişlerinize yabancı madde temasından kaçınmalısınız.

Op. Dr. Mustafa Murat Öztürk tarafından operasyonu yapılan hastaların öncesi sonrasına ait fotoğraflara ulaşmak için formu doldurunuz. Hasta mahremiyeti açısından fotoğraflar açıkça paylaşılmamaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatının Zararları Nelerdir?

Vücudunuzun göğüs protezlerinin içerdiği maddelere karşı herhangi bir alerjisi yoksa gönül rahatlığıyla göğüs büyütme ameliyatı olabilirsiniz. Alerji durumu ise hastaların çok az bir kısmında nadir olarak rastlanır. Bazı hastalar vücuda dışarıdan yerleştirilen büyük hacimli bir madde olduğu için çekinceye sahip olabilirler. Ancak uzman cerrah ve cerrahi ekipler sayesinde insan sağlığına zarar vermeyen birinci kalite, merdiven altı üretimden uzak ürünlerle uzun süre dayanabilecek sağlıklı bir işlemdir. Seçkin cerrahi ekipler eşliğinde yapılan göğüs büyütme ameliyatlarının hastaya herhangi bir zararı yoktur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyat sütyeni ne kadar takılır?

30 gün kesinlikle önermekteyiz, ideal olarak 45 gün kullanılmalıdır.

Meme büyütme ameliyatı sonrası ne zaman yan yatılabilir?

Korse sütyen taktığımız için hastalarımızın aynı gün bile yan yatması serbesttir.

Meme büyütme sonrası şişlik ne zaman geçer?

Ödemler kişiye göre değişse de genellikle 3 ayda çoğu ödem düzelir. Esas düzelme 6 ayda beklenmektedir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası kaç günde iyileşilir?

Bir gece hastanede tutmaktayız. Çoğu hasta ilk geceden evine gitmek ister. Günlük ihtiyaçlarını karşılayabilir. İlk 48 saatten sonra banyo yapabilir. 45 gün korseli sütyen zorunludur. Hastalarımız genellikle 3-4 gün sonra kendi istekleri ile işine dönerler. Yine de 10 gün istirahat önermekteyiz.

Meme büyütme ameliyatı kaç saat sürer?

Önce test protezleri ile bir kaç prova yapılır, sonra kararlaştırılan protez uygulanır. Dikişin hassasiyeti sağlamlık ve estetik gerektirir. Bu sebeple 3 kat dikiş uygulanır. Son kat estetik açıdan çok önemli olduğundan özenle dikilir ve zaman alır. Yine de ameliyat 2 saati geçmez.

Yayınlanma Tarihi: 09 Eylül 2020
Güncellenme Tarihi: 28 Ocak 2021

Uzmana Sorunuzu Sorun

Lütfen içeriği değerlendirin. Rehberimizden ne derece memnun kaldınız?