Liposuction
Liposuction

Bu içerik Op. Dr. Mustafa Murat Öztürk tarafından bilimsel makaleler referans alınarak oluşturulmuş ve onaylanmıştır.

Liposuction

Op. Dr. Mustafa Murat Öztürk

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Profile Git
 • Anestezi Türü:
  Genel - Lokal
 • Ameliyat Süresi:
  2-4 Saat
 • Taburcu Süresi:
  1-2 Gün
 • İyileşme Süresi:
  5 Gün
 • İşe Dönme Süresi:
  10 Gün
 • Ameliyat Ücreti:
  Fiyat formu doldurunuz.

Liposuction Nedir?

Liposuction yani halk arasında bilinen adıyla yağ aldırma, bölgesel olarak fazla yağa sahip olan hastalar tarafından sıkça tercih edilen bir estetik operasyondur. Vücutta yer alan oldukça fazla miktardaki yağ kütlelerinin parçalanarak vakumlanması işlemidir. Özel içi delik kanüller tarafından vücuttan alınan yağlar tıbbi emme cihazı yardımıyla çekilir, bu sayede hasta fazla yağlarından kurtulmuş olur. Spor, sağlıklı beslenme, diyet gibi yöntemler vücuttaki belli bölgelerde belirgin incelmelere yardımcı olur. Ancak bazı bölgelerde bu yöntemlere rağmen yoğun miktarda yağ kütleleri kalmaya devam edebilir. Obezite, fazla kilo gibi durumlar harici gerçekleştirilen liposuction işlemi sayesinde hastalar, hayallerindeki vücuda sahip olabilmektedir.

Liposuction Kimlere Yapılır?

Liposuction ameliyatı olmak için bazı kriterler vardır. Bunlar;

 • Hastanın hamile veya yeni doğum yapmamış olması,
 • Deri elaksiyetine bağlı olarak belirli ileri yaşlarda olmaması,
 • Sistemik ve işlemi engelleyebilecek herhangi bir sağlık problemine sahip olmaması,
 • Eğer sistemik bir sağlık problemine sahip ise gerekli testlerden geçmiş olması,

gibi faktörlerdir.

Vaser Liposuction Nedir?

Vaser Lipo olarak da bilinen bu işlem, sıradan liposuction işlemine ek olarak ultrasound yani yüksek frekans ses dalgalarıyla yağ hücrelerinin bağlı oldukları yağ lobüllerinden ayrılarak sıvı hale gelmesini sağlar, bu sayede yağ emülsifikasyonu oluşur. Vaser Liposuction genel anestezi altında gerçekleştirilir. İşlemin yapılacağı bölgenin sterilize edilmesinin ardından tumescent solüsyon adı verilen (Lokal anestezi ve kanamayı engellemesi amacıyla adrenalin içerir.) bir sıvı enjekte edilir.  Vücuttaki bölgesel yağ alma bölgeleri olarak bilinen, karın, bel, kalça bölgesi gibi bölgelerden alınan yağ dokularıyla gerçekleştirilir. Herhangi bir morarma, kanama gibi durumlar yaşanmaz.

Vakum Yardımlı Liposuction (SAL) Nedir?

En yaygın olarak bilinen yöntemlerden biridir. Genel veya lokal anestezi altında yapılan bu operasyon öncesinde uygulama yapılacak olan bölgeye bir sıvı karışım enjekte edilir. Bu karışım sayesinde yağlar daha kolay alınabilmektedir. 2 mm’lik kesilerden giren 3mm’lik kanüller yardımıyla yağ çekme işlemi yapılır.

Güç Yardımlı Liposuction (PAL) Nedir?

Uzmanlar tarafından büyük kütleli yağ aldırma operasyonlarında kullanılan bu yöntem, hızlı bir şekilde ileri geri hareketleri yapan kanüller yardımıyla yapılır. Bu hareketler sayesinde hastadan büyük ölçüde ve hızda yağ çekimi yapılabilir. Bu işlem bazen daha az ağrı ve şişliğe sebep olabilir.

Su Yardımlı Liposuction (WAL)

Bu işlemde deri altına enjekte edilen su sayesinde yağ dokuları bulamaç haline getirilir. Bu sayede kanüllerle yapılan çekim daha kolay ve hızlı olur. 

Lazer Yardımlı Liposuction (LAL)

Bu işlemde yüksek yoğunluklu lazer ışınları kullanılarak yağ kütleleri parçalanır. İşlem esnasında derinin altına lazer lifi yerleştirilerek yağ kütleleri sıvılaştırılır. Sıvılaştırma, diğer adıyla emülsifiye işleminin ardından sıvı haldeki yağ dokuları kanüller yardımıyla çekilir.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction işlemi, genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılır. Bazı durumlarda hastanın yatışı, çekilecek yağ kütlesinin fazla olması öngörülerek genel anestezi tercih edilebilir. Lokal anestezi altında hasta yapılan işlemleri rahatlıkla izleyebilme şansına sahiptir. Lokal anestezi altındaki hastaya ameliyat esnasında bazı yatıştırıcılar verilir. Yağ alma işleminin yapılacağı bölge lokal anesteziyle uyuşturulur. Ardından 2 mm’lik kesiler açılır, 3 mm’lik kanüller bu kesiler yardımıyla yağ alma işlemine başlar. Tıbbi çekim cihazının yardımıyla vakumlanan yağlar özel bir haznede toplanır. Bu işlem ortalama 45 dakika gibi bir süreye sahiptir. Hastanın, işlemin ardından herhangi bir sarkma, kırışıklık gibi durumlara karşın özel bir korse giymesi gerekmektedir.

Liposuction Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Liposuction işleminin ardından hasta özel bir korse giymelidir. Çekilen yağın miktarı ve kişinin özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama 4-6 hafta özel korse kullanılmalıdır.
 • Uygulamanın ardından geçen 3-4 hafta arası egzersizlere başlanabilir, öncesinde başlanması iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir.
 • Şişlik ve morarma gibi durumlar olağandır, kısa sürede geçeceklerdir.
 • İşlemden bir hafta sonra dikişler alınır ve herhangi bir problem yoksa hasta günlük hayatına devam edebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Liposuction sonrası şişlik ne zaman iner?

Ödem kişiden kişiye çok değişir. Sigara ve dolaşım bozukluğu gibi durumlarda ödem süresi uzayabilir. Genellikle 3 ayda belirgin şekilde ödem azalacaktır, 6 ayda yok denecek duruma gelecektir.

Liposuction riskli mi?

Dünyada riskli olmayan hiç bir şey yoktur sanırım. Liposuction da risklidir elbette, riski azaltacak önlemler önemlidir. Tecrübeli bir hekim, kaliteli bir ekip, donanımlı bir klinik ile bu riskler en alt seviyeye getirilmektedir.

Liposuction nerelere uygulanır?

Yağ olan her bölgeye yapılabilmektedir. Ancak bölgelere göre tekniği ve riski farklı olacaktır.

Liposuction iz bırakır mı?

Kanüllerle yapılan bir işlem olduğundan pek iz oluşmaz. Kanüllerin en büyüğü 5 mm. çapında olup izi en fazla 2 mm. olmaktadır. Bu izler genellikle çamaşır içi ve göbek deliği gibi görünmeyecek yerlerde olacaktır.

Liposuction ile ne kadar yağ alınır?

İhtiyaç kadar alınması en doğru davranıştır. Alınan yağ miktarına göre risk de artmaktadır. Ben rutinde 5 litreden fazlasını almam. Ancak özel durumlar ve hastaya göre değişiklik olabilir.

Liposuction hangi doktor yapar?

Estetik tüm girişimler estetik cerrahlar tarafından yapılır. Liposuction da estetik ve plastik bir girişim olup, plastik cerrahlarca yapılmaktadır.

Yayınlanma Tarihi: 05 Ekim 2020
Güncellenme Tarihi: 28 Ocak 2021

Uzmana Sorunuzu Sorun

Lütfen içeriği değerlendirin. Rehberimizden ne derece memnun kaldınız?