Labioplasti
Labioplasti

Bu içerik Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından bilimsel makaleler referans alınarak oluşturulmuş ve onaylanmıştır.

Labioplasti

Op. Dr. Süleyman Eserdağ

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Profile Git

Labioplasti Nedir?

Labioplasti, vajinanın iç dudaklarının normal ölçülerden daha sarkık, büyük, koyu renkli ya da kırışık olmaları durumunda özel cerrahi yöntemlerle küçültülmes, simetrik ve estetik görünüme kavuşturulması için yapılan bir cerrahi operasyondur.

Doğru teknikle uygulandığında yalnızca estetik açıdan değil, işlevsel olarak da pek çok yararlar sağlayan genital estetik ameliyatlarının başında yer almaktadır. İç dudak operasyonu olarak da bilinen labioplasti operasyonu genital dudak operasyonu olarak da bilinmektedir.

Labioplasti, doğru teknikle uygulandığında yalnızca estetik açıdan değil, işlevsel olarak da pek çok yararlar sağlar.

Labioplasti ameliyatlarında en önemli nokta, eş zamanlı olarak klitoris üzeri katlanan kısımların da alınması, yani "Klitoral hudoplasti" operasyonudur. Klitoris üzeri katlantılar alınmadan yalnızca iç dudakların kısaltılması ortada bir 'mikropenis' görünümü oluşturmaktadır.

Bu durum pek çok hasta için oldukça rahatsızlık verici bir durum olarak bilinmektedir. Klitoral hudoplasti, genital bölgenin anatomisi nedeni ile oldukça bilgi ve tecrübe gerektiren bir operasyondur. Bu operasyon yapılmadan yalnızca iç dudakların kesilerek kısaltılması pek çok hasta için yeterli gelmeyeceği gibi, genital estetik görünüm açısından da eskisinden daha kötü bir görünüme neden olabilmektedir.

Labioplasti denildiğinde çoğunlukla kastedilen dış dudaklardan ziyade iç dudaklarla ilgili kusurların giderilmesi işlemidir. Labia minoranın (iç dudaklar) çeşitli sebeplere bağlı olarak normalden büyük olması veya sarkması en sık rastlanılan genital estetik sorunlarındandır. Labioplasti sırasında aşırı büyümüş veya sarkmış iç dudaklardaki fazla doku uzman hekim tarafından uzaklaştırılarak labiumlar (dudaklar) yeniden şekillendirilir. Labioplasti işlemi sayesinde hastalar daha estetik ve sağlıklı bir genital estetiğe sahip olacaktır.

Fiyatlar Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından kişiye özel verilmektedir. Fiyat belirlenirken birçok unsur gözetilerek verilmektedir. Fiyat talebinde bulunmak için aşağıdaki formu doldurunuz.

Labioplasti Kimlere Yapılır?

Labioplasti en çok estetik kaygılara bağlı olarak kadınlar tarafından tercih edilen bir operasyondur. 

 • İç dudaklardaki sarkma nedeniyle yaşam kalitesi bozulmuş veya iç dudakların aşırı sarkması sonucu ameliyatın tıbbi bir zorunluluk haline geldiği kişiler,
 • İç dudakları normalden iri, geniş yapıda, düzensiz ve kalın olan hastalar,
 • Doğum yapmış veya yapmamış 18 yaşını dolduran ve vajina dudakları sarkmış, gevşemiş olan hastalar labioplasti yaptırabilir.
 • İç dudaklardaki sarkma nedeniyle yaşam kalitesi bozulmuş veya iç dudakların aşırı sarkması sonucu ameliyatın tıbbi bir zorunluluk haline geldiği kişiler,
 • Doğum yapmış veya yapmamış her yaştan erişkin kadın labioplasti ameliyatı olabilmektedir.

Labioplasti Neden Yapılır?

 • Bikini, mayo ve tayt giyildiğinde dıştan görünen belirgin kabarıklığın verdiği rahatsızlık,
 • Genital bölgenin dıştan çıkıntılı görünümü sosyal hayatı olumsuz etkileyebilmektedir.
 • Genital bölgenin ıslak ve nemli kalması nedeniyle sık mantar enfeksiyonları, sık vajinal enfeksiyon problemlerinin meydana gelmesi,
 • Cinsel ilişki sırasında belirgin kabarıklık nedeniyle partnerden çekinme, utanma, ilişki sırasında konsantre olamama,
 • Genital bölgede koku oluşumu, akıntı birikimi gibi hijyenik sorunlar,
 • Büyük ve sarkık iç dudakların iç çamaşırı, kot pantolon gibi sert kumaşlarda ve tayt giyimi sırasında sürtünerek tahriş etmesi ve rahatsızlık verici olması,
 • Cinsel ilişkide penisin vajinaya girişi esnasında gerilmeye bağlı olarak acı hissedilmesi.
 • İdrar yaparken yanma, zorlanma ve ıkınma gereksinimi duyma,
 • Tuvalette idrarın bacaklar gibi farklı yönlere gitmesi gibi şikâyet ve sağlık sorunları hastaların labioplasti operasyonunu tercih etme sebepleri arasında yer almaktadır.

Labioplasti Nasıl Yapılır?

Labioplasti operasyonu, genellikle lokal anestezi altında uygulanan bir operasyondur. Bazı durumlarda hekimler genel anestezi veya spinal anesteziyi de uygun görebilmektedir. 

Labioplasti operasyonunun pek çok değişik ameliyat tekniği bulunmaktadır. Kullanılacak teknik yöntemini, vajinanın iç dudaklarının yapısı ve ameliyatı yapacak cerrahın deneyimi belirlemektedir. Labioplasti sadece uzman hekim tarafından ve hastane ortamında yapılması gereken hijyen ve steril ortamın çok önem taşıdığı biroperasyondur.

İşleme başlanmadan önce labioplasti işlemi için uygun aday olup olunmadığı uzman hekim tarafından değerlendirilmektedir. Hastanın uygun bulunulması halinde işlemin detayları ve işlem sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgilendirilme süreci gelmektedir.

Ameliyat süresi hastadan hastaya değişmekle beraber ortalama olarak 30-60 dakika arasındadır. Cerrahi işlem sırasında anestezi uygulandığı için ağrı hissedilmez. Labioplasti ameliyatı regl döneminden hemen sonra yapılır. İşlem öncesinde doktor, küçülmenin tam olarak nereden yapılacağını belirler, daha sonra fazla olan doku çıkartılarak vajinanın iç dudakları daha sıkı bir forma sokulur.

Labioplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Labioplasti ameliyatı ortalama 30-60 dakika kadar bir süreye sahiptir. 
 • Hastalar hastane yatışı yapılmadan aynı gün taburcu edilebilmektedir. Taburcu edildiği gibi günlük yaşamına devam edebilir.
 • Ameliyat sonrası genital bölgenin hijyenine oldukça dikkat edilmelidir.
 • Labiumlar (dudaklar) anatomik konumu nedeniyle zengin bir bölge olduğundan yaranın iyileşmesi de hızlıca tamamlanmaktadır.
 • Dudak bölgesinde dikişler, kullanılan dikiş ipinin türüne göre 10-15 gün içerisinde eriyerek kendiliğinden yok olur veya düşerler.
 • Ameliyat sonrası kanama görülmesi beklenmez, nadiren sadece dikiş hattında sızıntı şeklinde ve lekelenme tarzında çok hafif bir kanama görülebilmektedir.
 • Tuvalet temizliği normal zamanlarda olduğu gibi bu dönemde de önden arkaya doğru yapılmalıdır ve kalıntı bırakılmaması enfeksiyon ve mikrop kapma riskine karşın oldukça önemlidir.
 • Pansumanlar hekiminizin önerdiği sıklıkta ve şekilde yapılmalıdır. Özenli davranılması önem taşımaktadır.
 • Genital bölgenin kuru ve temiz tutulması iyileşme sürecini hızlandırmış olacaktır. Bu sayede dikişlerde oluşacak iltihap ve enfeksiyonun önüne geçecektir.
 • Yine tam iyileşme sağlanana kadar bölgeye epilasyon, ağda ve tüy dökücü gibi uygulamalar yapılmamalıdır, bölge tahriş edilmemelidir.
 • Deniz, havuz, hamam, küvet ve jakuzi gibi nemli ortamlardan 4 hafta kaçınılmalıdır. Ayakta duş almanın herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.
 • Pilates, yoga ve jimnastik gibi genital bölgeye yönelik açma germe hareketlerinden ve at, motor, bisiklet gibi biniciliğe yönelik aktivitelerden 4 hafta uzak kalınmalıdır.
 • Ameliyat sonrası hematom (kanama) olmaması için 1-2 gün aralıklı buz uygulaması gerekmektedir. 
 • Labioplasti ameliyatı sonrası 4-6 hafta boyunca doktorunuz tarafından tekrar değerlendirme yapılmasına kadar cinsel ilişki sakıncalıdır.
 • Herhangi bir komplikasyon meydana gelmediği sürece bölgenin tamamen iyileşmesi ise normal şartlarda yaklaşık olarak ortalama 30 günü bulmaktadır.
 • İşlem sonrası sızı şeklinde ağrı olabilmektedir. Bu durumda hekiminiz ağrı tedavisi önerebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Labioplasti ameliyatı en erken kaç yaşında yapılır?

Labioplasti operasyonu, estetik kaygılar ile yapılırsa 18 yaşında ve sonrasında yapılmalıdır. 18 yaşından önce cinsel gelişim tamamlanmadığı için labioplasti operasyonu yapılması önerilmez.

Labioplasti adet döneminde yapılabilir mi?

Labioplasti operasyonları tercihen adet dönemlerinde yapılmaması gerekir. Adet dönemi öncesi ya da sonrası yapılması önerilir. Ancak mecburi durumlarda adet dönemlerinde yapılmasında tıbbi bir sakınca bulunmamaktadır. 

Labioplasti sonrası kanama olur mu?

Labioplasti operasyonu sonrası birkaç gün sızıntı şeklinde kanama olması normaldir. Kanamanın aşırı olması, ilk günlerde olmayıp sonra ki günler olması, doku içerisinde şişliklerle kendisini gösteren iç kanama bulguları riskli durumlardır. Bu tür durumlarda mutlaka hekiminize başvurmalısınız.

Labioplasti riskleri nelerdir?

Labioplastinin erken, orta ve uzun vade riskleri mevcuttur. Erken dönemde operasyon sonrasında kanama, ağrı, ödem ve şişlik vb. şikayetler ortaya çıkabilmektedir. Orta dönemde enfeksiyon, dikişlerin normalden daha erken dönemde açılması, kanamanın uzun sürmesi vb. riskleri mevcuttur.

Uzun vadede ise his değişimleri, nedbe dokusunun oluşması ve cilt iyileşmesinin kötü olması vb. riskleri mevcuttur. Labioplasti ameliyatı deneyimli hekimler tarafından yapılmalıdır. Bu bölgenin anatomi ve fonksiyonlarının iyi bilinmesi ayrıca plastik cerrahi prensiplerine hakim olunması operasyonun başarısını arttırmakla beraber risklerini minimuma indirmektedir. 

Labioplasti nerede yapılmaktadır.

Labioplasti klinik ortamında, hastane veya tıp merkezlerinde lokal anestezi veya sedasyon anestezisi ile yapılabilmektedir. Devlet hastanesi ve üniversite hastanelerinde ise yapılmamaktadır. 

Labioplasti kaç günde iyileşir?

Labioplasti operasyonu yapıldıktan sonra 3-4 gün içerisinde iş hayatına dönebilirler. Dikişler, hızlı eriyen dikişler sayesinde 20 günde kendiliğinden erimektedir. Cinsel ilişki, ağır sporlar, fitness, yoga vb. aktiviteler 1 ay boyunca yasaktır. Tam iyileşme; dokunun oturması, dikişlerin görünmez hale gelmesi, ameliyat izlerinin kaybolması genelde 2 ayı bulmaktadır.

Labioplasti ameliyatını hangi doktor yapar?

Labioplasti ameliyatı genellikle jinekolog hekimler tarafından yapılmaktadır. Haricen plastik ve estetik cerrahları tarafından da yapılabilmektedir. Jinekolog hekimlerin anatomi ve fonksiyonları bilmesi ameliyat için bir avantaj sağlamaktadır ancak bazı plastik cerrahi ile ilgili genel prensiplere de hakim olması gerekmektedir. Yalnızca jinekolog hekim olması yeterli olmamaktadır. Aynı şekilde plastik estetik cerrahının da anatomik ve fonksiyonel bilgisinin olması gerekmektedir. 

Yayınlanma Tarihi: 04 Ocak 2021
Güncellenme Tarihi: 01 Mayıs 2021

Uzmana Sorunuzu Sorun

Lütfen içeriği değerlendirin. Rehberimizden ne derece memnun kaldınız?