Kol Germe Ameliyatı
Kol Germe Ameliyatı

Kol Germe Ameliyatı

Kol Germe Ameliyatı Nedir?

Kol germe ameliyatı, orta yaş ve üzeri kol derisi sarkmaları ve çok miktarda kilo verilmesi sonucu oluşan sarkık derinin alınması operasyonudur. Zaman içerisinde elaksiyetini kaybeden deri, hastada omuz ve kol ağrıları başta olmak üzere pek çok sağlık sorunu yaratmaktadır, aynı zamanda estetik açıdan kötü bir görünüme sebep olmaktadır. İlerleyen yaş ve yer çekiminin etkisiyle kolun pazı bölgesindeki deri aşağı doğru sarkma yapar. Kimi zaman genetik sebeplerden dolayı da hastalar erken yaşta sarkma gibi problemler yaşayabilir. Genellikle çok miktarda kilo veren hastalar sarkma sorununu yaşamaktadır. Bu sarkmalar, sağlıklı beslenme ve sporla maalesef ki toparlanamamaktadır. Uzman cerrahlar tarafından yapılan kol germe ameliyatları hastaları hem sarkmış deriden hem de sarkma yapan deri yüzünden oluşabilecek sağlık sorunlarından kurtarmış olacaktır.

Kimler Kol Germe Ameliyatı Olabilir?

Kol germe ameliyatı, bazı şartlara sahip olan hastalarda gerçekleştirilebilmektedir. 

  • Yaş almaya bağlı olarak esnekliğini kaybeden kol derisi sarkmış olan,
  • Genetik faktörlerden dolayı erken yaşta kol derisi sarkmış olan,
  • Kaza vb. durumların sonucu olarak kol derisi sarkmış olan,
  • Çok miktarda kilo vermenin sonucu olarak kol derisi sarkmış olan hastalar rahatlıkla kol germe ameliyatı olabilirler.

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İşlemden önce ameliyatın hangi teknikle yapılması gerektiği kararlaştırılır. Sarkma türlerine göre karar verilen teknikte gerçekleştirilir. Kimi hastalarda koltukaltından başlayan bir sarkma ve yağlanma durumu söz konusudur. Genellikle çok miktarda kilo veren hastalarda görülen bu durumda yağ birikmesi olan kısım ilk olarak liposuction işlemiyle inceltilir, ardından fazla deri cerrahi operasyonla alınır. Bazı hastalarda deri bolluğu sadece koltukaltında mevcuttur. Bu durumda koltukaltıyla sınırlı bir kesi atılarak deri bolluğu toparlanır.

Kol germe ameliyatları genel veya lokal anestezi altında, ortalama 1,5-2 saat arası süreye sahip operasyonlardır. Lokal anesteziyle yapılan operasyonlarda hasta aynı gün taburcu olabilmektedir. Genel anesteziyle gerçekleştirilen ameliyatlarda ise bir gün yatışın ardından hasta taburcu edilir. Operasyona koltukaltından dirseğe doğru atılan “L” şeklinde kesiyle başlanır. Fazla deri ve yağ dokusunun alınması sonrası deri toparlanarak dikiş atılır. Bu işlemden sonra dren takılmaz. 

Kol Germe Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Operasyonun ardından ilk iki gün duş alınmamalıdır, iki günün ardından duş alınabilir.
  • İşlemden sonraki ilk günler elastik bandaj takılmalıdır.
  • Dikiş alma gibi bir duruma gerek kalmadan dikişler kendiliğinden düşecektir.
  • İşlemden 4-6 hafta sonra iyileşme durumuna göre sportif aktivitelere başlanabilir.

Yayınlanma Tarihi: 08 Ekim 2020
Güncellenme Tarihi: 28 Ocak 2021