Kızlık Zarı Dikimi
Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı, vajinanın içerisinde yaklaşık 2 ile 5 santim içeride bulunur. Ortalama 1.5 ile 2 mm kalınlığındadır. Biyolojik olarak vücuda bir etkisi yoktur. Ancak sosyolojik olarak büyük etkilere sahiptir. Kızlık zarı aynı zamanda “bekaret” göstergesidir. Kızlık zarının yapısı, kalınlığı, esnekliği, şekli, kadından kadına değişmektedir. Cinsel birleşme neticesinde kızlık zarı darbe alır ve yırtılır. 

Kızlık Zarı Nasıl Bozulur?

Kızlık zarı ilk cinsel birleşmede, vajina içerisine cisim alınmasında yahut parmak darbeleri ile bütünlüğünü kaybedebilir. Bunların dışında aktivite esnasında, (bacakları çok zorlayarak açma hareketleri esnasında, bale, jimnastik vb.) nadir de olsa görülebilir. Halk arasında "bekaretin bozulması, kızlık zarının bozulması" şeklinde tabir edilir. 

Kızlık Zarı Kanaması

Kalın ve damarlı kızlık zarında kanama görülür. İnce yapıda olan kızlık zarları ilk cinsel birleşmede kanamayabilir. Kanamanın şiddeti kadından kadına değişmektedir. Bazı kızlık zarı yırtılmalarında çok fazla kanama olurken bazı kızlık zarı yırtılmalarında birkaç damla olabilir. Aynı şekilde kızlık zarının zedelenmesi durumunda ağrının boyutu da değişkenlik gösterir. 

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi çok basit bir yöntem ile anlaşılabilir. Vajinanın dudakları yanlara doğru açılarak vajinanın anatomik yapısı incelenir. Doku bozulması, tahribat olup olmadığı gözlenerek anlaşılabilir.

Kızlık Zarı Türleri

Kızlık zarı, her kadında aynı değildir. 

Doğal Çentikli Kızlık Zarı: Bu tür kızlık zarlarında yırtılma ile zedelenme ayırt edilemeyebilir. Çentik, kenar girintisi olarak da tabir edilir. Hemen her kızlık zarında az ya da çok görülebilir. 

Anüler Hymen (Yuvarlak) Kızlık Zarı: Kızlık zarının ortasında delik bulunur. En sık görülen kızlık zarı şekli arasında yer alır. Bu zarın büyüklüğü 2 cm'den büyük olduğu takdirde kızlık zarı yırtılmayabilir. 

Labial Hymen (Dudaksı) Kızlık Zarı: Görünümü oval ya da yuvarlak değildir. Elips şekline benzetilir. Cinsel birleşme sırasında zorluk yaşanabilmektedir. 

Kresentrik Hymen (Hilal Şeklinde) Kızlık Zarı: Bu türlerde kızlık zarının bozulmama ihtimali yüksektir. Kadınların ortalama %10'u bu türde yer alır.

Septalı Hymen (Bölmeli) Kızlık Zarı: Çok nadir görülen bir türdür. Bant şeklinde görüntüsü olan ve ortadan ikiye bölünmüş görüntüsü veren nesnenin ameliyat ile alınması gerekir. Aksi halde cinsel birleşmeyi zorlaştıracaktır. 

Elastik (Esnek) Kızlık Zarı: Diğer kızlık zarlarından pek farkı yoktur. Farkı esnek olmasıdır. Bu esneklik sayesinde zar, cinsel birleşme esnasında yırtılmayabilir. Kanama gerçekleşmeyebilir. Zarın yırtılması, doğum sırasında gerçekleşir. 

Subseptat Hymen (Yarı Bölmeli) Kızlık Zarı: Kızlık zarının kenarında bağımsız bir parça bulunur. Cinsel birliktelik sırasında bu parça herhangi bir sorun yaratmaz.

İmperfore Hymen (Kapalı) Kızlık Zarı: Bu tür kızlık zarları kapalıdır. Bu sebepten ötürü adet kanaması dışarıya çıkamaz ve içeriye doğru akar. Enfeksiyona ve daha büyük sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu tür kızlık zarları cerrahi operasyon ile düzeltilmelidir. 

Mikroperfore (Küçük Delikli) Kızlık Zarı: Cerrahi müdahale gerektiren bir türdür. Kızlık zarı deliği 1 cm'den daha azdır. Cinsel birleşme sırasında ağrıya neden olabilir. Bunun dışında adet kanamasının dışarıya çıkması da zordur. Dışarıya atılamayan adet kanı enfeksiyona neden olabilir. Vakit kaybetmeden ameliyat olup düzeltilmelidir. 

Kribriform (Çok Delikli) Kızlık Zarı: Bu tür kızlık zarı çok nadir görülmektedir. Cerrahi müdahaleye gerek vardır. Birden fazla 1 cm ve daha küçük deliklerden oluşur. Bu delikler, cinsel birleşmeye engel olur. 

Fimbrial hymen (Saçaklı) Kızlık Zarı: Şekil olarak dağınık, parçalı olduğu için saçaklı olarak adlandırılır. İşin uzmanı olmayan kişiler bu dağınık görünümü, kızlık zarının yırtılması olarak değerlendirebilir. 

Dentiküler (Girintili) Kızlık Zarı: Görüntüsü karmaşık, girintili çıkıntılıdır. Cinsel birleşmeye zararı yoktur. Cerrahi müdahale zorunlu değildir. 

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi iki şekilde yapılabilir. Bunlardan bir tanesi kalıcı özellikte yapılan dikim, diğeri ise geçici olarak yapılan kızlık zarı dikimidir. Her ikisi de sonuç olarak aynı şeyi gerçekleştiriyor olsa da birbirinden farklıdır.

 

Flep Yöntemi ile Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Flep, vajina içerisinde yer alan ve vajinanın arka duvarından kaldırılan küçük dokuya verilen isimdir. Flep damarlı bir dokudur. Uygulandığı yerde kendi kendine beslenerek kanlanır. Kızlık zarı tahrip olduğundan dolayı yeniden tamiri mümkün olmayan bir yapıdır. Flep Yöntemi, vajinanın arka duvarından kaldırılan bir dokuyla gerçekleştirilir. Vajina duvarından kaldırılan doku, vajina girişinden 2-3 cm kadar içeride dikilir. 

Operasyon genelde 20 dakika ile 30 dakika arasında sürer. Bu yöntemi daha çok kızlık zarı zedelenmiş, toplum baskısı sorunu yaşayan kadınlar yaptırmaktadır. Bu operasyonda lokal anestezi kullanılabilir. Onun dışında sedasyon (hasta, uyku ile uyanıklık arasında uyuşma) da uygulanabilir. Genel anesteziye gerek duyulmaz. Flep Yöntemi ile kızlık zarı dikimi normal kişiler tarafından anlaşılmaz. Ancak bir jinekolog kolayca anlayabilir. Flep Yönteminin faydası "ilk gece ve bekaret baskısı" sorununa karşı alternatif yapay kızlık zarı oluşturur. Cinsel birleşme esnasında (oluşturduğu damarlar sayesinde kanlanır) kanama meydana getirir. 

Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken husus, operasyondan sonra kontrollerin aksatılmamasıdır. Bir diğer nokta ise enfeksiyon riskidir. Olabildiğince dikkatli ve hijyen kurallarına uygun hareket edildiği takdirde sorun yaşanmayacaktır. 

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Bu operasyon oldukça basittir. Flep Yöntemi gibi uzun süreli kalıcılığa sahip değildir. Uzman hekim tarafından yapılan bu işlem etkili sonuç vermektedir. Genel veya lokal anestezi kullanılır. Hem hasta hem hekim açısından genel anestezi en ideal olandır. Zaman açısından sıkıntı yaşayanlar için oldukça avantajlı bir uygulamadır. Bu yöntemin fark edilmesi için uzman birinin kontrol etmesi gerekir. Cinsel birleşme esnasında fark edilmez. Yaklaşık 20 dakikalık bir süre gerekir. 

Geçici kızlık zarı dikiminde süre oldukça önemidir. Cinsel birleşme esnasında kanama olması isteniyor ise 1 haftalık süre zarfı baz alınır. Aksi halde etkisi kaybolur ve kanama gerçekleşmez. 

 

Yayınlanma Tarihi: 13 Ağustos 2020
Güncellenme Tarihi: 28 Ocak 2021