Kıl Dönmesi
Kıl Dönmesi

Bu içerik Op. Dr. Cengiz Aşçı tarafından bilimsel makaleler referans alınarak oluşturulmuş ve onaylanmıştır.

Kıl Dönmesi

Climed Klinik

Danışmanımızdan ücretsiz bilgi almak ister misiniz?

İletişime Geç

Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl dönmesi, çoğunlukla erkeklerde daha fazla  olmak üzere genç erişkinleri etkileyen, kuyruk sokumu bölgesinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Sırt, boyun, saçlı deri gibi bölgelerden dökülen saç ve saçların gözeneklerden veya boşluklardan deriye gömülüp burada birikerek kistik bir yapı oluşturması sonucu oluşur. Kuyruk sokumu dışında nadiren göbek deliği gibi diğer vücut kısımlarında da görülebilir. 

Kıl Dönmesi Neden Oluşur?

Sürekli aynı bölgede oluşan sürtünme ve baskı kılların deriden tekrar içeri girmesine neden olur. Vücut, derinin dışından tekrar giren bu kılları yabancı bir cisim olarak algılar ve bağışıklık sistemi buna bir tepki verir. Derinin içerisine  giren kılların etrafında kist oluşur ve bu bölge iltihaplanır. Böylece pilonidal sinüs denilen kıl dönmesi oluşur.

Kıl Dönmesi Belirtileri

Kıl dönmesi sinsi bir hastalıktır; ancak cilt altında saç ve saç birikimi sırasında vücuda verilen sinyaller vardır. İlk aşamada hastayı rahatsız etmeyen semptomlar, sonraki aşamalarda dayanılmaz hale gelebilir. Kıl dönmesinde görülen belirtiler sıralanmıştır.

  • Kıl dönmesinin ilk aşamasında akıntı sorunu ortaya çıkar. Her zamanki gibi iç çamaşırında bu nemi normal karşılayan hastalar bu aşamada genellikle durumdan habersizdirler.
  • Akıntıya kötü bir koku eşlik ediyor.
  • Bazen kanlı akıntı da görülebilir.
  • otururken veya ayakta dururken ağrı
  • kuyruk sokumu bölgesinde ağrı
  • Zamanla ağrı o kadar şiddetli hale gelir ki hasta artık günlük aktivitelerini yapamaz.
  • kistin şişmesi
  • lezyondan çıkan saç

Kıl dönmesinde görülen kötü kokunun sebebi, ilgili bölgenin iltihaplanması ve apsedir. Sinüs ağzından gelen akımlar mikroplarla birleşerek kötü kokulu ve iltihaplı bir apse oluşumuna zemin hazırlar. Kuyruk sokumu bölgesindeki şişliğin boyutu, bölgede biriken kılların yoğunluğuna göre değişir. Kistin apseye gerilmesinin neden olduğu ağrı dayanılmaz olabilir. Kişi bu ağrı nedeniyle oturamaz ve yürüyemez hale gelebilir. Günlük aktivitelerin bile yapılamadığı bir ağrının varlığı, hastalığın son aşamasında olduğunuzun bir işaretidir.

Kol Dönmesi Görülen Bölgeler

Göbekte Kıl Dönmesi

Oluşum şekli kuyruk sokumunda görülen ile yaklaşık aynıdır. Etraftan dökülen kıllar, tüyler, elbise tozları, deri döküntüleri göbek çukuruna girer. Karnın sürekli şişip inmesi çukurda negatif basınç oluşturur yani küçük bir vakum gibi etraftakileri içine çeker. Derin plana ilerleyen bu yabancı cisimlerin miktarı artmaya başlatınca havasızlıktan ve nemden mikrop üremeye başlar ve iltihap olur. Erken dönemde tedavi edilmezse ilerleyerek apse şeklini alır.

Koltuk Altında Kıl Dönmesi

Çok nadir görülen bir bölgedir. Koltuk altına bir şekilde ulaşan kıl, tüy ve elbise tozu gibi yabancı maddeler kişi kolunu oynattıkça sürtünerek cilt altına giriş yaparlar ve burada birikirler. Vücut yabancı maddelerin girişini tespit ettiğinde savunmak için etrafını kapsülle sarar.

Kapsül herhangi bir zarar görmediği sürece hiç bir belirti görünmeyebilir ancak hasar alarak zedelendiğinde vücut yabancı maddelerle tekrar karşılaşır ve bu sefer yok etmek amacıyla bir sıvı salgılar. Sıvı vücuttan dışarı çıkamadığı için apse meydana gelerek, kişinin rahatsız olmasına sebebiyet verir.

Kıl Dönmesi Dereceleri

Kalçaların arasından geçen orta hat ve uzanırken kalçaların birbirine değdiği alan ile deliklerin ilişkisine göre sınıflandırır. 5 derece kıl dönmesi vardır.

1.Derece: Bu hastalarda daha önce ne akıntı ne de apse öyküsü bulunur. Delikler sadece orta hatta yer alırlar. Bu hastalara kişisel hijyen ve lokal kıl temizliği önerilir. Zahmetsiz tedavi için uygun bir dönemdir.

2.Derece: Yeni kıl dönmesi apsesi gelişmiş olgulardır. Bu apseler mutlaka orta hattın dışında, kenardan bir akıntı ile meydana gelir. Bu akıntı boşaltılmalıdır ve mümkün olursa içerisindeki kıllar temizlemeye çalışılmalıdır. Tedaviye sık pansuman ve oral antibiotiklerle tedavi edilir. Apse düzeldikten sonra cerrahi tedavi yapılır.

3.Derece: Daha önceden boşaltılmış akıntının devamı görüldüğünde Bascom tekniği uygulanır bu teknikte lokal anestezi ile kıl kesesinin olduğu küçük bir alan çıkartılır ve bazen fistüller arasındaki ilişkileri kesmek gerekebilir.

4.Derece: Bir ya da daha çok sinüs ağzının naviküler bölge sınırları dışında olduğu olgulardır. Bu hastaların öyküsünde birçok kez akıntı oluşumu vardır. Yine bu hastalarda bazı sinüs ağızlarında aktif akıntı olabilir. Tedavi bu durumda iki aşamalı girişimdir. Eğer inflamasyon yoksa tek seansta Bascom prosedürü ve lateral ağızların ayrı eliptik insizyonlarla çıkarılması ve primer kapatılması önerilir.

5.Derece: Kıl dönmesi ameliyatı sonrası tekrar oraya çıkması durumudur. Önceki girişimin başarısızlığının en büyük nedeni hastanın kıl dönmesi bölgesinin doğru tayin edilememesine bağlı olarak zamanla kıl dönmesinin tekrar oluşmasıdır.

Bu bakımdan ilk girişimde kıl dönmesi oluşan bölge sınırlarının doğru saptanıp ameliyatın hastanın anatomisine uygun şekilde yapılması gerekir.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Lazerle Tedavi

Kuyruk sokumu üzerinde meydana gelen kıl dönmelerinin alınması işlemidir. lazer tedavisinde cerrahi işlemde olduğu gibi büyük yara ve kesiye yer verilmez. Çok daha küçük ve basit bir şekilde kıl kesecikleri yok edilmeye çalışılır.

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisinde ana prensip normal dokuyu olabildiğince almayarak, özellikle kıl keseciğinin ortadan kaldırılması temeline dayanmaktadır. Bu nedenle normal ameliyata göre çok fazla avantajları yer alır. Bu tedavi yalnızca lokal anestezi ile gerçekleşmektedir. Bu tedavi yönteminde kişiye herhangi bir yan etki söz konusu olmamaktadır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Kıl dönmesi ameliyatı steril bir ortamda yapılır. Kıl dönmesinde en etkili tedavi seçeneği cerrahidir. Ameliyatsız yönteme göre hastalığın tekrarlama olasılığı daha düşüktür. Ameliyat sorunlu bölgede iz bırakmayacak küçük bir kesik açılarak gerçekleştirilir. Ameliyattan sonra kesi bölgesi iyi bir şekilde temizlenir ve sonrasında dikiş atılarak kapatılır.

Lokal anestezi ile yapılan, narkoz ve hastanede yatış gerektirmeyen bir operasyon olduğundan giderek daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Ameliyat sonrası oluşan gerginlik nedeniyle hareket kısıtlılığı oluşmaktadır.

Yara açık bırakılırsa eğer aylar süren pansumanlar gündeme gelebilir. Operasyondan sonra hastanın vücudunda iz kalmaması, hastanede yatmayarak gündelik yaşamına geri dönmesi ve 20-30 dakika gibi kısa süreli bir işlem olması ve klasik cerrahi işlemle aynı sonucu vermesi nedeniyle hasta ve doktorlar tarafından tercih edilmektedir.

Kesi ve drenaj: Bu ilk pilonidal kist için tercih edilen yöntemdir. Doktorunuz kistin içine bir kesi yapar ve onu boşaltır. Saç köklerini çıkarırlar ve yarayı açık bırakırlar, alanı gazlı bezle doldururlar.

Avantajlar: Lokal anestezi altında yapılan basit bir işlemdir, yani sadece kistin etrafındaki alan uyuşturulur.

Dezavantajları: Kist iyileşene kadar gazlı bezi sık sık değiştirmeniz gerekir ki bu bazen 3 haftayı bulabilir.

Keseleştirme: Bu tedavide, doktorunuz bir kesi yapar ve kisti boşaltır, irin ve içindeki tüm kılları giderir. Bir kese yapmak için kesiğin kenarlarını yara kenarlarına dikecekler.

Avantajları: Lokal anestezi altında yapılan ayakta tedavi ameliyatıdır. Ayrıca doktorun daha küçük, daha sığ bir kesim yapmasını sağlar, böylece her gün gazlı bezi çıkarmanıza ve yeniden paketlemenize gerek kalmaz.

Dezavantajlarİyileşmesi yaklaşık 6 hafta sürmektedir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kıl dönmesi operasyonundan sonra iyileşme süreci operasyonun seyrine göre değişiklik göstermektedir. 

Kıl dönmesi operasyonu sonrasında hastaların operasyon bölgesine bakım yapmaları oldukça önemlidir. Örneğin her gün sıcak suyla duş alınması, bölgenin tüy dökücü kremler veya lazer operasyonlarla kıllardan uzak tutulması, bölgenin terden uzak tutulması oldukça önemlidir. 

Ayrıca hastanın geçirmiş olduğu operasyona da bağlı olarak tuvaletini yaparken yüksek oturuşla tuvalet yapması, merdiven çıkarken tek tek basamakları çıkması, sırt üstü yerine yüz üstü veya yan yatması gibi önlemler de alınabilir. 

Tam bir tedavi mümkündür, ancak kıl dönmesinin cerrahi olarak çıkarılsa bile tekrar ortaya çıkabileceğini unutmayın.

Yayınlanma Tarihi: 16 Şubat 2021
Güncellenme Tarihi: 07 Nisan 2021

Uzmana Sorunuzu Sorun

Lütfen içeriği değerlendirin. Rehberimizden ne derece memnun kaldınız?