Kepçe Kulak Ameliyatı
Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

Kepçe kulak ameliyatı, kulak kepçesinde yer alan kıvrımların eksik olması veya yapıca bozuklukların mevcut olması, kulak kepçesiyle kulak arasındaki açının geniş olması, kulak kıkırdaklarındaki gevşeklik gibi sorunların cerrahi müdahaleyle düzeltilmesi işlemidir. Kepçe kulak hem kadın hem de erkek hastalarda önemli psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Kulak kepçesinin genişliği, kadınlar tarafından saçların salık bırakılması sayesinde bir nebze saklanabilse de özellikle erkek hastalarda ciddi özgüven kaybına sebep olmaktadır. Özellikle okula başlamadan önce saptanan bu bozukluğun tedavisi hastanın okul dönemini rahat geçirmesine olanak verir. Bu açıdan hastalar kulaktaki bozukluğa estetik bir dokunuş olan kulak kepçesi ameliyatı sayesinde veda edebilmektedirler.

Kimler Kulak Kepçesi Ameliyatı Olabilir?

 • Kulak yapısından rahatsız olan,
 • Kulak kepçesinde yer alan kıkırdakları gevşek, kıvrımları eksik veya yapıca sorunlara sahip olan,
 • Kulak kepçesiyle kulak arasındaki açısı geniş olan,
 • Kulak kepçesinde kıvrım ve kıkırdak olmayıp dümdüz olan,
 • Bu sorunlardan birine sahip olan 5 ve 5’ten büyük yaştaki bireyler rahatlıkla kepçe kulak ameliyatı yaptırabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı, uzman cerrahi ekip tarafından ameliyathane ortamında yapılır, 45-90 dakika, hastalardaki sorunlara ve yaş faktörüne göre 1-2 saat arası bir süreye sahiptir. Operasyon hastanın yaşı ve kulak kepçesinde yer alan soruna göre lokal veya genel anestezi altında yapılmaktadır. Hastalarda genelde kulak kepçesi ve kulak arasındaki açısı çok olan kepçelik durumu gözlenmektedir. 

Kulak kepçesi ameliyatına kulaktaki sorun göz önüne alınarak kulağın önünden veya arkasından başlanabilir. Kulağın arkasından ince bir derinin çıkarılmasıyla başlanır. Ardından kulak kıkırdağı şekil verilip küçültülmesi, rahatlıkla kıvrılabilmesi amacıyla törpülenir. Bu işlemin ardından kulak geriye doğru konumlandırılır. Kulak kepçesinin ardından kulak memesi de arkaya doğru konumlandırılır. Bu sayede kulakla kulak kepçesi arasındaki açı daraltılmış olur. Kulak arkası deriye atılan estetik dikişle beraber operasyon tamamlanmış olur. Operasyonun ardından eğer işlem kulak arkasında yapıldı ise görünmeyecek bir konumda iz kalabilir. İşlem lokal anestezi altında yapıldıysa hasta aynı gün taburcu olabilmektedir. Kulak kepçesinde kıkırdak olmayan veya sadece kulak memesi mevcut olan (Mikrotia) hastalarda protez kullanılmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Operasyon lokal anestezi altındaysa hasta aynı gün taburcu olabilmektedir.
 • Ameliyat sonrası uygulama yapılan bölgeye pansuman konur, bu pansuman ertesi gün çıkarılabilir. 
 • Ameliyatın ardından yaklaşık 1 gün dinlenildikten sonra kulağı sıkmayacak bir saç bandı takılarak ağır olmamak şartıyla işbaşı yapılabilmektedir. Ağır işi olan hastaların 3 gün dinlenmeleri tavsiye edilir.
 • Operasyonun ardından 3’üncü gün banyo yapılabilmektedir.
 • İlk kontrol 4’üncü gün yapılmaktadır. İkincisi ise operasyondan 15 gün sonra yapılmaktadır.
 • Hastalar operasyon sonrası kullanılmaya başlanan saç bandını yaklaşık üç hafta takmalıdır. Bu, kıkırdakların eski haline dönmemesi için mevcut olan dikişlerin zorlanmaması açısından önemlidir.
 • Kullanılan bu saç bandı, kulakta meydana gelebilecek ödem, ağrı, şişlik gibi durumların çabuk iyileşmesini sağlar; hastanın uyurken kulaklarının zarar görmesini engeller.
 • Kulakta ilk birkaç hafta bir hissizlik durumu mevcut olabilmektedir. Bu normaldir ve bir süre sonra düzelecektir.

Fiyat Talebi:  

Uzman Galerisi:  

Yayınlanma Tarihi: 18 Ekim 2020
Güncellenme Tarihi: 28 Ocak 2021