Karın Germe
Karın Germe

Karın Germe

Karın Germe Nedir?

Karın germe; karın kasları, fazla yağlar, deri sarkması vb. deforme olan cilt yüzeyine cerrahi müdahale yapılarak estetik bir görüntü elde edilmesi ameliyatıdır. Kilo problemi nedeni ile karın germe operasyonu yaptırmadan önce liposuction yaptırmayı düşünen hastalar da olmaktadır. Bu işlem daha çok basit sorun yaşayanlar için geçerlidir. Deri sarkması, deri büzülmesi, kasların gevşemesi, esneyen doku vb. sorunlar liposuction yöntemi ile giderilemez. Spor ve egzersizler de ne yazık ki çözüm olmamaktadır. Kısa sürede ve etkili çözüm olarak karın germe yaptırılması önerilir.

Karın Germe Çeşitleri

Karın germe ameliyatı, hastanın gereksinimine göre iki şekilde yapılabilir. Bunlardan bir tanesi mini karın germe (mini-Abdominoplasti) diğeri ise tam karın germe ameliyatıdır. Her iki operasyonda da karın bölgesinin gerilmesi esas amaçtır ancak müdahaleye gerek duyulmayan kısımları koruma altına almaya da özen gösterilir. Sadece karın altında yaşanan sorunlar ile tüm karın bölgesinde yaşanan sorunlar birbirinden oldukça farklıdır. Genel olarak göbek altı ve göbek üstü şeklinde tabir ettiğimiz kısımları baz alarak uygulanacak yöntem seçilir.

Mini Karın Germe Ameliyatı

Mini karın germe ameliyatı herkes için uygun olan bir operasyon değildir. Daha çok karın alt bölgesinde yağlanma, sarkma durumlarında bu yönteme başvurulur. Karın üst bölgesinde gevşeme, kasların ayrılması, sarkma vb. şikayetler olmadığı takdirde mini karın germe ameliyatını rahatlıkla hastalara önerilir. Mini karın germe ameliyatı; özellikle doğum yapan kadınların hamilelik sürecinde genişleyen derisini toparlamada oldukça başarılıdır. Ayrıca fazla yağlanma olmayan ancak sık kilo alıp vermekten kaynaklı deri sarkması, büzülmesi olan kişilerde de iyi bir sıkılaşma sağlar. Mini karın germe sonrası sıkılaşmış bir cilt derisi, incelmiş bel çevresi görünümü elde edilir. Bel oyuğu denilen, göğüs altından başlayıp basen bölgesine kadar olan yan profil görüntüsü belirginleşir. Bu işlem zayıflama yöntemi olarak algılanmamalıdır. Toparlama, germe, şekil bozukluğunu giderme, deforme olan cilt derisini onarma işlemidir.

Mini Karın Germe Ameliyatı Öncesi Kilo Vermek Gerekir Mi?

Sadece mini karın germe ameliyatı için değil diğer birçok ameliyat için de kilo sorun teşkil etmektedir. İyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyen yağ dokuları nedeni ile mini karın germe uygulamasında da çok fazla kilo teşhisi var ise bir miktar zayıflama önerilir.

Mini Karın Germe Ameliyatında Anestezi Şart Mı?

Karın germe ameliyatlarının hepsinde genel anestezi uygulanır. İstisnai durumlarda ise ağır sakinleştirici, uyuşturma etkisi olan ilaçlar verilmektedir.

Mini Karın Germe Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Ameliyatın süresini belirleyecek olan, uygulanacak olan bölgenin genişliği, kişinin kilosu, ekstra uygulama gerektiren durumların olup olmamasıdır.

Mini Karın Germe Ameliyatında Ağrı Olur Mu?

Her ameliyat sonrası az ya da çok ağrı olması normaldir. Karın germe ameliyatında ağrı oluşumunu en az seviyede hissettirmek için yaklaşık on saat kadar etkili olan lokal anestezi uygulanır.

Mini Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mini karın germe ameliyatında ilk olarak liposuction uygulanır. Bölgesel olarak uygulanan bu işlemden sonra göbek altından küçük bir kesi atılır. Kesinin ardından karın duvarı göbek deliğine kadar kaldırılır. Göbek deliği karın kasından uzaklaştırılır. Ardından fazlalıklar alınır. Gevşeyen deri gerginleştirilir. Karın kasları sıkılaştırılır ve karın duvarına dikilir. Böylece derinin altında yoğun bir toparlanma gerçekleştirilerek işlem tamamlanmış olur. Son olarak estetik dikiş yapılır ve açılan kesi dikkatli bir şekilde kapatılır.

Mini Karın Germe Ameliyatında İz Kalır Mı?

Karın germe ameliyatlarında küçük kesiler atılmaktadır ancak bu kesiler bikini altında kalacak şekilde yapılır. 

Tam Karın Germe Ameliyatı

Tam karın germe ameliyatı da tıpkı mini karın germe ameliyatı gibi yapılmaktadır. Farkı ise göbek altında yaşanan sorunların göbek üstünde de meydana gelmesidir. Kişi genel anestezi ile uyutulur. Karnın üst kısımlarının aşağıya doğru inmesi, sarkmış derinin büzülmesi, gevşemesi nedeni ile kötü görüntü oluşur. Deriler kat kat bir şekil oluşturur. Vücudun estetik görüntüsü olumsuz yönde etkilenir.

 

Tam Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer? 

Tam karın germe operasyonu ortalama iki ile üç saat kadar sürmektedir. Karın alt kısmı ve göbek üstü birlikte gerginleştirilir. Deri fazlalıkları alınır ve kesi kapatılır. 

Tam Karın Germe Ameliyatı Sonrası Ne Kadar İz Kalır?

Tam karın germe operasyonunda yapılan kesi izi görünür ve rahatsız edici bir bölgede bulunmaz. Üst karın bölgesinde yapılan işlemlerde kesi izi bikini çizgisinin altına gizlenir. Böylece dikkatli bakılmadığı sürece iz görülmez. Kişi, istediği kıyafeti rahatlıkla giyebilir. Alt karın bölgesindeki kesi izi ise iç çamaşırının içerisinde kalacak şekilde gizlenir.

Tam Karın Germe Ameliyatı Sonrası Spor Yapılır Mı?

Karın bölgesi harekete müsait bir yer olduğu için ameliyattan sonra dikkatli olunmalıdır. En az iki ay ağır, zorlayıcı, aktivitelerden kaçınılmalıdır. Eğilmemeye, karın bölgesini hareket ettirmemeye özen gösterilmelidir. Ameliyatın ilk haftasında yürürken yavaş olunmalı, yatarken dönüşlerde ani hareketlerden kaçınılmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Karın germe ameliyatı sonrası korse kullanılır mı?

Karın germe ameliyatından sonra korse kullanımı hastamız için oldukça önemlidir. Karın ameliyatını destekler nitelikte faydası bulunmaktadır. Bel ve karın şekillenmesini sağlayan korse ile istenilen sonuca ulaşmak, ameliyatın etkisini maksimum seviyeye çıkarmak açısından oldukça önemlidir.

Ameliyattan sonraki ilk bir hafta yirmi dört saat boyunca korse kullanılmalıdır. İkinci hafta ise ortalama sekiz, on saat kullanılması yeterlidir. Üçüncü haftaya gelindiğinde ise günde üç, dört saat kullanımı uygundur. Üçüncü haftanın sonunda hastamız kontrole geldiğinde, korse kullanımına devam edip etmeyeceği konusunda bilgilendiriyoruz.

Karın germe ameliyatı ile zayıflamak mümkün mü?

Karın bölgesinin ön duvarı kilo alıp vermeden kaynaklı gevşemeye, sarkmaya başlar. Bu sarkma sonucu mide üzerinde baskı ortadan kalkar. Böylece mide rahatlamış olur ve genişlemeye elverişli hale gelir. Kişi, rahat mideye sahip olduğu için yedikçe yeme isteği artar. 

Karın germe ameliyatı bu noktada önem taşımaktadır. Deri üzerindeki fazlalıklar alındığında vücut sıkılaşır. Dolayısı ile dışarıdan yapılan müdahale mideye baskı olarak etki eder. Gerilen deri bir bakıma dış korse görevi görür. Kişi daha kısa sürede tokluk hisseder. 

Elbette mide küçülmeye ve genişlemeye yatkın bir organdır. Karın germe ameliyatı yaptıran kişi ömür boyu kilo almaz demek yanlış olur. Ameliyat sonrası zayıf, ince görünümün devam etmesi için kişilerin de yapması gerekenler bulunmaktadır. 

Karın germe ameliyatı sonrası şişlik ve ödem olur mu?

Karın germe ameliyatından sonra hastalar bazı durumlara hazırlıklı olmalıdır. Ödem, şişlik gibi durumlar, ameliyat sonrasında olası durumlardan biridir. Cerrahi müdahale olmasından ve kesi atılması sonucu dikişler ile kapatılmasından dolayı o bölgelerde ödem oluşabilir. Yaklaşık üç hafta içerisinde şişliklerin tamamen geçmesi beklenir. Ancak daha uzun süren şişlik ve ödem söz konusu ise vakit kaybetmeden doktorunuza danışmalısınız. 

Ödemin daha kısa sürede atılması için ameliyattan sonra yavaş adımlarla ve refakatçi yardımı ile az ancak sık sık yürüyüş yapılması önerilir. Yürüyüş temposu oldukça yavaş olmalıdır. Dikişler yeni olduğu için ağrıya neden olacak hareketlerden kaçınılmalıdır. 

Yayınlanma Tarihi: 05 Nisan 2020
Güncellenme Tarihi: 04 Şubat 2021