Kalça Protezi
Kalça Protezi

Bu içerik Doç. Dr. Serhat Mutlu tarafından bilimsel makaleler referans alınarak oluşturulmuş ve onaylanmıştır.

Kalça Protezi

Doç. Dr. Serhat Mutlu

Ortopedi ve Travmatoloji

Profile Git

Kalça Protezi Nedir?

Kalça protezi ameliyatı hastanın sağlam kalçasının travma, romatolojik hastalıklar, kalça çıkığı ve yaşa bağlı kıkırdak hasarı nedeni ile gelişen kireçlenme sonrası uygun implantlar ile yapılan bir tedavi türüdür.

Kalça kireçlenmesinin tipine göre her hastada uygulanan kalça protezi ameliyatı değişiklik gösterebilmektedir. Bu açıdan her hasta kendi özelinde değerlendirilip hekimin uygun gördüğü implant bu ameliyatta kullanılmaktadır.

Kalça kireçlenmesi durumlarında hastalarımızın günlük iş gücü kaybı, yürüme mesafesinde kısalma ve günlük aktivileterini yapmakta zorlanma sık gördüğümüz şikayetler arasındadır. Bunun yanı sıra gece ağrısı, ayak bakımının yapılamaması, namaz kılamama sık görülen şikayetler arasındadır. Kalça protezi ameliyatı sayesinde hastalar çok konforlu bir yaşama kavuşup yürürken, otururken, hareket ederken normal hayattan hiçbir farkı olmadan yaşamlarını sürdürebilmektedirler.

Bu nedenle kalça protezi ameliyatı Amerika Birleşik Devletlerinde en konforlu ameliyat olarak seçilmiştir.

Kalça protezleri hastanın; yaş, boy, kilo, genel sağlık durumu ve aktivite seviyesine, tıbbi olarak ise cerrah deneyimi, protezin tasarım özellikleri ve implantasyon tekniği gibi faktörlere göre kişiye özel yapılmaktadır. Günümüzde kullanılan protezlerin ömrü yaklaşık 25-30 sene arasındadır.

Hekimizin önerdiği tavsiyelere uyulduğu takdirde kalça protezlerinin ömrü uzayabilmektedir. Ancak aşırı kilo alımı, enfeksiyon veya geçirilebilecek kazalar nedeniyle revizyon ameliyatları gerekebilmektedir.

Fiyatlar Doç. Dr. Serhat Mutlu tarafından kişiye özel verilmektedir. Fiyat belirlenirken birçok unsur gözetilerek verilmektedir. Fiyat talebinde bulunmak için aşağıdaki formu doldurunuz.

Kimler Kalça Protezi Ameliyatı Olabilir?

 • Kalça protezi ameliyatı çoğunlukla orta yaş grubunda romatolojik ya da travmatik nedenlerle ileri yaşlarda ise kireçlenmeye bağlı yapılabilmektedir.
 • Kireçlenme,
 • Kalça çıkığı,
 • Femur başının kanlanmasının bozulması (Avasküler nekroz),
 • Çocukluk döneminde kalça çıkığı,
 • Çocukluk döneminde büyüme plağı kayması veya benzeri çocukluk dönemi hastalıkları,
 • Romatizmal hastalıklar,
 • Trafik kazası veya yüksek enerjili kalça yaralanmaları durumunda,
 • Artrit gibi problemlerde kalça protezi ameliyatı yapılabilmektedir.

Kalça protezi ameliyatı, kalça çıkığı ve avasküler nekroz vakalarında 20 ile 40 yaş arası hastalarda kesin çözüm üretmektedir. Çünkü kalça ekleminin bozuk olması bel ve diz gibi diğer eklem sorunlarına da neden olacağından erken tedavi çok önemlidir.

Kalça Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Total kalça protezi ameliyatında farklı teknikler kullanılabilir. Günümüzde minimal invaziv yöntemler öne çıkmaktadır. 

Minimal invaziv tekniğinde kesi çok daha küçük olmakta ve kas kesileri minimal olduğundan dolayı hastaların ameliyat sonrası ağrı ve kanamaları ciddi oranda az olduğundan ameliyat sonrası iyileşme süresi çok hızlı olmakta ve normal yaşama dönme süreci kısalmaktadır.

Total kalça protezi ameliyatı genel veya spinal anestezi altında yapılmaktadır. Bu süreç hekimizin ve anestezi doktorunuz ile ortak karar verilen bir süreçtir.

Ameliyat esnasında kalça ekleminde bozulmuş olan femur başı uygun bir teknik ile tamamen çıkartılıp kalçanın diğer eklem yüzeyi özel şekillendirilmesi ile yuva hazırlanıp soket yuva şeklinde yeni bir kalça eklemi oluşturulur. 

Cerrahi ekibin kullandığı implantların tipine göre femur baş seçenekleri seramik veya metal olabilmektedir. Protezin diğer parçaları ise özellikle titanyum, kobalt, krom ve molibden alaşımından oluşmaktadır. Arada ise genellikle seramik ya da polietilen bir liner bulunmaktadır.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kalça protezi ameliyatı sonrası aynı gün akşam genellikle hastalar ayağa kaldırılıp mobilize edilirler. Yaklaşık 3 gün hastanede medikal tedavi için gözlem altında tutulurlar. Yaklaşık 3. günün sonunda hastalar koltuk değneği yardımı ile merdiven iner çıkar vaziyette taburcu edilebilirler.
 • Kalça protezi ameliyatından genellikle bir gün sonra fizyoterapi başlamaktadır.
 • Kalça protezi ameliyatı sonrası 3 ay süre ile ameliyatlı tarafın üzerine yatılmaması önerilmekte ancak diğer tarafa bacak arasında bir yastık ile hastalarımız yatabilmektedir.
 • Hekiminizin önerisi doğrultusunda bacak bacak üstüne atmak, alaturka tuvalete gitmek ve yere çömelerek oturmaktan 1 sene boyunca kaçınılmalıdır.
 • Fizyoterapistinizin günlük olarak verdiği aktivite ve egzersizleri yapmalı, uzak durmanızı tavsiye ettiği hareketlerden imtina etmelisiniz. Size gerekli ekipman ve materyalleri fizyoterapistiniz verecektir.
 • Kalça protezi olan hastalara önerilen diğer bir husus ise genelde yüksek seviyede sandalye veya koltukta oturmalarıdır.
 • Kalçanın zorlanmasını ve fazla bükülmeyi engellemek için yükseltilmiş tuvalet kullanılmalıdır.
 • İyileşme süreci tamamlanana kadar evcil hayvanlarla zorlanmanıza sebep olacak ve fazla efor sarf edecek hareketlerden kaçınmalısınız.
 • Egzersiz ve sportif aktivite, cinsel aktivite ve araba kullanma gibi durumlara izin verilmektedir ancak bu konuda doktorunuza danışmalısınız.

Yayınlanma Tarihi: 13 Aralık 2020
Güncellenme Tarihi: 16 Mayıs 2021

Uzmana Sorunuzu Sorun

Lütfen içeriği değerlendirin. Rehberimizden ne derece memnun kaldınız?