Jinekomasti
Jinekomasti

Jinekomasti

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, erkeklerde normalden fazla gelişen göğüs büyümesi olarak tanımlanır. Kimi durumlarda yaşlı ve bebek hastalarda da görülebilen jinekomasti, daha sık ergenlik döneminde ortaya çıkar. Yapılan bir araştırmaya göre ergenlik çağında aşırı göğüs büyümesi görülme oranı %34,6’dır.

Aşırı göğüs büyümesinin hastaya herhangi bir zarar vermemektedir. Ancak görünüş açısından kişiyi rahatsız eden belirginliğe sahip olması hastaların jinekomasti ameliyatını tercih etmelerine sebep olmaktadır. Aşırı göğüs büyümesi, kişide saklama ihtiyacından kaynaklı kamburluk ve duruş bozukluğuna sebep olabilir. Bazı hastalarda genetik etmenlerden dolayı aşırı göğüs büyümesi görülebilir. Bazı hastalarda östrojen ve testosteron dengesizliği de aşırı göğüs büyümesine sebep olabilmektedir.

Ancak dış etmenler harici aşırı göğüs büyümesinin sebebi tam anlamıyla bilinmez. Bazı sık kullanılan mide ilaçları, siroz gibi karaciğer rahatsızlıkları, bazı ilaçlar aşırı göğüs büyümesine sebep olabilir. 

Kimler Jinekomasti Riski Altındadır?

 • Genetik açıdan aşırı göğüs büyümesi yaşayabilecek bireyler,
 • Atletik gelişim anabolik steroid ve testosteron takviyesi kullanan bireyler,
 • İleri yaştaki bireyler,
 • Yenidoğan bebekler,
 • Adolesan (Ergenlik) dönemindeki erkekler,

jinekomasti riskine sahip bireylerdir.

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Jinekomasti, elle muayene edilerek anlaşılabilir. Meme ucunun hizasında ceviz büyüklüğünde sert bir doku hissedilebilmektedir. Hastaya USG uygulanması daha reel veriler elde edilmesine yardımcı olur. Bu verilerin ışığında tedavi yönergesi planlanabilmektedir. 

Kimler Jinekomasti Ameliyatı Olabilir?

Jinekomasti ameliyatı, çok kapsamlı hasta sınıfına sahiptir.

 • Karaciğer, böbrek ya da tiroit hastalığı olan hastalar,
 • Kleinfelter sendromuna (Normalde 46XY olması gereken kromozom dizilişinin, bir X kromozomu fazla gelerek 47XXY şeklinde olması.) sahip olan bireyler,
 • Atletik gelişim yükseltici anabolik steroid ve androjen kullanan bireyler,
 • Yaşlılar,

Jinekomastiyle karşılaşma oranı yüksek bireylerdir. İleride jinekomasti ameliyatı için uygun adaylardır.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti ameliyatı, 3 yıldan uzun bir süre jinekomasti sorunundan mustarip hastalara yapılan bir operasyondur. Hasta ergenlik dönemindeyse ve meme ucu aerolası hizasında saptanan doku diskin çapı 4 cm ise kendiliğinden geçmesi beklenir.

Ancak 3-4 yılın ardından geçmez ise cerrahi operasyon yapılması hasta açısından daha kolay olacaktır. 4-6 cm veya 6 cm’den büyük bir çapa sahip doku diski cerrahi müdahale için oldukça elverişlidir. İşlem sadece liposuction gerektiriyorsa yağ alınacak bölgenin lokal anesteziyle uyuşturulması yeterli olacaktır.

Ancak cerrahi müdahale gereken durumlarda hastanın rahatlığı açısından genel anestezi tercih edilmesi işlem rahatlığını arttıracaktır. Jinekomasti ameliyatı 60-90 dakika arası bir uzunluğa sahiptir. 

Birinci evre olarak nitelendirilen deride sarkma ve bollaşmanın yaşanmadığı durumlarda koltukaltından açılan kesi yardımıyla yapılan liposuction işlemi sayesinde hasta ekstra bir kesiye ihtiyaç duymadan sıkıntısından kurtulabilir. İkinci evre olarak nitelendirilen deri sarkması olmayan ancak göğüslerin iri olduğu durumlarda ise birinci evre hastalarda olduğu gibi liposuction işlemi gerçekleştirilir.

Yeterli miktarda doku azalması gerçekleşirse ekstra bir kesiye ihtiyaç duyulmaz. Ancak meme ucu çevresinde hala belirgin bir sertlik mevcut ise meme ucu altından açılan bir kesiyle meme bezi küçültülür.

Üçüncü evre olarak bilinen cerrahi müdahale gerektiren sarkma ve irilik durumlarında, dördüncü evre olarak bilinen en belirgin sarkma ve irilik durumlarında bu iki işlem birlikte yapılmaktadır. Genç yaştaki hastalarda deri bolluğunun toplanması daha kolaydır.

İleri yaş hastalarda bu pek mümkün olamamaktadır. Bu işlemde ilk olarak liposuction uygulamasıyla fazla doku alınır. Ardından meme başı çevresinde yay şeklindeki kesi yardımıyla meme bezi çıkarılır. İşlemin sonunda dren takılır ve maksimum 48 saatin ardından drenler çıkarılır. Operasyonun ardından hastalar normal boyutlarda göğüslere sahip olmaktadır.

 

Jinekomasti Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Jinekomasti ameliyatı sonrası ilk altı hafta göğüs korsesi giyilmelidir. Bu korse ilk üç hafta gece gündüz, sonraki üç hafta ise sadece gündüz kullanılması gereklidir. Vücudu zorlayacak ağır aktivitelerde korsenin kullanılması elzemdir.
 • Operasyonun ardından 2-3 gün dinlenilmesi tavsiye edilir. İyileşme süreci için daha yararlı olmaktadır.
 • Üç günün ardından duş alınabilir.
 • İlk birkaç gün tüketilen besinlere dikkat edilmeli, dikişleri zorlayacak gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • İlk haftanın ardından egzersizlere ve hafif aktivitelere başlanabilir. Kol ve omuzları çok zorlamamak gerekmektedir.
 • Ameliyatın ardından ilk hafta sızı, ödem, hissizlik, batma gibi şikayetler görülebilir. Bunlar normal durumlardır. Hassasiyet şikâyeti diğerlerine oranla daha uzun sürebilmektedir.
 • İkinci haftadan sonra havuza ve denize girilebilir.
 • İlk 6 hafta sauna, solaryum, buhar banyosu gibi ödem oluşturabilecek faaliyetlerden kaçınılmalıdır.
 • İlk altı hafta zorlayıcı sportif aktivite ve egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Yayınlanma Tarihi: 10 Ekim 2020
Güncellenme Tarihi: 28 Ocak 2021