İmplant
İmplant

Bu içerik Uzm. Dt. Sevda Sönmezer tarafından bilimsel makaleler referans alınarak oluşturulmuş ve onaylanmıştır.

İmplant

İmplant Nedir?

İmplant, çene ve diş tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Çeşitli nedenlerden dolayı diş kaybına uğrayan kişilere, takma diş yerine sunulan alternatif bir yöntem denilebilir. İmplant, çivi görünümlü bir materyaldir. İçeriğinde titanyum maddesi bulunur. Titanyum, çene kemiği ile oldukça uyumlu bir yapıya sahiptir. Bu nedenle implant yapımında yer alır. İmplant, çene kemiğine yerleştirilerek diş kökü görevini üstlenir. Böylece doğal diş kadar rahat bir kullanım sağlar.

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

İmplant uygulaması, birçok yönden avantajlıdır. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Doğal diş görünümüne yakındır. Kaplamalarda dişin yapay olduğu bellidir. Hatta bazen dudak kapanmasına engel teşkil edecek kadar görüntüyü bozabilir ancak implant uygulamasında herhangi bir estetik bozulma meydana gelmez. 
 • Çene kemiğine tek başına monte edildiği için diğer dişlere zarar vermez. Diş inceltme, kesme, küçültme gibi uygulamalar yapılmaz. 
 • Diğer yöntemlere göre çok daha dayanıklı ve güvenilir bir uygulamadır. 
 • Kullanımı doğal diş kadar rahattır. Çiğneme fonksiyonu hemen her gıdaya uygundur ancak önlem amaçlı kabuklu yiyeceklere karşı temkinli davranılır. 
 • Kırılma, çıkma gibi durumlar neredeyse yaşanmaz. Çene kemiği ile kaynaştığından dolayı sağlamdır.
 • Diğer yöntemler düşünüldüğünde kullanım ömrü oldukça uzundur. 
 • Temizliği oldukça kolaydır. Ekstra bakım gerektirmez. Günlük diş temizliği yeterlidir.
 • Doğal görüntüsü nedeni ile özgüven sağlar. Endişelenmeye yer vermez. 
 • Tat almada değişikliğe neden olmaz. 
 • Ağız kokusuna yol açmaz. 
 • Çene kemiğinin erimesini kısmen de olsa engeller. 
 • Hareketli protez kullanımına alternatif bir çözüm sağlar.

İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi, süre gerektiren bir uygulamadır. İlk muayene çok önemlidir. Çene kemiğinin durumu, implant için uygun olup olmadığı, başka hangi işleme gereksinim duyulacağı, tedavinin ne kadar zamana yayılacağı gibi pek çok sorunun yanıtını verebilir. Ardından süreç aşağıda bahsedeceğimiz durumlara göre şekil alır:

 • Çene kemiğinin uygunluğu.
 • Gerekli (ihtiyaç halinde) tedaviler, iyileştirmeler.
 • İmplant uygulaması.

Çene kemiği implant için uygun ise diş eti, diş sağlığı gibi konularda sıkıntı yok ise tedaviye geçilir. Röntgen çekilerek belirlenmiş olan çene kemiği bölgesine lokal anestezi uygulanır. 

Ardından uyuşması beklenir ve hastanın ağız çevresine ortası yuvarlak, boş bir alet yerleştirilir. İşlemler sırasında hastanın, ağzını kapatmaması gerekir. Sonra belirlenen çene kemiğine ulaşmak için diş eti kaldırılır. İmplant için yer açılır. Sonrasında ise implant bu alana yerleştirilir. İmplant, çene kemiği ile uyumlu bir maddedir. Bu nedenle kaynaşması mümkün olur. Çene kemiği bu yabancı maddeyi, diş kökü gibi algılar ve böylece implant ile bütünleşmiş olur. 

İmplant ile çene kemiğinin kaynaşması belli bir zaman gerektirir. Ortalama 3 ay ile 6 ay arasında değişir ancak bu uygulama kişiye özel olduğu için süre oldukça değişkendir. Hekim, dişinizin durumuna göre ortalama bir zaman söyleyecektir. Bu süre zarfının ardından üst yüzey ile uygulamaya devam edilir. Üst yapıya abutment adı verilir. Dişin iskeleti konumunda yer alır. Yeni yapılacak olan dişler abutment üzerine yapılır. Sabit duruma gelen implant üzerine porselen ya da zirkonyum diş kaplama hazırlanır. Vidalama ya da yapıştırma yöntemi ile dişlerin provaları yapılır. En uygun diş elde edildiği takdirde sabitleme yapılarak son aşama bitirilmiş olunur. Doğal dişin rengine en uygun diş rengi seçilir. Tüm diş kaybı olan hastalar için beyaz diş seçme imkânı daha fazla olabiliyor.

İmplantın Yapım Aşamaları

İmplant yapımında bazı değişiklikler olsa da genel olarak belli bir sıralamaya göre uygulama yapılır. Yapım aşamalarını şu şekilde açıklamak mümkündür:

İlk muayene ile süreç başlamış olur. Hekim, ağız içerisini detaylı şekilde muayene eder. Kaç tane implnat uygulanacağı, diş eti ve çene kemiğinin durumu, yapılması gereken ekstra işlemler tespit edilir. Ortalama bir yol haritası çıkarılır. 

İkinci olarak çene kemiğinin durumu ele alınır. Ağız içi, panoramik röntgen çekilir. Sonuca göre çene kemiği uygun mu değil mi tespit edilir. Kemik yapısının yüksekliği ve yeterli miktarda olması gerekir. Miktar yeterli olmaz ise kemik tozu (greft) desteği yapılır. Üst çene kemiği ile alt çene kemiği arasında, yeterli miktarda kemik kalınlığı olmalıdır. Olmadığı durumlarda sinüs lifting adı verilen boşluk yukarıya doğru itilerek kemiğin desteklenmesi sağlanır. Sonrasında uygulamaların kemikleşmesi beklenir. İmplantın en küçük ölçüsü 3, 7 mm’dir. Buna göre, çene kemiğinin en az 1 cm yüksekliğinde olmalıdır.

Üçüncü aşama olarak implantın uygulanması aşaması vardır. Diş etinde küçük çaplı kesi atılır. Ardından kemiğe ulaşılır. İmplant boyutuna göre çene kemiğinde yer açılır. Son olarak implant çene kemiğine vidalanır. Bu işlem ortalama 30 dakika ile 45 dakika arasında yapılır. 

Dördüncü aşamada protezlerin hazırlanması yer alır. Protezlerin hazırlanması için dişlerin ölçüsü alınır. Ardından doğal dişlere en uygun renk seçilir. Laboratuvar ortamında hazırlanmak üzere çalışmalara başlanır. 

Beşinci ve son aşama olarak üst yapıların takılması gelir. Çene kemiği ile kaynaşan implantın üzerine kuron adı verilen kaplamalar monte edilir. 

İmmediat İmplant Nedir?

İmmediat implant, hastanın diş veya dişleri çekildikten hemen sonra aynı seans içerisinde implant uygulaması yapılması işlemidir. Gerekli olduğu durumda kemik tozu ilavesi ile desteklenebilir.

İmmediat Yükleme: Dişlerin çekildiği gün hatta hemen sonrasında yerleştirilen implant üzerine geçici diş takılmasıdır. 

İmmediat İmplant Nasıl Yapılır?

Bu uygulamayı yapmak için öncelikle şu hususlara dikkat edilmelidir:

Dişler çekilirken olabildiğince hassas davranılmalıdır. En az travma ile diş çekimi gerçekleştirilmelidir. Diş etinde enfeksiyon, iltihap bulunmamalıdır. Diş eti ve çene kemiği miktarı yeterli düzeyde olmalıdır. 

Yukarıda belirtilen durumlar olumlu şekilde ise immediat implant uygulamasına geçilebilir. Çekilen dişin yeri (çukur alan) serum ya da lazer temizleme yöntemi ile iyice dezenfekte edilir. Diş etinin ve çene kemiğinin durumunu net bir şekilde görmek için diş röntgeni çekilir. Ardından implant uygulamasında yapılan işlemler aynen yapılır. Diş eti yeterli miktarda açılarak implant yerleştirilir. Çekim boşluğunda açıklık bulunursa kemik tozu ile açıklık kapatılır. İmplant ve kemiğin kaynaşması için bir süre beklenir. 

İmmediat yükleme ise bu işlemlerin sonrasında diş etinin üst tarafında yapılır. Hastanın, geçici bir süre de olsa dişsiz kalmaması ve estetik görüntüsünden rahatsız olmaması için yapılır. Geçici diş, diş etine sağlam bir şekilde yerleştirilir. Böylece hasta sorun yaşamaz. 

Uzm. Dt. Sevda Sönmezer tarafından operasyonu yapılan hastaların öncesi sonrasına ait fotoğraflara ulaşmak için formu doldurunuz. Hasta mahremiyeti açısından fotoğraflar açıkça paylaşılmamaktadır.

 

İmplant Çeşitleri

Dişe uygulanan implant, kendi arasında birkaç kategoriye ayrılır. Uygulandığı yere ve kullanılan materyale vb. farklılıklar çeşitlenmeyi arttırır.

Endosteal İmplant

Endosteal implant, tek ya da çoklu diş kayıplarında uygulanan bir implant çeşididir. Çene kemiğinin içerisine yerleştirilir. Çene kemiğinin içerisine uygulanan yöntemler kendi içerisinde 4 gruba ayrılır:

 • Vida implantı,
 • Blade implantı,
 • Silindirik implantlar,
 • Vent implantlar.

Subperiostal İmplant

Genellikle tam diş eksikliğinde kullanılır. Çene kemiğinin üzerinden alınan ölçüler ile hazırlanan bir çeşittir. Protez dişleri ağız içerisinde sağlam şekilde tutma amacı taşırlar. Öğütücü dişlerin çiğneme gücünü çene kemiğinin her tarafına yayar. Subperiostal implant da kendi içinde çeşitlere ayrılır:

 • Unilateral implant,
 • Tripodal implant,
 • Çevresel.

Transmandibular İmplant

Transmandibular implant, tam diş kayıplarında uygulanmaz. Kısmi diş kayıplarında uygulanabilir. Ayrıca alt çene için kullanımı uygundur. Alt çenede kemik yetersiz olduğu zaman, destekleme amacı ile bu işleme başvurulur.

İntramukozal İnsertler

Kullanılan malzeme titanyumdan yapılır. Protezlere destek amacı ile uygulanır.

Fiyatlar Uzm. Dt. Sevda Sönmezer tarafından kişiye özel verilmektedir. Fiyat belirlenirken birçok unsur gözetilerek verilmektedir. Fiyat talebinde bulunmak için aşağıdaki formu doldurunuz.

 

İmplantların Sınıflandırılması

İmplantlar iç ve dış özelliklerine göre çeşitli sınıflara ayrılabilir. Kendi içinde yapılan bu sınıflandırmayı 5 ana başlık altında incelemek mümkündür. Bunlar sırası ile şu şekildedir:

 • Yüzeye göre sınıflandırma,
 • Dizayna göre sınıflandırma,
 • Bağlantı araçlarına göre sınıflandırma,
 • Makroskopik yapıya göre sınıflandırma,
 • Kullanılan materyale göre sınıflandırma.

Yüzeye Göre Sınıflandırma:

 • İşlenmiş yüzeye sahip olan implantlar,
 • Pürüzsüz yüzeye sahip olan implantlar,
 • Kaplanmış yüzeye sahip olan implantlar.

Dizayna Göre Sınıflandırma:

 • Transosteal implantlar.
 • Superiosteal implantlar.. Periyostun altına yerleştirilir. 
 • İntramucosal implantlar.. Ağız içerisinde yer alan mukozanın içerisine yerleştirilir. 
 • Endosteal implant çeşitleri.. Kemik içerisine yerleştirilen parçacıklardır.

Kullanılan Materyale Göre Sınıflandırma:

 • Seramik Kaplama İmplantlar: İmplantın üst kısmında yer alan kaplama seramiktir.
 • Polimer İmplantlar: Bazı durumlarda implant yerine destekleyici olarak kullanılır. 
 • Karbon İmplantlar: Paslanmaz çelikten yapılır. 
 • Metal İmplantlar: En yaygın olarak kullanılan implant materyali titanyumdur. Dişe en uyumlu olanlar arasındadır. Onun dışında paslanmaz çelik de kullanılır. 

İmplantın Düşme Nedenleri

İmplantın zor olsa da düşme olasılığı vardır. İmplantın düşme nedenlerinden bazıları şu şekildedir:

 • İmplantı, zamana yayılan bir uygulamadır. İyileşme sürecinden evvel implant yerleştirilmeye çalışılırsa düşme sorunu olabilir.
 • Diş etlerinde meydana gelen hastalıklar, implatın gevşeyip düşmesine neden olabilir. 
 • Kalite açısından çok tasvip edilmeyen ürünler kullanıldığında diş etine zarar verebilir. Dokularda hasara yol açtığında ise vücut implantı kabul etmeyebilir. 
 • Kemik yoğunluğunun yetersiz kalması durumunda implant, vücudu kabul etmeyebilir. 
 • Çeşitli nedenlerden dolayı fizyolojik sorunlar yaşanabilir. Sonucunda da implantı gevşetip düşmesine sebep olur.
 • Enfeksiyon riski gerçekleştiği durumda implant düşme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir.

İmplant Sonrası İlk İki Gün Beslenme

İmplant tedavisinin ilk gününde: Süt, ılık içecekler, ılık su, asitsiz meşrubatlar, et ve tavuk suyu, ılık duru kıvamlı çorba ilk gün için tüketilebilir gıdalardır. Ameliyatın sonrasında en az üç, dört saat yeme–içme yasaktır. Dişteki uyuşukluk (anestezi) geçene kadar beklenmelidir. 

Uygulamadan sonraki gün (İkinci gün): Daha katı gıdalara geçilebilir. Puding, patates püresi, yumuşak peynir çeşitleri, yulaf ezmesi, daha katı kıvamlı çorbalar, yoğurt, püre çeşitleri, sütlü yumuşak tatlılar.

İmplant Sonrası İki Hafta Beslenme

İmplant uygulamasından sonra en az iki hafta boyunca sıvı, püreli gıdalarla devam edilir. İkinci haftaya kadar beslenmeye dikkat edilmelidir. Çorba, yumurta, makarna, iyi pişirilmiş sebze yemekleri, kıyma, balık çeşitleri, yumuşak ve damakla ezilebilen meyveler tercih edilmelidir.

Uzak durulması gereken gıdalar ise küçük tahıllı besinlerdir. Bu tür besinler, iyileşme sürecinde olan implant ve çevresine girebilir. Orada kalıp birikir ve enfeksiyona neden olabilir. Bu nedenle uzak durmakta fayda vardır.

İmplant Tedavisi Kimlere Yapılır?

İmplant diş tedavisi genel olarak:

 • Tam ya da kısmi diş eksikliği yaşanması durumunda,
 • Sabit protez kullanımında sorun yaşayanlarda,
 • Tek diş eksikliği yaşayanlarda,
 • Hareketli protez kullanmak istemeyen, alternatif arayanlar için,
 • Diş köprüsü yaptırmak isteyen ancak doğal dişlerini kestirmek istemeyenler için,
 • Çeşitli nedenlerden kaynaklı diş kökü kırılmalarında,
 • Tek diş kayıplarında,
 • Yetersiz konumda olan dişlerin desteklenmesi durumunda,
 • Protez kullanımında, protezlerin stabil kalmasını engelleyen istem dışı ( diş sıkma, diş gıcırdatma vb. ) alışkanlıkları olanlarda,
 • Çene ve yüz defektleri olan hastalara, implant uygulanabilir.

İmplant Bakımı Nasıl Yapılır?

İmplant diş bakımı için çok özel bakımlara ihtiyaç yoktur. Günlük diş fırçalama, asitli ve gazlı içeceklerden aşırı tüketmeme, çay, kahve tüketimi sonrası dişleri temizleme (En azından su ile çalkalanmalıdır.) vb. durumlara özen gösterilmelidir. 

Ayrıca implant yapımı aşamasında sigaradan olabildiğince uzak durulmalıdır. Yine bu süreçte alkol ve asitli gıdalardan tüketilmemelidir. 

İlk 48 saat dişe baskı yapılmamalıdır. Dişler fırçalanırken baskı kurulmamalıdır. Nazik ve hafif hareketler ile fırçalama yapılmalıdır. Vidalama işleminin yapıldığı çevrede şişlik olduğu takdirde buz uygulaması yapılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kaç adet implant yapılabilir?

Tam dişsiz ağızlarda üst çeneye 6 alt çeneye 4 implant yeterlidir.

İmplantı hangi uzman yapar?

Denthill kliniğimizde implant tedavisini çene cerrahisi uzmanı uygulamaktadır. İmplant tedavisi, çene cerrahisi uzmanı ve diş hekimleri tarafından yapılabilir.

İmplant neden ağrı yapar?

Eğer implant bölgesinde enfeksiyon yoksa ağrı olmaz. Mutlaka implant yapılan hastanın 6 ayda bir kontrole gidip muayene olması gereklidir. Eğer hasta uzun süre hekime uğramazsa ve diş fırçalama/ağız bakımı eksikse dişetinde oluşabilecek enfeksiyon ağrı yapabilir.

Çekilen dişe ne zaman implant takılır?

Çekilen dişe aynı gün implant yapılabilen vakalar olmakla birlikte çoğunlukla 6-8 hafta beklemek eğer o bölgede enfeksiyon varsa daha iyi olabilir.

İmplant kaç günde iyileşir?

Genelde implant yerleştirildikten sonra 1-2 gün içinde hastamız da yara iyileşmesi başlar.

İmplant sonrası ağrı olur mu?

İmplant yerleştirilme esnasında ağrı olmaz sonrasında ise ilaçlar ile kontrol edilebilir.

İmplantı tedavisi zararlı mı?

İmplant yerleştirilme esnasında ağrı olmaz sonrasında ise ilaçlar ile kontrol edilebilir.

İmplant ömrü ne kadar?

İmplantın ömrü hastanın ağız bakımı ve düzenli kontrole gelmesine bağlıdır. 

İmplant diş kırılır mı?

Çok diş sıkan bireylerde nadiren de olsa kullanılan implant markasına göre kırık olabilir. Ama kliniğimizde uzun dönem başarılı olan implant ürünleri kullanılmaktadır.

İmplant ağız kokusuna neden olur mu?

İmplant uygulamaları ağız kokusuna neden olmaz.

İmplant düşer mi?

İmplant yerleştirildikten sonra düşmez.

İmplant yaş sınırı var mı?

Çocuklarda ergenlik bitene kadar implant uygulaması yapılmaz.

Yayınlanma Tarihi: 28 Nisan 2020
Güncellenme Tarihi: 28 Ocak 2021

Uzmana Sorunuzu Sorun

Lütfen içeriği değerlendirin. Rehberimizden ne derece memnun kaldınız?