Göz Kapağı Estetiği
Göz Kapağı Estetiği

Bu içerik Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu tarafından bilimsel makaleler referans alınarak oluşturulmuş ve onaylanmıştır.

Göz Kapağı Estetiği

Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Profile Git

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz kapağı estetiği, alt ve üst gözkapaklarındaki fazla doku ve kasların çıkarılması ve göz çevresini gerginleştirerek düzeltme işlemidir. 

Yüzdeki deformasyonların düzeltilmesi işlemlerinde yüzü bir bütün olarak değerlendirmek estetik açıdan büyük önem arz eder. 30’lu yaşlarda kaş ve alın bölgesinde sarkmalar başlar. Bu sarkmalar ve derideki aşağı doğru hareketlenmeler üst göz kapağı derisinde bollaşma ile kendini belli eder.

50’li yaşlarda ise üst göz kapağındaki kasların incelmesi ile hem derideki bolluk 30’lu yaşlara kıyasla daha da artar hem de göz çukurundaki yağ yastıkçıklarında bariz belirginleşme olur. Bu doğal süreç irsî olarak kendini belli edebiliyor ve buna bağlı olarak hasta erken yaşta düşük gözkapağı sorunlarıyla karşılaşabiliyor.

Göz kapakları ve çevreleri yaş almanın da etkisiyle torbalar, şişlikler ve sarkmalarla estetik açıdan rahatsız edici bir görünüme evrilir. Bu deformasyonları iyileştirmek ve bireye daha genç görünümlü göz çevresi kazandırmak için yapılan bazı şık dokunuşlar vardır. Göz kapağı estetiği de bunlardan biridir. Göz kapağı estetiğiyle göz ve çevresi daha genç bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Göz Kapağı Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Göz kapağı estetiği genelde 35 yaş ve üstü hastalar tarafından tercih edilir. Ancak 18 yaşını geçmiş bireylerin de yaptırabileceği bir işlemdir. 35 yaş ve üstü en çok tercih edilen yaştır çünkü yüzdeki yaşlanma belirtileri en sık bu yaşlarda kendini belli eder.

Bu operasyon göz kapaklarındaki deformasyonu kalıcı olarak ortadan kaldırmasa da ortalama 7-8 sene etkisini yitirmez.  Bu işlemin ardından hastanın yüzündeki deforme olmuş ifade yerini daha canlı ve dinç bir yüz ifadesine bırakır.

Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu tarafından operasyonu yapılan hastaların öncesi sonrasına ait fotoğraflara ulaşmak için formu doldurunuz. Hasta mahremiyeti açısından fotoğraflar açıkça paylaşılmamaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği operasyon süresi çok uzun olmadığından lokal anestezi altında da yapılabilmektedir, hekim ve hastanın taleplerine göre genel anestezi de seçilebilir. İşlem uzunluğu sadece üst veya sadece alt göz kapağının yapılmasına göre değişebilir. Sadece üst göz kapağında yapılan işlemler ortalama 20 dakika, alt ve üst göz kapağına işlem yapılacak işlemler ise ortalama 1 saat sürmektedir. 

Operasyon sürecinde sarkma sonucu düşen üst göz kapağı kaldırılarak göz üstünde şişkin ve kötü bir görüntüye sebep olan göz torbaları alınır. Estetik açıdan kötü bir görüntü olan göz torbalarının alınması ve düşük göz kapağının kaldırılması sonucu göz çevresi daha dinç ve genç bir görünüşe sahip olacaktır.

Genellikle göz kapağında sarkma olan ve göz torbalarına sahip olan hastaların yüzünde yorgun ve uykusuz bir görüntü mevcuttur. Göz kapağı estetiği ardından hastalar bu sorunlarından kurtulmuş olacaktır.

Fiyatlar Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu tarafından kişiye özel verilmektedir. Fiyat belirlenirken birçok unsur gözetilerek verilmektedir. Fiyat talebinde bulunmak için aşağıdaki formu doldurunuz.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yapılan işlemin ardından ilk haftanızda gözü zorlayacak ve kurumasına sebep olacak bazı aktivitelerden kaçınmak gerekmektedir. Bunlar uzun süre ekrana bakmak, kitap okumak gibi aktivitelerdir.
  • İşlemden sonra göz kapaklarında koruyucu bantlar bulunacaktır. Ağrı ve morarmaya karşı bölgeye yağlı kremler ve buz kompresi uygulamasında bulunabilirsiniz. Bu uygulamalar morarıkları tamamen ortadan kaldırmamakla birlikte sadece iyileşme sürecinde uygulanması tavsiye edilen detaylardır.
  • Ameliyatınızdan sonra günlük eğersiz ve alışkanlıklarınıza devam etmek isteyebilirsiniz ancak bunları zarar görmeyecek şekilde yapmak için ilk dört haftayı doldurmanız tavsiye edilir. 
  • Genelde uzman hekimler kendi kendine eriyen dikişler kullanır. Tam tersi olsa bile dikişlerin alınması uygulaması hasta için acısız olacaktır.
  • Çoğunlukla olduğu gibi bu işlemde de tütün mamulleri kullanmayan hastalar, kullanan hastalara kıyasla daha sağlıklı, acısız ve hızlı bir iyileşme süreci geçirecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Göz Kapağı Estetiği Ne Kadar Sürede İyileşir?

Hastadan hastaya değişkenlik gösterse de en sağlıklı etkiyi ilk bir aydan sonra görmek mümkündür.

Göz Kapağı Sarkması Kendiliğinden Düzelir Mi?

Göz kapaklarındaki sarkıklık sorununa yol açabilecek pek çok etken bulunmaktadır. Göz kapağı sarkmaları genellikle tek gözde görülür. Ancak bazı durumlarda her iki gözde birden pitozis sorunu söz konusu olabilir ve buna bilateral pitosiz adı verilir. Tek gözde meydana geldiğinde hastalığa neden olan etken de göz önünde bulundurularak kendiliğinden geçmesi beklenebilir ancak bilateral pitosiz hastanın gündelik hayatını oldukça fazla etkileyeceğinden derhal cerrahi müdahale gereklidir.

Yayınlanma Tarihi: 21 Ağustos 2020
Güncellenme Tarihi: 28 Ocak 2021

Uzmana Sorunuzu Sorun

Lütfen içeriği değerlendirin. Rehberimizden ne derece memnun kaldınız?