Göz Altı Işık Dolgusu
Göz Altı Işık Dolgusu

Göz Altı Işık Dolgusu

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

Göz altı ışık dolgusu, cilde herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek duyulmadan yapılan bir işlemdir. Göz altında meydana gelen morluklar, halkalar estetik açıdan hoş olmayabiliyor. Estetik açıdan bu sorunun giderilmesi önemlidir. Göz altı ışık dolgusu deri altına değil kemiğe uygulanır. Bu yönüyle benzer uygulamalardan ayrılır. 

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır?

Göz altı ışık dolgusu cerrahi müdahale gerektirmeyen estetik bir uygulamadır. Kesi, dikiş izi vb. sorunlara maruz kalmadan göz altı morluklarından kurtulmak mümkün olur. 

Hastaya anestezi uygulanmaz. Fakat müdahale edilecek bölge krem yardımı ile hissizleştirilir. Böylece hasta hiçbir ağrı ve sızı hissetmez. Benzer şekilde dolgu maddesinin içerisine de uyuşturucu etkiye sahip bir madde konur. Böylece işlem sırasında ve sonrasında ağrı, sızı olmaz. 

Hazırlanan jel, göz altında bulunan kemiklerin üzerine uygulanır. Elmacık kemiğinin uygun bir bölgesinden iğne girişi sağlanır. Ardından hekimin belirlediği miktarda jel enjekte edilir. Bu işlem ortalama 15 ile 20 dakika arasında gerçekleşir. Bu uygulamanın yanında alternatif olarak kanül de kullanılabilir. Kanül kullanımının en büyük avantajı, olası morarma ve şişliği minimum seviyeye indirmesidir. 

Göz altı ışık dolgusu yaptıran hasta, işlemin hemen ardından günlük yaşamına dönebilir. 

Göz Altı Işık Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz altı ışık dolgusu yaptıran hastaların dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • İşlem sonrasında hasta gün içerisinde buz kompresi uygulamalıdır. Aksi halde olası morlukların geçmesi uzun sürebilir. 
 • İki gün göz ve göz çevresine makyaj yapılmamalıdır. 
 • Göz çevresine baskı uygulanmamalı ve mümkün oldukça dokunmaktan kaçınılmalıdır.
 • Buz kompresi yaparken olabildiğince hassas davranılmalı ve baskı uygulanmamalıdır. 
 • İlk iki gün duş alınmaması önerilir. Zorunlu durumlarda ise su sıcaklığı önemlidir. Suyun soğuğa yakın seviyede olmasına dikkat edilmelidir.
 • İşlemden sonraki ilk üç gün spor ve ağır egzersizlerden uzak durulmalıdır. Yüz kaslarını zorlayacağından olumsuz sonuçlara neden olabilir.
 • Hamam, sauna, termal alanlar gibi sıcak ortamlardan kaçınılmalıdır.
 • Hasta kullandığı ilaçları hekime bildirmelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar ve gıdalar tüketilmemelidir. 
 • Kafein oranı yüksek olan içecekler, sodyum ve şeker minimum seviyede alınmalıdır. 
 • Yüz gerdirme, lazer vb. işlemler göz altı ışık dolgusunu olumsuz yönde etkilemektedir. 
 • Radyasyona maruz kalınması da dolgunun kalıcılığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Göz Altı Işık Dolgusu Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Göz altı ışık dolgusu uygulandıktan kısa süre sonra etkisini göstermektedir. Özellikle işlem sonrası meydana gelen morluk ve şişliklerin tamamen ortadan kalkması ile sonuç daha net görülmektedir. 

Göz Altı Işık Dolgusu Ne Kadar Sürede Yapılır?

Göz altı ışık dolgusu, cerrahi bir işlem gerektirmediği için kısa sürede gerçekleştirilir. Ortalama süresi 15 ile 20 dakika arasında gerçekleşir. 

Göz Altı Işık Dolgusu Kalıcı Mıdır?

Göz altı ışık dolgusunun kalıcılık süresi kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bazı hastalarda bir yıl kadar etkisi görülürken bazı hastalarda bu süre üç yılı bulabilmektedir. Sürenin bu kadar değişmesinin nedeni, hastalar arasındaki kişisel farklılıktır. 

Yayınlanma Tarihi: 18 Ağustos 2020
Güncellenme Tarihi: 28 Ocak 2021