FUE Sakal Ekimi
FUE Sakal Ekimi

FUE Sakal Ekimi

FUE Sakal Ekimi Nedir?

FUE Sakal ekimi, yüzdeki sakal ve bıyık bölgelerindeki kılsız donör bölgeye saçlı deriden mikro motor yardımıyla alınan kıl köklerinin açılan kanallara ekilmesi işlemidir. Hastalarda sakal çıkmaması genetik, sonradan meydana gelen travmatik olaylar, hormonal bozukluklar gibi faktörlerden kaynaklı olabilmektedir. Kimi hastalarda yüz derisinin deforme olması, yanması veya büyük çaplı yaraların iyileşmesi sonucu oluşan izlerde sakal ve bıyık bölgesinde kıl çıkmayabilmektedir. Bu vakalar sonrası izler silinemeyebilir ancak FUE sakal ekimi sayesinde kamufle edilebilmektedir. 

Kimler FUE Sakal Ekimi Yaptırabilir?

FUE sakal ekimi için hastaların mevcut bazı durumlara sahip olması gerekmektedir.

 • Hormonal denge bozukluğu yüzünden sakalı çıkmayan,
 • Cinsiyet değiştirme sonrası sakalı çıkmayan,
 • Sakal ve bıyık bölgesinde seyreklik olan,
 • Yara, yanık izi olanlara,
 • Sakallarında asimetri olan,
 • Kemoterapi sonra sakal ve bıyığı çıkmayan,
 • Düzensiz beslenme yüzünden sakal bölgesinde dökülme meydana gelen hastalar FUE sakal ekimi yaptırabilir.

FUE Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

FUE sakal ekimi, sakal ekimi işlemleri arasından bilinen uygulamalardandır. FUE tekniği daha çok tercih edilen ve bilinen tekniklerdendir de denebilir. Ekimin gerçekleştirileceği alanda hastaların süreci daha rahat ve konforlu geçirmesi açısından lokal anestezi uygulanmaktadır. İlk olarak ekimin yapılacağı alanda FUE uçlar yardımıyla kanallar açılır. Ardından iki kulağın arasını kapsayan ense bölgesi tıraş edilir ve kıllar milimetrik uzunluğa getirilmiş olur.

Ense kökünden greft adı verilen en fazla beşli kökleri mikro motor toplar ve ayrıştırır ve açılan kanallara ekim işlemi yapılır. FUE tekniğinde genellikle ensede yer alan saç köklerinden faydalanılır. Sakal ve bıyık ekiminde ekim açısı sakalların çıkış yönü açısından önemlidir. Açılan kanalların da mümkün olduğunca küçük ve düzenli olması iz kalamaması açısından önemlidir. Hastanın saç ve sakal rengi farkı göz önüne alınarak kıl seçimi yapılması da uyum açısından elzemdir.

FUE Sakal Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İşlemin ardından ekim yapılan bölgede kabuklanmalar oluşabilir, bu normal bir durumdur. Operasyon sonrası ilk 3-5 gün bu kabuklanmalar doktorunuzun önerdiği losyonlar yardımıyla yumuşatılarak dökülmesi sağlanabilir.
 • İşlem sırasında açılan küçük kanallar yüzünden hafif kan pıhtıları yüzde görülebilir. Bunlar ilk yıkamanın ardından temizlenir.
 • İşlemin ardından 10 gün sakallarda uzama görülür ancak tıraş için en az iki hafta beklenmelidir. 20-25 günün ardından tıraş olunabilir. Ancak erken tıraş iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir.
 • Yeni ekilen kılları beslemek için yüzdeki kan akışında artış olur. Bu yüzden ekim yapılan kanalların çevresinde belirgin bir kızıllık görülebilir. Bu normal bir durumdur, 1-2 hafta sonra düzelmektedir.
 • Ekimin ardından geçen on beş günde ekilen bölgede dökülme şok dökülme adı verilen bir dökülme süreci meydana gelebilir. Dökülenler sadece kırılan kıllardır ve bu kökleri etkilemez.
 • Şok dökülmenin yaşanmasından ortalama 4-8 ay arası bu kılların tamamı çıkar. Çıkan bu kıllar kalıcı ve kalitelidir. 12-18 ayın ardından nihai sonuç gözlenebilir.

Yayınlanma Tarihi: 18 Ekim 2020
Güncellenme Tarihi: 04 Şubat 2021