Dudak Kaldırma Ameliyatı
Dudak Kaldırma Ameliyatı

Dudak Kaldırma Ameliyatı

Dudak Kaldırma Ameliyatı Nedir?

Dudak kaldırma ameliyatı (Lip lift), üst dudak ve burun arasında yer alan “philtrum” bölgesinin kısaltılmasıyla yüzde altın oranı oluşturmayı ve üst dudağın kalkık bir görüntüye sahip olmasını amaçlayan estetik bir dokunuştur. Kimi hastaların üst dudağı ve burnu arasındaki boşluk olması gerekenden uzun olabilmektedir. Dudak kaldırma ameliyatı sayesinde dudağın dişe temas eden kırışıksız ve kırmızı kısmının belirginleşmesi ve yüzde belirli bir oranın yakalanması gerçekleşir. 

Kimler Dudak Kaldırma Ameliyatı Olabilir?

Dudak kaldırma ameliyatı, çok çeşitli durumlarda yapılabilen bir operasyondur. Bunlar;

 • Yüz felci nedeniyle dudakları şeklini kaybeden, sarkan,
 • Dudak kanseri sonucu dudak kaybına uğrayan,
 • İleri yaşın etkisiyle dudak sarkmasına sahip olan,
 • Çene ve alt dudağıyla, üst dudağıyla burnu arasındaki mesafesi eşit olmayan,

bireylerdeki gibi durumlardır. Bu durumlara sahip her birey dudak kaldırma ameliyatı olabilir.

Martı Kanadı (Gullwing) Dudak Kaldırma

İnce üst dudağa sahip hastalar tarafından tercih edilen bu yöntem, üst dudak çizgisinden kesi alınarak dudak içi kırmızı ve canlı dokunun daha görünür olmasını sağlar. Sigara kırışıklığı olarak bilinen dudak üstü kırışıklıkların da giderilmesini sağlar. 

Korner (Köşe) Dudak Kaldırma

Birtakım hastalarda bazen yaşlanmadan kaynaklı olarak bazen de doğuştan, dudakları üzgün bir ifadede olduğu gibi ters parantez şeklindedir. Korner lip lift sayesinde hastanın yüzündeki yorgun ve üzgün ifade silinerek mutlu bir görünüm elde edilir. Dudakların her iki köşesinden atılan ince kesilerle gerçekleştirilen bu işlem, genelde orta ve ileri yaş bireyler tarafından tercih edilir.

Boğa Boynuzu (Bullhorn) Dudak Kaldırma

Genellikle burnu ve üst dudağı arasındaki bölge uzun olan kişiler tarafından tercih edilen bu yöntem, burnun başlangıç kısmında boğa boynuzuna benzer bir kesi atılarak gerçekleştirilir. Bu sayede üst dudak yukarı kalkmış olur, dişler hafif görünür hale gelir. Dudağın iç kısmındaki canlı ve kırmızı bölge ortaya çıkmış olur. Bu yöntemde burun altında ince bir kesi izi kalır.

İtalyan Dudak Kaldırma

Boğa boynuzu lip lift yönteminden farklı olarak iki kesiyle yapılan bu işlem, belirgin iz kalmaması açısından sık tercih edilen yöntemler arasındadır. Bu işlemde dişler daha az görünürdür. Dudağın üst kısmında yer alan iki tepecik yukarı kaldırılarak üst dudak yay eğrisinin arttırılması hedeflenir. 

Corium Dudak Kaldırma

Daha önce çıkarılmış bir deri parçasının dudakları daha dolgun göstermek amacıyla dudağın derin yerlerine yerleştirilmesi işlemidir.

Dudak Kaldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Dudak kaldırma ameliyatı, genel anestezi veya sedasyonla yapılan bir işlemdir. Burunun hemen altından yeterli uzunlukta kesi açılarak kalan bölge dikilerek kapatılır. Bu yöntem, en çok tercih edilen boğa boynuzu yöntemidir. Ortalama 30-60 dakika arası bir süreyle yapılır.

Dudak Kaldırma Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her işlemde olduğu gibi dudak kaldırma ameliyatı sonrası da dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır.

 • Operasyon sonrası ilk 24 saat istirahat edilmelidir. 
 • Ameliyatta atılan dikişler çoğunlukla kendiliğinden eriyen dikişlerdir. Kendiliğinden erimeyen dikişler maksimum 5’inci gün alınır. Dikişlerin alınmasının ardından hasta gündelik aktivitelerine dönebilir.
 • İşlemin ardından yaklaşık 3-4 hafta sigara ve alkol kullanılmamalıdır.
 • Herhangi zorlayıcı aktiviteden kaçınılmalı, dikişlere dikkat edilmelidir.
 • İşlemin ardından dudakta şişlik, ödem ve hafif sızılar oluşabilir, düzenli buz kompresi ve ağrı kesici takviyelerle bu problemlerden kurtulabilirsiniz.
 • Dudaklarda çatlak ve kuruluk gibi durumlar yaşanabilir. Dudak nemlendiricileri sayesinde bu sorun çözülebilmektedir.
 • Ağız fazla açılmamalı ve yiyecekler tüketilirken dikkatli çiğnenmelidir. 
 • Dişler hassas ve dikkatlice fırçalanmalıdır. Mümkün olduğunca küçük bir fırça kullanılmalıdır. 

Yayınlanma Tarihi: 07 Ekim 2020
Güncellenme Tarihi: 10 Şubat 2021