Diş Beyazlatma
Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma işlemi, dişin yüzeyinde bulunan mine yapısındaki organizmaların tartar oluşturması sonucu renk pigmentlerine yaptığı değişimdir. Dişte meydana gelen renk değişimi, uzun süreli tartar birikiminin sonucudur. Dişte oluşan zararlı organizmaların giderilmesi için bazı özel yöntemler vardır. Diş beyazlatma işlemi, hazırlanan jelin diş yüzeyine sürülmesi ile gerçekleşir. Ardından işlemi hızlandırmak adına lazer uygulamasından yardım alınarak beyazlatma işlemi gerçekleştirilir. 

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma işlemi iki şekilde yapılabilir. Bunlar: Ev Tipi (Home Bleaching) diş beyazlatma, diğeri ise Ofis Tipi (Office Bleaching) diş beyazlatma işlemidir. 

Ev tipi diş beyazlatma yönteminde uygulama oldukça basittir. Hastaya uygun yapılan diş plağının içerisine özel jel konur. Ardından içi jel dolu plak dişe takılır. Günde en az 4 saat, en fazla 7 saat plak dişte kalmalıdır. Bu işlem 2- 3 hafta kadar devam eder ancak dişlerin yapısına hekimin uyarılarına göre süre değişebilir. 

Ofis tipi diş beyazlatma yöntemi, klinik ortamda ve hekim kontrolünde yapılır. Ev tipi beyazlatma yöntemine göre süresi daha kısadır. Hekim, uygulamaya başlamadan önce diş etlerini, dili ve ağız içini korumaya alır. Dişe uygulanacak olan malzemelerin buralara bulaşması engellenir. 

Ofis tipi diş beyazlatma uygulamasında kullanılan malzemelerin kimyasal oranı fazladır. Bu yüzden hekim gözetiminde yapılır. Diş beyazlatma jeli konsantrasyonu, hastanın diş yapısına uygun olarak ayarlanır. Kimyasal oranı ise hekim tarafından belirlenir. Ofis tipi diş beyazlatma uygulaması, lazer ile birlikte uygulanabilir. Böylece etkisi ve kalıcılığı da arttırılır. 

Lazer Diş Beyazlatma Nedir?

Lazer diş beyazlatma uygulaması, hekim kontrolünde ve klinik ortamda yapılır. İlk muayenede dişin durumu gözden geçirilir. Ardından dişlerin yüzeyine diş ağartıcı bir ilaç kullanılır. Daha sonra beyazlatma işlemi uygulanacak dişlerin üzerine lazer ışığı verilir. Lazer uygulamada beyazlatma işlemini yapan esas faktör lazer değildir. Lazer ışığının amacı dişe uygulanan jelin aktifliğini arttırmaktır. 

Ev Tipi (Home Bleaching) Diş Beyazlatma Yöntemi

Ev tipi diş beyazlatma uygulamasına, muayene sırasında hekim karar verir. Bu kararın ardından hastanın diş ölçüleri alınır. Ardından dişlere uygun plak hazırlanır. Plaklar kişiye özel hazırlandığı için kısa bir bekleme süresi olabilir. Plak hazır olduktan sonra hazırlanan jel ile birlikte hastaya teslim edilir. İlk uygulamanın nasıl yapılacağı hekim tarafından hastaya anlatılır. Hasta, ev ortamında günde 3 saat ile 6 saat arasında beyazlatma jelini plak ile birlikte ağızda bulundurmalıdır. Bu süre hastanın diş hassasiyetine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kullanma süresi de genelde iki hafta olarak planlanır ancak kontrollerde sürenin ne kadar olacağı hekim tarafından söylenir. 

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Yöntemi

Klinik ortamda yapılan diş beyazlatma yöntemidir. İlk olarak hastanın diş rengi saptanır. Ağıza diş ayracı konur. Diş etlerine de koruyucu yapılır. Jelin, diş çevresine bulaşmaması gerekir. Ardından dişlerin beyazlatılmasında kullanılan jel dişlere uygulanır. Hekim, dişlerin yüzeyine jeli dikkatli bir şekilde uygular. Sonrasında özel bir ışın aleti ile yaklaşık yirmi beş dakika kadar jel kaplı yüzeye tutulur.  Bu işlem 3 kez tekrarlanır. Işın uygulanmasının nedeni, kısa sürede jelin etkisini göstermesi ve sertlik kazanmasıdır. Ofis tipi beyazlatma işleminde uygulanan jellerin içeriğinde peroksit oranları oldukça fazladır. Bu da daha kısa sürede uygulanıp daha uzun süre kalıcılık sağlar. 

İşlemin etkisini görmek için üzerinden en az 24 saat geçmesi beklenmelidir. Doğal dişlerden üç, dört ton daha açık renk elde edilebilir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Diş Beyazlatma Zararlı Mı?

Diş beyazlatma işlemi, dişlere zarar veren bir uygulama değildir. Diş beyazlatma işlemi uygulandıktan sonra 24 ile 48 saat içerisinde diş hassasiyeti meydana gelebilir ancak bu, kalıcı bir durum değildir. 

Dişlerin Renk Değiştirme Sebepleri Nelerdir?

Dişler pek çok nedenden dolayı renk değişimine uğrar. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:

  • Anne karnında alınan zararlı besinlerden dolayı,
  • Bebeklik döneminde sıkça kullanılan antibiyotik kullanımı,
  • İçeceklerden dolayı (Çay, kahve, bitki çayları vb.),
  • Asitli, zararlı (Kola, gazoz, içki vb.),
  • Diş minesinde meydana gelen rahatsızlıklardan dolayı,
  • Sigara, nargile gibi tütün içerikli içecek kullanımı,
  • Etkisi olmayan dişlerin (Kanal tedavisi vb. dişlerin renk kaybı yaşaması) varlığında,
  • Analgam dolgu yapılmış dişlerin bulunması durumunda,
  • Fazla miktarda flor alınması durumunda,
  • Yaşın ilerlemesine bağlı değişiklikler.

Gebelikte Diş Beyazlatma İşlemi Yapılır Mı?

Diş beyazlatma işlemi, zorunlu bir uygulama değildir. Gebelikte beyazlatma uygulaması o nedenle pek önerilmez. Zararlı olup olmadığı konusunda net bir görüş olmasa da genel kanı beklenmesi yönündedir.

Diş Beyazlatma Ömrü Ne Kadar?

Diş beyazlatma uygulaması, kişiye özel estetik bir işlemdir. Kişiye özgü olduğu için kalıcılık da kullanıma, malzeme kalitesine, beslenmeye, uygulanan yönteme göre değişkenlik gösterir. Süresi 6 ay ile 4 yıl arasında değişebiliyor. 

Diş Beyazlatma Yaş Sınırı

Diş beyazlatma uygulaması, hemen her yaşta uygulanabilir ancak dişlerin yerine oturması, tam olgunluk kazanması önemlidir. Gerçek anlamda diş beyazlatma yapılabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Hastanın ne istediği, gereksinimi netleşir. 

Yayınlanma Tarihi: 15 Mayıs 2020
Güncellenme Tarihi: 28 Ocak 2021