Burun Estetiği
Burun Estetiği

Bu içerik Doç. Dr. Baki Yılmaz tarafından bilimsel makaleler referans alınarak oluşturulmuş ve onaylanmıştır.

Burun Estetiği

Doç. Dr. Baki Yılmaz

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Profile Git
Klinik Asistanı

Danışmanımızdan ücretsiz bilgi almak ister misiniz?

İletişime Geç

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği özellikle estetik kaygılardan ötürü yapılan bir ameliyattır. Burun estetiği çeşitli nedenlerle yapılabilir. Bazı durumlarda amaç estetik görünmek bazı durumlarda ise burun ameliyatı zorunluluktur. Burun, yüzün tam ortasında yer alır. Kişilerin güzellik, estetik algısı da bazen buruna odaklı olabilmektedir. Yüzün şekline uygun olmayan burun yapısı, kişinin psikolojisini olumsuz etkileyebilir. Öz güven eksikliğine neden olabilir. 

Burun Estetiği Kimlere Yapılır?

Burun estetiği yaptırmanın temelde iki nedeni vardır. Bunlar:

1. Doğuştan Gelen Burun Sorunları: Aile yapısına bağlı (genetik) burun anatomisinin kişiyi rahatsız etmesi sorunu. Doğum esnasında beklenmedik komplikasyonlara bağlı burnun hasar görmesi sorunu.  Anne karnında çeşitli rahatsızlıklar nedeni ile şekil bozukluğu meydana gelmesi sorunu. Doğum sırasında yaşanan zorlamaya bağlı travma sonucu burun şeklinin bozulması sorunu.

2. Sonradan Meydana Gelen Burun Sorunları: Doğumda ya da anne karnında değil sonraki süreçte meydana gelen burunla ilgili sorunlardır. Buruna iki şekilde müdahale söz konusudur. Bunlardan bir tanesi, estetik görüntünün negatiften pozitife çevrilmesi için yapılır. Bir diğeri ise istem dışı burnun zarar görmesi ya da sağlık açısından müdahale edilmesi için yapılır. 

Düşme, buruna sert cisim ile darbe alma, şiddetli çarpma gibi durumlarda burun zarar görebilir. Bunlar zorunlu burun estetiği gerektirebilir. Bunun yanı sıra; burun eti, nefes almakta zorluk, burun eğriliği gibi durumlar da sağlık açısından kişiyi zorlayan durumlardır. Her ne kadar sağlık nedeni ile operasyon yapılsa da estetik görünüme dikkat edilir. 

Burun Estetiği Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Burun estetiği ameliyatından önce dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Burun estetiği olmadan önce grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarınız var ise burun ameliyatı ertelenebilir. Hapşırma, burun akıntısı gibi etmenler ameliyat sonrasında sorun oluşturabilir.
 2. Kullanılan ilaçlar, destekleyici besin takviyeleri, özel karışımlar vb. her türlü bilgi hekime söylenmelidir. 
 3. Anestezi kontrolü yapılırken alerjik durumunuz var ise ya da anesteziye etkisi olabilecek bir sıkıntı var ise kesinlikle bildirilmelidir. 
 4. Kronik rahatsızlıklar (var ise şeker, kalp, tansiyon vb.), daha önceden geçirilen ameliyatlar vb. var ise hekime bildirilmelidir. 
 5. Ameliyattan yaklaşık 10 gün öncesine kadar kanı sulandıran yiyecek, içecek ve gıdalardan (nar, pekmez, alkol vb.) uzak durulmalıdır. 
 6. Bazı bitki çayları kan sulandırıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle bitki çayları da ameliyat öncesinde tüketilmemelidir. 
 7. Sigara tüketimi ameliyat öncesinde bırakılmalıdır. Yaranın iyileşmesini geciktireceği gibi yan etkileri de bulunabilir.
 8. Ameliyat öncesinde aspirin kullanımı kesinlikle yasaktır. Kan akışını hızlandırabilme riski vardır. 
 9. Ameliyattan en az 6 – 8 saat önce yeme, içme bırakılmalıdır. Hekim akşamdan bırakılmasını da önerebilir. 
 10. Ameliyat günü hasta, yüzüne makyaj, fondöten vb. kullanmamalıdır. Yüzünü antibakteriyel bir sabun ile temizlemelidir. 
 11. Yüzünde piercing, hızma vb. bulunmamalıdır. Kulakta küpe, boyunda kolye olmamalıdır. Bu tarz materyaller olası müdahaleyi engelleyebilir. 

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı iki şekilde yapılabilir. Açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti şeklidedir. Hastanın durumuna göre hekim, bu iki türden birini seçer. 

Açık Rinoplasti

Bu uygulama, burnun üst katmanı kaldırılarak yapılır. Burun deliklerinin ortasındaki columella denilen köprüye küçük bir kesi atılır. Bazı durumlarda burnun üst kısmına da kesi atılabilir. Böylece hekim, burnun her bölgesine kolayca ulaşabilir ve rahat bir görüş alanı elde eder. Kapsamlı burun ameliyatlarında tercih edilir. Burun kemeri düzeltmede, geniş burun deliklerini küçültmede, uzun burun yapısını normale indirgemede, burun kavisi gerektiğinde, eğri burun yapılarında açık rinoplasti uygulanır. 

Hastaya genel anestezi uygulanır. Kesi atıldığı için küçük bir dikiş atılır. Dikiş iç kısımda kalacağı için belli olmaz. Açık rinoplasti ameliyatında iyileşme süresi biraz uzun olabilir. Ödem, morluk, şişlik görülebilir. Ancak bu durumlar geçicidir. 

Kapalı Rinoplasti

Burunda ciddi sorunlar ve düzeltmeler olmadığı durumlarda kapalı rinoplasti uygulanır. Burun deliğinin iç kısmından küçük bir kesi atılarak yapılır. İz kalması söz konusu değildir. Hafif kavis uygulamalarında, kalkık burun yapılmasında, basit şekil düzeltmelerinde kapalı rinoplasti yeterli olmaktadır. 

Açık rinoplasti uygulamasına nazaran iyileşme süresi daha kısadır. Şişlik, morluk, ödem daha az meydana gelir. Ameliyat süresi genelde daha kısadır. Bazı basit işlemlerde lokal anestezi bile uygulanabilir. 

Burun Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Burun ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken noktaları, yapılması ya da yapılmaması gereken hususları şu şekilde açıklamak mümkündür:

 1. Ameliyat günü hasta, rahat ve kolay giyilip çıkarılabilen kıyafetler tercih etmelidir. 
 2. Ameliyattan hemen sonra hasta, ayağa kalkmamalıdır. Ameliyat odasından normal odaya alınarak anestezinin etkisinin geçmesi beklenir. Yaklaşık olarak 6 – 8 saat kadar sürebilir. Bu süre hastanın bünyesine ve yapısına göre değişebilir. 
 3. Ameliyattan sonra 2 – 3 gün kadar burun tıkanıklığı olabilir. Bu gibi durumlarda hasta, ağızdan nefes almak durumunda kalır. Sonucunda ise ağız kuruluğu olur ve hastayı rahatsız eder. Çözüm olarak sık sık sıvı, meşrubat tüketilmelidir. 
 4. Ameliyattan sonra yatma şekline dikkat edilmelidir. Hastanın başı yüksekte kalmalıdır. Gerekirse iki ya da üç yastık kullanılmalıdır. 
 5. İlk üç ay zorlayıcı sporlardan kaçınılmalıdır. Basketbol, futbol, voleybol vb. buruna darbe alınabilecek aktivitelerden uzak durulmalıdır. Üç aylık süre içerisinde hafif tempolu egzersizler yapılabilir. 
 6. İlk bir ay yüz üstü yatılmamalıdır. Olabildiğince yüksekte ve sırt üstü yatmaya özen gösterilmelidir. Yatarken sık sık dönen hastalar gerekirse sağ ve sol taraflarına yastık koyarak dönmeyi minimuma indirebilirler. 
 7. Ameliyattan sonra iki, üç gün sızı ve hafif ağrı görülebilir. Bunun için doktorunuzun önereceği ağrı kesiciyi kullanmalısınız. 
 8. Ameliyat sonrası iki gün boyunca yüz, sıcak sudan uzak tutulmalıdır. Duş alırken ılık su tercih edilmelidir. Yüzünüzü kurularken havluyla baskı uygulamamalısınız. 
 9. Bir ay kadar hafif hareketlerle buruna masaj yapılmalıdır. 
 10. Ödem oluşmasını minimuma indirmek için buz uygulaması yapılmalıdır. Sık sık ama aralıklarla buz uygulanmalıdır. Baskı uygulamadan hafif hareketlerle burun çevresine buzlu masaj yapılabilir. 
 11. Ameliyattan sonra iki hafta kadar direkt güneşe maruz kalınmamalıdır. Şapka ya da koruyucular ile güneşin etkisi azaltılmalıdır. Sauna, hamam gibi sıcak ortamlar da ilk günler sıkıntı yaratabilmektedir. 
 12. Doktorun belirlediği sürelerde kontrole mutlaka gidilmelidir. Burunda eğrilik, sorun vb. olup olmadığı bu kontroller sayesinde anlaşılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Şişlik Olur Mu?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında ödemden kaynaklı şişlik görülebilir. Bu durum maksimum iki hafta kadar devam eder. Buz uygulaması ve masaj ile şişlik her geçen gün biraz daha azalır. Ödem oluşumu ne kadar az olursa şişlik de o derece az görülür.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Morluk Olur Mu?

Burun estetiği ameliyatından sonra burun çevresinde morluk, şişlik görülebilir. Bu normal bir süreçtir. Buz uygulaması yapılarak kısa sürede morlukların kaybolması sağlanabilir. Hastalara yapılan işlemlere göre morluk düzeyi az ya da çok olabilir. Geçici ve normal bir durum olduğu bilinmelidir.

Kalın Derili Burun Ne Kadar Sürede İyileşir?

Kalın derili hastaların burun estetiği sonrası iyileşmeleri biraz daha uzun süreli olabilmektedir. Derinin kalın olması burun yapısının oturmasını ve buna bağlı olarak iyileşme sürecini uzatmaktadır. Normal derili bir hastanın tamamen iyileşme süreci ortalama üç ay kadarken kalın derili hastaların iyileşme süreci beş aya kadar çıkabilir. 

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Hastanede Kalınır Mı?

Ameliyat sonrası genellikle bir gün hastanede kalınabilir. Hastanede kalma durumu hastanın geçirdiği operasyonun zorluğuna, hastanın sağlık durumuna göre değişir. Bu konuda en doğru kararı hekim verecektir.

Burun Estetiğinde Ölüm Riski Var Mıdır?

Her ameliyatın belli riskleri vardır. Burun estetiği ameliyatı diğer ameliyatlara göre minimum risk içeren bir ameliyattır. Bu yüzden ölüm riski yok denebilecek kadar azdır.

Burun Tamponu Ne Zaman Çıkarılır?

Eskiden burun estetiği ameliyatlarında burna tampon uygulanırdı. Tamponlar hastaları oldukça rahatsız eden bir yöntemdi. Nefes almalarını, uyumalarını zorlaştırırdı. Son teknoloji ile artık tamponun yerini küçük materyaller aldı. Ameliyattan sonra bu materyaller bir hafta kadar burun içerisinde kalmaktadır. Bir haftanın sonunda çıkarılmaktadır. 

Burun Bantları Ne Zaman Çıkarılır?

Burun bantları ortalama iki hafta içerisinde çıkarılabilir. Hastanın iyileşme sürecine göre süre uzar ya da kısalır. 

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Alçı Ne Zaman Çıkarılır?

Burun estetiğinden sonra burnun üzerine plastik–atel alçı yerleştirilir. Bu hem şişliği hem ödem oluşumunu engeller. Alçının burunda kalma süresi yaklaşık bir haftadır. Bir haftanın sonunda alçı çıkarılabilir.

Yayınlanma Tarihi: 25 Temmuz 2020
Güncellenme Tarihi: 16 Şubat 2021

Uzmana Sorunuzu Sorun

Lütfen içeriği değerlendirin. Rehberimizden ne derece memnun kaldınız?