Burun Dolgusu
Burun Dolgusu

Bu içerik Dr. Gonca Aydemir tarafından bilimsel makaleler referans alınarak oluşturulmuş ve onaylanmıştır.

Burun Dolgusu

Dr. Gonca Aydemir

Medikal Estetik Hekimi

Profile Git
Beauty by Ataşehir

Danışmanımızdan ücretsiz bilgi almak ister misiniz?

İletişime Geç

Burun Dolgusu Nedir?

Burun, yüzümüzün orta kısmında bulunan ve yüzdeki oranı dengeleyen duyu organımızdır. Bireylerin birçoğu burnundan memnun olmamakta ve değiştirilmesi, istenen forma ve görünüme sahip olabilmesi için çeşitli tekniklere başvurmaktadır.

Burun yapı ve görünümünden memnun olmayan bireyler genellikle estetik operasyonlara yönelmektedir. Ancak her hasta estetik operasyonlar için yeterli şartları, burun formunu ve maddiyatı karşılayamayabilmektedir. Bu gibi durumlarda hastaların büyük bir kısmı dolgulara yönelmektedir.

Ameliyatsız bir şekilde buruna biçim ve form kazandırılmasının amaçlandığı burun dolguları maliyet ve hastalara uygunluk açısından tercih edilebilmektedir. Yüz yapı ve hatlarıyla uyumlu bir burun, yüzde altın oranı oluşturur ve profilden bakılınca orantılı ve estetik yüz hatlarının görülmesini sağlamaktadır.

Her hastanın yapısı ve durumu burun estetiği operasyonlarına uygun değildir. Ameliyat sonrasında oluşabilecek morluk, ödem, şişlik, tampon kullanımı gibi durumlar insanların burun estetiği operasyonlarından çekinmelerine sebep olabilmektedir.

Bu tip durumlarda hastalar için durumlar elverişli ise burun dolgusu yaptırabilmektedir. Burun dolgusu işlemlerinde cerrahi durumlar söz konusu değildir. Genellikle kemerli burun ve burun ucu düşük olan hastalarda uygulanmaktadır.

Burun yapısı ince olan bireyler de burunlarının kalınlaştırılması ve daha kusursuz görünmesi için burun dolgularından faydalanabilmektedir. Burun estetiği operasyonlarında ve tüm işlemlerde olduğu gibi burun dolgusunda da uzman ve tecrübeli hekimler tercih edilmelidir. 

Burun dolguları hastanın yüz atlarına uygun olarak yapılmaktadır. Burun dolgusu sayesinde buruna hacim kazandırılmaktadır. Kadın hastalarda olduğu erkek hastalarda da uygulanabilmektedir. Kadın ve erkeklerin burun yapısı farklı olduğundan yapılan dolgu miktarı ve dolgunun konumu da farklılık gösterebilmektedir.

 

Burun Dolgusu Kimlere Yapılır?

Burun gelişimi açısından burun dolgusu yaptırma yaşı kadın hastalarda 18, erkek hastalarda ise 18-22 yaş arası başlangıç olarak ideal kabul edilmektedir.

Burun Dolgusu Kimlere Yapılamaz?

 • Hiçbir yan etkisi bulunmamasına karşın hamile ve emziren kadınlar burun dolgusu yaptırmak için uygun görülmemektedir.
 • Kan pıhtılaşması sorunu olan hastalar,
 • Behçet hastaları,
 • Lupus hastaları,
 • Normal deri hassasiyetinden fazla hassasiyet duyan hastalar,
 • Haşimato tiroidi hastalarına burun dolgusu işlemi gerçekleştirilmemektedir.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burun dolgusu uygulaması için hastaların burun gelişiminin tamamlanması beklenmektedir. Burun gelişimi tamamlanan ve burun dolgusu için yeterli şartlara sahip olan hastalar dolgu işlemi yaptırabilmektedir.

Burun dolgusu işlemi için uzman bir estetisyen hekimle görüşülmesi ilk adım açısından önemlidir. Burun dolgusu işlemi genellikle lokal anestezi altında yapılmaktadır. Dolgu olarak yaklaşık 1,5-2 yıl kalıcılığa sahip doğal içerikli dolgular kullanılmaktadır. Yapılan bu işlem belirli periyotlarda yenilenebilmektedir.

Burun dolgusu işlemi anestezik krem veya lokal anestezinin uygulanmasıyla başlamaktadır. Ardından uzman hekimin belirlediği noktalara doğal dolgu enjekte edilmektedir. İşlem sonrası hastalar günlük yaşamlarına dönebilmektedir.

Burun dolgusu işlemlerini uzman hekimler uygulamalıdır. Her işlemde olduğu gibi bu işlemde de uzman hekimin gerçekleştirmiş olması fiyat vb. maddelerden çok önce gelmektedir. Merdiven altı polikliniklerde ehil olmayan kişiler tarafından gerçekleştirilen işlemler oldukça sağlıksız olacaktır. Burun dolgusu işlemi sonrası doktorunuzun talimatlarına uygun hareket ettiğiniz takdirde işle sonrası adaptasyon süresi kısalmış olacaktır.

Burun dolgusu;

 • 20-30 dakika süreye sahiptir.
 • İşlem sonrasında sosyal hayata dönmek oldukça kolay olmaktadır.
 • Uygulama sonucu kalkık bir burun ucu, düz bir burun sırtı, altın oranda bir yüz simetrisi ve güzel bir burun elde edilmiş olacaktır.

Burun Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Burun dolgusu işleminden sonra yaklaşık 24 saat boyunca burun çevresine masaj, ovuşturma gibi uygulamalar yapılmamalıdır.
 • Burun dolgusu işleminden sonra 2 gün boyunca direkt ve yoğun güneş ışınlarına maruz kalınmamalıdır.
 • Burun dolgusu işleminden sonra burunda anormal şişlik ve morarıklık durumları görüldüğü takdirde derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 • Burun dolgusu sonrası 3 gün boyunca sıcak su yardımıyla banyo yapılması, hamam ve sauna gibi ortamlarda bulunulması yasaktır.
 • Dolgu sonrası 3 gün boyunca ağır egzersiz ve spor yapılmaması gerekmektedir.
 • Burun dolgusu sonrası ilk birkaç gün ilaç kullanımı, düzenli besin ve yeterli sıvı alımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Burun dolgusu kaç yaşında yapılabilir?

Burun dolgusu için belli bir yaş sınırlaması bulunmaktadır. Genel olarak 18 yaşını doldurmuş olması beklenir. Ancak burun dolgusu, burun ameliyatları gibi zorlu ve riskleri olan bir işlem değildir. O nedenle yaş konusunda bir nebze esneklik payı vardır. 15 yaşında da yapıldığı söylenebilir. 

Yaş sınırı, yağ enjeksiyonu ile uygulamalarda geçerli değildir. Zira o işlemde ameliyat gerekmektedir. Bu da yaş unsurunu ortaya çıkarmaktadır. 

Yaşın uygun olması, burun dolgusu yapılması için yeterli kriter değildir. Aynı zamanda burun yapısının ameliyat gerektirip gerektirmediği, ileri seviyede eğrilik ve kemer olup olmadığı, hasta ameliyat olmuş ise üzerinden geçen zaman vb. faktörler de oldukça önemlidir.

Burun dolgusu burnu büyütür mü?

Burun dolgusu, burunda var olan ufak sorunları gizlemeye, eğrilikleri düzleştirmeye, burun ucu düşüklüğünü gidermeye, operasyon gerektirmeyen kusurları gizlemeye yardımcı olur. Küçük buruna sahip kişiler için de burun dolgusu alternatif olabilmektedir.

Yüz hatlarına oranla burnun küçük olması estetikliği ve orantıyı olumsuz etkiler. Burnunu büyütmek için ameliyat olmak istemeyen hastalar geçici de olsa burun dolgusu yaptırmaktadır unutulmamalıdır ki ameliyat ile burun dolgusu işlemi arasında oldukça fark vardır.

Burun dolgusu ağrısız, sorunsuz bir şekilde kusurları örtebilmektedir ancak müdahale gerektiren durumlarda burun dolgusu yapılmaz.

Burun dolgusu kalıcı mı?

Burun dolgusu işlemi, burun ameliyatı gibi uzun soluklu bir çözüm değildir ancak süresi yapılan dolguya göre değişmektedir. Kalıcılığını etkileyen faktörlerden bazıları şunlardır;

 • Burun dolgusunda kullanılan malzeme hyalüronik asit ve türevlerini içeriyor ise burun dolgusunun kalıcılığı 8 ay ile 1 yıl kadar denilebilir. Burun dolgusunda kullanılan malzeme kalitesi, kişinin fizyolojik yapısı kalıcılıkta önemlidir.
 • Yağ enjeksiyonu ile yapılan burun dolgusunda süre biraz daha uzundur. Kişinin kendi vücudundan alınan yağlar, kalıcılığı olumlu yönde etkiler. Yaklaşık olarak 1 buçuk yıl ile 3 yıl arasında değişmektedir. 
 • Kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile yapılan burun dolgusunda ise kalıcılık süresi en üst seviyededir. Ortalama kalıcılığı 4.5 yıl ile 5.5 yıl arasında değişir.

Burun dolgusu sonrası şişlik olur mu?

Burun dolgusunda hyaluromik asit ve türevleri ile yapıldığı takdirde, burun ameliyatında olduğu gibi şişlik, morluk, ödem vs sorunlar görünmez. Burun dolgusu sonrasında kişi, normal hayatına hemen dönebilir. Dolgu uygulandığı andan itibaren cilt ile hemen uyum sağlar.

Yağ enjeksiyonlu burun dolgularında şişlik olma ihtimali bulunmaktadır. Yine de burun ameliyatı gibi yoğun olmamaktadır. Yağ enjeksiyonlu burun dolgusunda olası şişlik için bazı önlemler alınabilir;

 • İlk gün sıcak duş almamak,
 • Yatarken baskı olmamasına dikkat edilmeli, 
 • Birkaç gün güneşten korunmak, gerekirse öğle saatleri dışarıya çıkmamak,
 • Aktivite ve spordan uzak durmak,
 • Burun çevresini hareket ettirmemek,
 • Yüzü sert şekilde silmemek,
 • Soğuk buz masajı yapmak.

Burun dolgusu sonrası kızarıklık olur mu?

Burun dolgusu işlemi ameliyatsız bir uygulamadır. Enjeksiyon ile dolgu uygulanır. Bu esnada enjeksiyon yapılan alanlarda küçük kızarıklıklar meydana gelebilir ancak bu kızarıklık kısa sürede geçmektedir. Hatta bazı hastalarda kızarma dahi olmayabilir.

Ameliyat gerektiren yağ dokusu ile uygulanan burun dolgusu için aynı durum söz konusu değildir. Ameliyat süreci ve sonrası morluk ve kızarıklık olması muhtemeldir. Bu kızarıklığın geçme süresi de 2 ile 4 hafta arasında değişir. Hastanın cilt tipi, doğal süreç gibi etmenler süreyi etkiler. Kullanım esnasında hafif hareketler yapmaya, bastırmamaya özen gösterilmelidir. Baskı uygulandığı takdirde ödeme neden olabilir.

Yayınlanma Tarihi: 05 Nisan 2020
Güncellenme Tarihi: 04 Şubat 2021

Uzmana Sorunuzu Sorun

Lütfen içeriği değerlendirin. Rehberimizden ne derece memnun kaldınız?