Boy Uzatma Ameliyatı
Boy Uzatma Ameliyatı

Bu içerik Op. Dr. Hakan Sarman tarafından bilimsel makaleler referans alınarak oluşturulmuş ve onaylanmıştır.

Boy Uzatma Ameliyatı

Op. Dr. Hakan Sarman

Ortopedi ve Travmatoloji

Profile Git

Boy Uzatma Nedir?

Boy uzatma, çeşitli nedenlerden dolayı talep edilebilir. Doğuştan gelen rahatsızlıklar, kaza, hastalık nedeni ile ayakların uzun ve kısa şekilde orantısız olması, kişinin yaşam biçimi, doğuştan cüce olması, hormonların yeterince çalışmaması durumuna bağlı büyümenin olumsuz etkilenmesi vb. nedenler sağlık nedeni ile oluşan durumlardır. Diğer bir neden ise estetik, görsellik amaçlı boy uzatma isteğidir. Özellikle de çağımızda uzun boy, ayrıcalık gibi düşünülmekte ve birçok insanı cezbetmektedir. Elbette bu düşünce kişisel ve görecelidir. Boy uzatmanın çeşitli yöntem ve teknikleri bulunmaktadır. 

Boy uzatma yönteminde uygulamalar bacak kısmına yapılır. Bir gün içerisinde olup biten bir işlem değildir. Aşama aşama sürece yayılan bir durumdur.

Boy Uzatma Ameliyatı Nedir?

Boy uzatma ameliyatı, birkaç farklı yöntem ile yapılabilir. Uygulama aynı olsa da teknik açısından farklılıklar bulunur. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. 

Boy uzatma ameliyatlarında iki bacağa aynı anda müdahale edilmez. İlk olarak uzatılması planlanan tek bacağa kesi atılarak uzatılacak kemik kesilir. Bu kesme işlemine "Osteotomi" denir. Kesilen kemik yanlara doğru açılacağı için destek olarak kullanılan Eksternal Fiksatör Cihazı kenarlara yerleştirilerek takılır. Böylece bacak sabitlenmiş olur. 

Ardından Eksternal Fiksatör Cihazı yardımı ile her gün kemik 1 mm. kadar açılır. Bunun amacı, kemikte boşluğun oluşmasını sağlamaktır. Oluşan kemik boşluğu, kemiğin kendi dokusu ile yavaş yavaş dolar. Böylece yeni kemik oluşumuna olanak sağlanmış olunur. Yeni oluşan kemiğin sertleşmesi beklenir. Sonrasında ise Eksternal Fiksatör Cihazı basit bir şekilde bacaktan çıkarılır. 

Boy Uzatma Ameliyatı Yöntemleri

Boy uzatma ameliyatı, tür olarak aynı olsa da yöntem olarak birbirinden farklı şekillerde uygulanabilir. Yöntemlerin hepsi kemiğe uygulanmaktadır. Hastanın gereksinimi doğrultusunda yöntemi seçilmektedir. Bu yöntemler:

 • İlizarov Sirküler Fiksatör Boy Uzatma Yöntemi
 • Holyfix Yöntemi
 • Kombine Boy Uzatma Tekniği 
 • Specice Stryde Boy Uzatma Tekniği
 • Specice İntramedüller Boy Uzatma Tekniği

Hastanın durumu hangi yöntem için uygun ise ona karar verilir.

Holyfix Boy Uzatma Yöntemi

Holyfix yöntemi diğer tekniklere göre daha güncel denilebilir. Oldukça etkili bir uygulamadır. Adını kullanılan malzemeden alan yöntem, tıpkı diğer uygulamalar gibi ayak kemiğine uygulanır. Holyfix cihazı, emsallerine nazaran daha hafiftir. Aynı zamanda kol uzatma uygulaması için de kullanılabilir.

Holyfix Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İlk olarak muayene gerçekleştirilerek ameliyat zamanı kararlaştırılır. Bazı durumlarda hasta, bir gün öncesinden hastaneye yatırılır. Ameliyatta hangi anestezinin kullanılacağı kararlaştırılır. Ameliyat günü tüm hazırlıklar bitirilir ve ameliyata başlanır. Belirlenmiş olan uzatma bölgesine küçük kesiler atılır. Kesiler, sonrasında iç dikiş yapılarak kapatılır. Böylece dikişlerin alınmasına gerek kalmaz. Kesi işleminden sonra kemikler de titizlikle kesilir. Kesilen kemiklere çiviler yerleştirilir. Çivilerin yerleştirilmesi çok önemlidir. Sinir ve damarlara zarar vermemesi için çok dikkat edilir. Sonrasında Holyfix cihazı düzgün şekilde yerleştirilir. Ardından kemik uzama süresi beklenir. Aletin kontrolü hasta tarafından sağlanabilir. Ameliyattan sonraki süreçte hasta, yavaş yavaş yürütülmeye başlatılır. Kemik uzaması istenen seviyeye geldiğinde Holyfix cihazı çıkarılır. Cihaz çıkarılırken hastaya anestezi uygulanır. Ardından yeni uzayan kemiğin gelişip güçlenmesi için bazı basit egzersizler önerilir. Doktor kontrolünde birkaç defa uygulandıktan sonra egzersizleri hasta kendi başına yapabilir.

Holyfix Boy Uzatma Ameliyatı Süresi

Holyfix boy uzatma yönteminde ameliyatın süresi ortalama 1,5 ile 2, 5 saat arasında değişir. Sürenin uzaması, yapılacak ekstra işlem ve hastanın durumuna göre değişebilir.

Holyfix Boy Uzatma Ameliyatı Sonrası Hastaneden Taburcu Süresi

Ameliyatın sonrasında en az 2 gün, en fazla 8 gün hastanede kalınabiliyor.

Kombine Boy Uzatma Yöntemi

Kombine yöntem, adından da anlaşılacağı gibi tek bir tekniği barındırmıyor. Hem kemik içi hem kemik dışına uygulama yapılmaktadır.

Fiyatlar Op. Dr. Hakan Sarman tarafından kişiye özel verilmektedir. Fiyat belirlenirken birçok unsur gözetilerek verilmektedir. Fiyat talebinde bulunmak için aşağıdaki formu doldurunuz.

 

Kombine Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kombine yöntemi, kemik içine ayrı kemik dışına ayrı cihazlar takılarak yürütülür. Kemiğin kesilmesi işleminde ilizarov yöntemi kullanılır. Kesilen kemiğin içerisine çiviler ya da plaklar yerleştirilir. Ardından bacağın dış kısmına eksternal fiksatör denilen destekleyici alet takılır. Takılan bu cihaz uzun süre bacakta kalabilir. Ortalama 5 cm’lik bir uzama planı yapılmış ise cihaz ortalama 2 ay kadar bacakta kalmalıdır. Kemiğin içerisinde bulunan çiviler uzayan kemiğin kaynamasını sağlıyor. Kemiğin dışında ise cihaz bu görevi üstleniyor. 

Ameliyat sırasında bacağın içerisine yerleştirilen çiviler bacağa zarar vermez ancak hasta, çivilerin çıkarılmasını isterse ameliyat ile çiviler çıkarılabilir.

Kombine Boy Uzatma Yöntemi ile Boy Ne Kadar Uzar?

Boy uzatma ameliyatlarında hasta istediği kadar boy uzatamaz. Hastanın kemik yapısı, sağlık durumu göz önünde bulundurulur. Ortalama boy uzaması tek ameliyatla 6 ile 7 cm uzayabilir. Ancak bacakların alt ve üst kısmı birlikte ameliyat edildiği takdirde uzama daha fazla olabilir.

Boy Uzatma Ameliyatı Riskleri

Boy uzatma ameliyatında olası riskleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Materyal kaynaklı riskler, boy uzatma ameliyatında ciddi öneme sahiptir. Ameliyat sonrası bacağın içerisine yerleştirilen çivilerin düzgün yerleştirilmesi, hijyen çerçevesinde gerçekleştirilmesi gerekir.
 • Aynı şekilde bacağın dış tarafına monte edilen destekleme, sabitleme görevini üstlenen eksternal fiksatör, dikkatle korunmalıdır. Aksi halde gevşeyebilir, bacağın içerisinde ya da dışında hasara neden olabilir. Hareket etme yeteneğini azaltabilir. Yanlış kemik kaynamasına yol açabilir. Sonuç olarak da boy uzatma süreci beklenenden daha uzun sürer. Kişi, gereğinden fazla zorlanmış olur. 
 • Enfeksiyon riski hem kemik içerisinde hem kemik dışında olabilir.
 • Kemik içerisine yerleştirilen plak ya da çiviler risklidir. Bu nedenle ameliyat sonrası doktor, antibiyotik kullanımı uygular. İçeride oluşabilecek enfeksiyon bu şekilde tedavi edilmiş olunur. Ayağın dışına yerleştirilen cihazlardan kaynaklı enfeksiyon olasılığı da mümkündür. Bacağın çevresindeki yumuşak dokularda enfeksiyon riski bulunur.

Boyumuz Nasıl Uzar?

Müdahale olmaksızın doğal şekilde boyumuzun nasıl uzadığını kısaca anlatmakta fayda var. Boyun uzaması ile kemiğin uzaması doğru orantılıdır. Kemiklerimizde metafiz ve epifiz bölümleri vardır. Bu iki bölüm arasında ise büyüme plağı yer alır. Bu plak kemiğin uzamasını sağlar. 

Büyüme plağı, vücudumuzda yer alan bazı hücreleri çoğaltmaya yarar. Çoğalan hücreler yeterli seviyeye geldiğinde ise kemik oluştururlar. Kemiğin oluşması üç beş gün gibi zaman içerisinde olmuyor. Kemik oluşumunun ardından kemiğin yoğunlaşması ve kalınlaşması da süreç gerektiriyor. Bunun için de vücudumuzda başka mekanizmalar devreye giriyor. 

Boyun uzamasında en önemli faktör kemikler arasındaki büyüme plağıdır. Bu plağı etkileyen çeşitli durumlar da vardır. Beslenme kalitesi, uyku, yaşam tarzı vb. büyüme plağını geliştirebilir de kapatabilir de. Büyüme plağı kapandığı takdirde uzama süreci de durmuş olur. O nedenle büyüme plağının kapanmaması önemlidir. Normal şartlarda ortalama 18 ile 21 yaşlarına kadar büyüme plağı kapanmaz. Yani bu yaşlara kadar uzama devam edebilir. Ancak yukarıda belirttiğim çeşitli faktörler nedeni ile plağın kapanması daha erken yaşlarda olabiliyor.

Boy Kısalığı Sebepleri Nelerdir?

Boy kısalığı dış etkenlere bağlı olabileceği gibi genetik faktörlere de bağlı olabilir. Dış faktörler arasında;

 • Beslenme,
 • Büyüme hormonunun çalışmaması,
 • Erken girilen ergenlik dönemi,
 • Hastalıklar,
 • Kronik sorunlar,
 • Psikolojik nedenler,
 • D vitamini gibi önemli eksiklikler,
 • Hormon bozuklukları,
 • Uyku yetersizliği,
 • Gıda eksikliği,
 • Büyüme hormonu yetersizliği vb.

nedenlere bağlı olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Boy Kısalığının Tedavisi Var Mı?

Boyun kısa olması genetik bir durum ise herhangi bir tedavi ön görülmez. Hormonlardan kaynaklı bir durum ise hormon replasman tedavisi uygulanabilir. Ayrıca erken yaşta ergenliğe girilmesi nedeni ile boy kısalığı tespit edilmiş ise erken ergenlik, tedavi edilerek durdurulabilir. 

Büyüme hormonu ile ilgili sorunlarda ilaç takviyesi de uygulanabilir. Bunların dışında kişilere egzersiz önerildiği de olur. Sadece egzersiz ile boyun uzayacağı görüşü doğru değildir. Egzersiz, vücut gelişimi ve sağlıklı yaşam için takviye şeklinde tavsiye edilir.

Yayınlanma Tarihi: 24 Nisan 2020
Güncellenme Tarihi: 18 Mart 2021

Uzmana Sorunuzu Sorun

Lütfen içeriği değerlendirin. Rehberimizden ne derece memnun kaldınız?