Botoks
Botoks

Bu içerik Dr. Gonca Aydemir tarafından bilimsel makaleler referans alınarak oluşturulmuş ve onaylanmıştır.

Botoks

Dr. Gonca Aydemir

Medikal Estetik Hekimi

Profile Git
Beauty by Ataşehir

Danışmanımızdan ücretsiz bilgi almak ister misiniz?

İletişime Geç

Botoks Nedir?

Botoks uygulaması; mucizevi bir cilt gençleştirme yöntemidir. Üstelik sadece 15 dakikada; ameliyat ve anestezi gerektirmeden; hiçbir ağrı, sızı yaşamadan yapılan bir uygulamadır. İsterseniz bakışınızı ifadelendirebilir; kaş şeklinizi de botoks ile belirleyebilirsiniz.

Botoks; yani Botulinium Toksin; "Clostridium botulinum" isimli bakteriden elde edilen tıbbi bir proteindir. Bu protein; aslında 25 yıldır dünyanın çeşitli yerlerinde, özellikle göz şaşılığı ve göz tikleri; nörolojik rahatsızlıklar ve bazı boyun spazmlarının giderilmesi gibi tıbbi tedavilerde kullanılmaktaydı.

Botoksun yüz kırışıklıklarını gidermek için kullanılmasına ise 20 yıl kadar önce başlandı. Şu anda dünya genelinde 70 ülkede, estetik ve kozmetik cerrahi uygulamalarında “en popüler” işlem olarak; güvenle ve yükselen bir ivmeyle kullanılmaya devam etmektedir.

Botoks uygulaması yapılarak; yüzdeki mimik kaslarının kasılmasıyla ortaya çıkan alın, kaş ve göz kenarı gibi bölgelerdeki kırışıklık ve derin çizgiler geçici süre yok edilir. (1, 2)

Botoks Hangi Bölgelerde Uygulanır?

 • Alın bölgesindeki kırışıklıklara,
 • Göz çevresinde yer alan kazayağı çizgilerine,
 • Kaş arasında yer alan ve sert görünüm veren kırışıklıklara,
 • Düşük kaş biçimlerinin şekillendirilmesine,
 • Gülme kusuru ve simetri bozukluklarına,
 • Üst dudak çizgilerine,
 • Boyun çizgilerine,
 • Çene kırışıklıklarının ve çene hattında yer alan biçim bozukluklarının giderilmesinde,
 • Kol altı; el; ayak terleme problemlerinin giderilmesinde,
 • Kronik migren ağrısı durumunda tedavi amaçlı (Migren Botoksu), (3, 4)
 • Diş sıkma problemlerinde tedavi amaçlı (Massater Botoksu) botoks işlemi yapılmaktadır. (5)

Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks; kırışıklığa yol açan kaslara serum fizyolojik ile seyreltilerek enjekte edilmektedir, enjeksiyondan sonra kas içinde yayılarak dağılır. Etki süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

İlk defa botoks yaptıranlarda etki süresi 4 ay iken daha sonraki uygulamalarda süre 4 - 6 ay arasında değişir. Bu süreyi yaş ve uygulanan bölgenin durumu etkilemektedir. Hastalar eğer isterlerse bu sürenin sonunda tekrar botoks yaptırabilirler.

Hamile veya emziren bayanlar dışında hemen hemen herkes botoks işlemi yaptırabilir. Uygulama süresi 10-15 dakikadır. Öğle tatili esnasında bile Botoks yaptırılabilir. Anestezi gerektirmez, çok hassas ya da enjeksiyon fobisi olanlarda işlem öncesi; lokal anestezik kremler uygulanabilir.  

Botoks iğneleri neredeyse saç teli kadar ince olduğundan, işlem sonrası bir acı ve sızı hissedilmez. Hastalar uygulama sonrası hemen normal iş hayatına dönebilir.
Botoks uygulamasının anlaşılmaması ve doğal durması önemlidir. Bu yüzden doğal teknikler geliştirilmiştir.

Dozları düşük tutarak; doğru noktalara azar azar enjekte ederek hem doğal görüntüyü koruyup hem de kırışıklıkların yok olması sağlanmaktadır. Kaşlara ve yüze istenen ifade bile verilebilmektedir. Botoks sonrası "Donuk surat" ifadesi ise yanlış bilinen bir duyumdur.

Bu hastanın isteği ve hekimin arasındaki diyaloğa bağlıdır. Her insanın beklentisi ve doktorun kabiliyeti farklıdır. Örneğin bir hasta kaş çatmaktan memnun değilken bir diğeri işi ya da çevresi gereği bu mimiğin kalmasını isteyebilir. Ya da biri için kaz ayaklarının yok olması bir diğeri kaşlarının kalmasını isteyebilir.

Önemli olan hastanın isteği ve doktorun bunun bilincinde olarak uygulamayı ve dozu doğal görünümü bozmadan ayarlamasıdır. Siz de yaptırmayı planlıyor ve doğal görünmek istiyorsanız; sonuç tam istediğiniz gibi olacaktır.

Masseter Botoks Nedir?

Masseter botoks, yüzün çene kısmında yer alan masseter kasına yapılan bir estetik dokunuştur. Çene kısmında yer alan biçim bozukluklarının giderilmesi hedeflenir. Bireyin çenesindeki maskülen yapıyı azaltarak daha ince bir çene yapısına sahip olmasını sağlar. Masseter kası büyük olan bireylerin yüzünde belirgin bir orantısızlık ve biçimsizlik görülür. Masseter botoks, hastanın yüz hatlarının orantılı olmasına yardımcı olan bir işlemdir. (6, 7)

Botoks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Botoksun uygulandığı gün; özellikle ilk 4 saat; öne eğilme; yüz yıkama; makyaj yapma gibi işlemlerden kaçınılmalı; aynı gün spora veya kuaföre gidilmemesi; duş ve saunaya girilmemesi önerilir.

Ayrıca 3 gün havuza gidilmemelidir. Aynı gün uyku pozisyonuna dikkat edilmeli, yüz üstü yatılmaması gerekmektedir.  

Botoks uygulamasından sonra hastalar ilk etkileri yani kırışıklıkların azalıp yerini dingin bir ifadeye bırakmasını 2-3. günden sonra hissetmeye başlarlar. Bu etkiler en iyi hallerini 10-14 gün içinde alır. Bu yüzden yaptırılan botoksun bu sürenin sonunda kontrol edilmesi gerekir. Kontrol muayenesinde küçük tamamlayıcı dozlar eklenmesi uygun olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Botoksun yan etkileri nelerdir?

Botoksun bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Etkisi sadece uygulama bölgesiyle sınırlıdır, 24 saat içerisinde vücuttan atılır ve en önemlisi, maksimum etkisi yani kaslardaki gevşeklik 4- 6 aydır.

Uygulama anında iğneye bağlı kızarıklıklar olması halinde ise gündelik hayatta kullandığımız makyaj malzemeleriyle kolayca kapatılabilir. Etkisi geçtikten sonra yeniletmenizde hiçbir sakınca yoktur ve herhangi bir sınırlama olmaksızın ömür boyu kullanabilirsiniz.

Bunun haricinde botoksun yeni kırışıklıklara neden olduğu bilgisi ise yanlıştır. Aksine; Botoks uygulamasının etkisi geçtikten sonra bile çizgiler uzun bir sure eski yoğunluğuna dönmez. Uygulamalara düzenli olarak devam edilirse giderek daha başarılı sonuçlar alınır.

Çizgiler giderek hafifler ve yenilerin oluşması engellenir. Cilt eskiye nazaran daha iyi bir görünüm kazanır.

Botoksun zararları nelerdir?

Botoks uygulaması sonrası oluşan hissizlik, mimik eksikliği gibi durumlar zarardan öte yan etkiler olarak değerlendirilebilir. İşlemden sonra oluşan uyuşukluk hissi 24 saatin ardından düzelecektir. Oluşan mimik eksikliği ise işlemin uygulandığı bölgedeki işlev eksikliğinden kaynaklıdır ve herhangi bir ekstra tedavi gerektirmez. Görüldüğü üzere yukarıda sayılanlar zarar değildir ve bir kısmı geçici etkilerdir.

Yayınlanma Tarihi: 07 Eylül 2020
Güncellenme Tarihi: 23 Mart 2021

Uzmana Sorunuzu Sorun

Lütfen içeriği değerlendirin. Rehberimizden ne derece memnun kaldınız?