Bişektomi
Bişektomi

Bişektomi

Bişektomi Nedir?

Bişektomi ameliyatı, yanaklardaki fazla yağın alınmasıyla elmacık kemikleri ve çenenin daha keskin ve belirgin bir görünüme sahip olmasını sağlayan estetik bir ameliyattır. Ergenlik döneminde henüz oturmayan yüz hatları yüzünden yanaklarda bir dolgunluk mevcuttur. Ancak ergenlik dönemi sonrası oturan hatlara rağmen “güzellik üçgeni” (elmacık kemikleri ve çene) adı verilen bölgede bireyler hala görünüşü bozan dolgunluklara sahip olabilmektedir. Hastalar, ideal kiloya sahip olmalarına rağmen yanaklarındaki yağ fazlalığı sebebiyle kilolu bir görünüme sahip olmaktadır. Bişektomi ameliyatı sayesinde hasta yanaklarındaki fazlalıklardan kurtularak daha belirgin çene ve elmacık kemiklerine, incelmiş bir yüze sahip olabilmektedir.

Kimler Bişektomi Ameliyatı Olabilir?

Bişektomi ameliyatı olmak isteyen bireyler için uzmanlar en uygun yaşın 25 ve üstü olduğu kanaatindedir. Cinsiyet fark etmeksizin hastalar bişektomi ameliyatı olabilirler. Yüz hatları ve yanak yapısının tam oturmuş olması bu operasyonu olmak isteyen hastalar için önemlidir. Hasta yüz hatları oturmadan bişektomi ameliyatı olursa yüz yapısı tekrardan bozulabilir. Aşırı kilolu ve 45 yaşın üstündeki hastalara önerilmemektedir.

 • Yanaklarında kilolu bir görünümü olmasını sağlayan fazla yağ dokusuna sahip olan,
 • Kalın yüz yapılı olan,
 • Yüz hatları fazla belirgin olmayan,
 • Vücut hatları yüzüyle orantısız olan,
 • Kilo vermesine rağmen yüzü incelmeyen,

bireyler bişektomi ameliyatı olabilir.

Bişektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bişektomi ameliyatı lokal anesteziyle yapılır. Hastanın işlem öncesi ağız temizliği çok önemlidir. Herhangi bir enfeksiyon kapma ihtimaline karşın ağız içi oldukça temiz olmalıdır. Lokal anesteziyle yapılan bişektomi, yanağın için 1 cm’lik bir kesi atılmasıyla başlar. Yanak içi yağ dokusunun belirlenen kısmı alınarak yüzdeki dolgunluk azaltılarak elmacı kemikleri belirginleşir. Bu işlem çok önemlidir çünkü her iki yanağın da orantılı olması gerekmektedir. Her iki yanaktan da yanak içi yağ dokusunun alınması sonucu yüzde belirgin bir incelme olacaktır. Yanak içindeki kesiler dikilerek kapatılır. Dikişler yanağın içinde yer alacağı için hasta herhangi bir ameliyat izine sahip olmayacaktır. Bazı işlemlerde hastadan alınan yağ dokuları ve bazı dolgu malzemeleri elmacık kemiğinin üst bölgesine uygulanarak belirginliği arttırabilmektedir. 

Bişektomi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bişektomi, hastaların işlemin ardından hayatına kolayca devam edebileceği bir operasyondur. Ancak hastanın dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır.

 • Operasyonun ardından en az 2 saat yüzünüzde basınçlı bandaj kalması gerekmektedir. Bu yüzden yüzünüzde belirgin bir şişlik hissedebilirsiniz, bu gayet normaldir.
 • İlk 5 gün ağır aktivitelerden uzak durulmalıdır.
 • İşlem sonrası doktorunuzun verdiği antibiyotik ve ağız bakım suyunu kullanmaya özen gösterilmelidir.
 • Hasta yanak içindeki dikişlere herhangi bir zarar gelmemesi açısından uygun besinlerle beslenmelidir. 
 • Dikişler en fazla 10 gün içerisinde kendiliğinden düşecektir. Hasta dikişleri bozacak davranışlardan kaçınmalıdır.
 • Operasyon sonrası ödem ve şişlikler gayet normaldir. Düzenli buz kompresiyle bu sorunu en aza indirgeyebilirsiniz. 
 • İşlemin ardından sigara ve alkol kullanılmamalıdır.
 • Kanama riskine karşın kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.
 • Uzman doktorunuzun tavsiye ve uyarılarına dikkat edilmelidir.

Yayınlanma Tarihi: 07 Ekim 2020
Güncellenme Tarihi: 28 Ocak 2021