Kompozit Restorasyon (Beyaz Dolgu)
Kompozit Restorasyon (Beyaz Dolgu)

Bu içerik Dt. Nuray Güner Bilgili tarafından bilimsel makaleler referans alınarak oluşturulmuş ve onaylanmıştır.

Kompozit Restorasyon (Beyaz Dolgu)

Kompozit Restorasyon (Beyaz Dolgu) Nedir?

Kompozit restorasyonlar, çeşitli seramik ve kimyasal bileşenlerin problemlerde kullanılması işlemine denmektedir. Hastalarda arka dişlerde sağlamlık ve dayanıklılık açısından güvenle kullanılmaktadır.

Ön dişlerde de kullanmak mümkündür. Kompozit dolgu oldukça popülerdir çünkü kesi yöntemi ile yapılan bir yöntem değildir. Geçtiğimiz 25-30 yılda, esas olarak kompozit yapıştırma ile aynı etkiye sahip olan kaplamalar veya kuronlara kıyasla kullanılan dişlerde aşındırma işlemi gerektirmemektedir.

Kompozit restorasyonlar (Beyaz dolgu), doğal dişlerle aynı renkte elde edilebildiğinden estetik amaçlarla ön dişlerde de kullanılması söz konusudur. Bu durum kompozit dolgular fiyat performans ve başarısı açısından değerlendirildiğinde tatmin edici bir yöntem olarak kabul edilmektedir.

Kompozit Dolgu Hangi Durumlarda Uygulanmaktadır? 

 • Kompozit dolgu, diş restorasyonları arasında en kolay ve en maliyeti açısından uygun işlemler arasında yer almaktadır. 
 • Diş dolgusunda kullanılan kompozit reçine, etrafını sardığı dişlere tam olarak uyacak şekilde biçimlendirilebilir ve cilalanabilir.
 • Kompozit dolgular renklenmiş, çatlamış veya kırık dişlerin kötü görünümünü düzeltmek ve onarmak için uygulanabilmektedir.
 • Dişler arasındaki açıklıkları ve boşlukları kapatmak, dişleri daha uzun göstermek veya dişlerin şeklini veya rengini değiştirmek için başvurulan bir işlemdir. 
 • Bazı durumlarda hastalarda dişeti çekilmesi sonucunda açığa çıkan kökün korunması amacıyla veya farklı amalgam dolgulara alternatif estetik olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir.
 • Çürük dişleri onarmak için (Kompozit dolgu boşlukları doldurmak için kullanılır.) Tercih edilmektedir.
 • Estetik görünümü ve diş şeklini değiştirmek için kompozit dolgu yöntemine başvurulmaktadır.

Kompozit Dolgu Nasıl Yapılır?

Kompozit dolgu için öncelikle kısa süreli bir hazırlığa ihtiyaç vardır. Dolgu, çürümüş bir dişi doldurmak için kullanılmadığı, şeklini değiştirmek için dişin açılması gerekmediği ya da çip sinirin yakınında olmadığı sürece herhangi bir anestezi uygulanması gerekli olmamaktadır.

Diş hekiminiz, dişinizin rengine yakın bir kompozit dolgu rengini seçmeniz için bir renk kılavuzu kullanacaktır. Birlikte sizin için uygun kompozit dolguyu tespit ettikten sonra uygulamaya geçilir. Kompozit dolgu yapılacak dişlerde ilk öncelikle eğer mevcut ise dişteki çürükler temizlenir.

Çürük temizleme işlemi lokal anestezi uygulanarak yapılabileceği gibi yüzeysel deformasyon ise anestezi ihtiyacı olmaksızın uygulanabilmektedir. Dolgu işlemine başlarken diş yüzeyini pürüzlendirmek için bir jel uygulanacaktır.

apılan bu işlemler yapıştırıcı malzemenin dişe yapışmasına yardımcı olur. Daha sonra diş renginde, macun benzeri reçine uygulanır, kalıplanır ve istenen şekle getirilir. Diş üzerine uygulanan malzemeyi sertleştirmek için daha sonra parlak, genellikle mavi, ışık (led) kullanılır. Dişin üzerindeki materyal sertleştikten sonra, diş hekiminiz daha fazla dolguyu şekillendirecek ve diş yüzeyinin kalan kısmına uyacak şekilde cilalayacaktır.

Dişlerin dolguya tamamen hazır hâle getirilmesi için ağızda gerekli rötuşlar ve diş temizlik işlemleri de tamamlandığında dolgu yerleştirilir. Kompozit dolgular, orijinal diş yapısına en uygun ve işlevini tam olarak gerçekleştirebileceği biçimde dizayn edilmektedir.

Dişlerdeki bu düzeltme işlemi, ısırma provası ve diş hekiminin sizden isteyeceği dille yüzey kontrolü sırasında dolgunun en uygun şekli alması için yapılmaktadır. Kendi içinde avantajlar ve dezavantajlar barındıran birçok dolgu malzemesi türü mevcuttur. Hastalar, dişlerinin tedavisinde kullanılabilecek en iyi yöntem için alanında uzman bir diş hekimine danışarak gerekli kararı verebilirler.

Estetik gülüş tasarımında da kompozit lamina (bonding) uygulanmaktadır. Bu kompozit dolgular ile estetik değeri yüksek, dişten renk olarak ayırt edilemeyecek kadar güzel sonuçlar elde etmek mümkündür. Geçmiş yıllarda gümüş amalgam dolgular çok yaygın bir şekilde uygulanmaktaydı. Günümüzde gelişen teknoloji ve yeniliklerle gümüş amalgam dolgular yerini kompozit dolguya bırakmıştır.

Kompozit dolgu diş ile aynı renkte olduğu için mevcut dişlerin görünümünde herhangi bir farklılığa yol açmamaktadırlar. Renk farklılığına yol açmadığı için de özellikle ön dişler söz konusu ise kompozit dolgu ile tedavi estetik bakımdan daha iyi bir seçenektir. Kompozit dolgunun tamamlanması diş başına yaklaşık 30 ila 60 dakika sürer.

Kompozit Dolgu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 • Kompozit dolgular yerleştirildikten kısa bir süre sonra dişlerde sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet gelişmesi oldukça normaldir. Bu durum, diş yeni dolguya alıştıktan sonra kısa bir sürede kendiliğinden kaybolmaktadır. 
 • Dolgu malzemesi kırılabilme ihtimaline karşın tırnak ısırma gibi alışkanlıkları terk etmek oldukça önemlidir. Kalem arkalarını, buzları veya diğer sert gıda maddeleri çiğnenmemeli veya dolgulu dişleri açacak olarak kullanılmamalıdır. Dolgulu bir dişte keskin bir kenar olduğunu fark edildiğinde veya ısırıldığında dişte bir tuhaflık hissettiriyorsa diş hekimine başvurulmalıdır.
 • Kompozit dolgulu dişler herhangi bir özel bakım gerektirmemektedir. Normal dişlerde yapılması gerektiği gibi günde dişlerin en az iki kez fırçalanması gerekmektedir. Diş aralarını temizlemek için ara fırça ve diş ipi kullanılmalıdır.
 • Düzenli kontroller yardımıyla temizlik işlemleri için gerekli görülen zamanlarda diş hekimine muayene olunmalıdır.
 • Kompozit dişler için dolgu malzemelerinin ömrü ne kadar dolgu yapıldığına, ağız ve diş sağlığı alışkanlıklarına bağlıdır. Bununla birlikte genellikle ömrü, dolgu malzemesine, hastanın dolgusuna karşı gösterdiği hassasiyete karşın dokunulmadan veya değiştirilmeden 3 yıldan yaklaşık 10 yıla kadar durabilmektedir.

Yayınlanma Tarihi: 24 Aralık 2020
Güncellenme Tarihi: 28 Ocak 2021

Uzmana Sorunuzu Sorun

Lütfen içeriği değerlendirin. Rehberimizden ne derece memnun kaldınız?