Bacak Estetiği
Bacak Estetiği

Bacak Estetiği

Bacak Estetiği Nedir?

Bacak estetiği, kalça ve ayak bilekleri arasında kalan bacakların daha orantılı, düzgün ve şekilli hale getirilmesi için yağ enjeksiyonu ve çeşitli dolgu malzemeleriyle yapılan belirli operasyonlardır.  Bacaklar, vücutta yürüme fonksiyonunun yerine getirilmesi açısından önemli bir bölgedir. Bacaklardaki orantısız incelik veya kalınlık, çarpıklık gibi problemler çeşitli yöntemler sayesinde düzeltilebilmektedir. Bacaklarda mevcut olan belirtilenler gibi belli başlı durumlarda hastaların sık başvurduğu estetik operasyonlardan biri olan bacak estetiği, çeşitli teknik ve yeniliklerle günümüzde hastaların güvenle tercih ettikleri bir operasyon haline gelmiştir. Çok sayıda insanın ortak sıkıntısı olan çarpıklık, X bacak, O bacak olarak bilinen durumlarda hastalar, bacak estetiği alt operasyonları sayesinde bu önemli sorunlardan kurtulmuş olmaktadır.

Kimler Bacak Estetiği Olabilir?

Bacak estetiği, çok çeşitte sorunu düzeltmeye yarayan estetik bir dokunuşlar bütünüdür. Bacak estetiği olmak için bazı hususlar mevcuttur. Eğer hastalar;

 • Bacaklarında çarpıklık varsa,
 • Bacakların X bacak olarak bilinen birbirlerine normalden fazla yakın olması durumuna sahipse,
 • Bacakların O bacak olarak bilinen birbirlerinden O harfi şeklinde ayrı ve eğri olması durumuna sahipse,
 • Bacakların çok ince veya kalınsa,
 • Bacaklar kalınlık açısından farklıysa (birinin ince birinin kalın olması gibi),
 • Ayak bilekleri bilekte toplanan yağlar sayesinde kalın ise gönül rahatlığıyla bacak estetiği yaptırabilirler.

Çöp Bacak Estetiği

Bacakları olması gereken ölçüden daha ince yapıya sahip hastaların tercih ettiği bu operasyon, bacakları kalınlaştırmayı hedefler. Çeşitli dolgu protezleri ve yağ enjeksiyonları sayesinde hastalar hayallerindeki orantılı ve ideal ölçüdeki bacaklara kavuşabilmektedir. Yağ enjeksiyonu için vücudun bölgesel yağlanma alanlarında (kalça, karın bölgesi vb.) yeterli miktarda yağ dokusu yoksa alternatif dolgu protezlerden yararlanılır. Bu protezler kişiye uygun olarak hazırlanır. Çöp bacak estetiği genel anestezi altında yapılır. İşlem sonrası ortalama 7 gün istirahatin ardından yürüyüşler yapılmalıdır. 

Çarpık Bacak Estetiği

Bacaklarda gözle görünen birtakım eğriliklere yönelik yapılan bu işlem, dolgu protez kullanılacak ise lokal anestezi, yağ transferi yapılacaksa genel anestezi altında yapılmaktadır. Çarpıklığın sebepleri;

 • Çocukluk döneminde yeterli D vitamini alınmaması sonucu oluşan kemik eğriliği,
 • Bacaklardaki orantısız yağ dağılımı,

gibi maddelerdir. Çöp bacak estetiğinde de olduğu gibi eğer vücutta transfer edilecek yağ miktarı yeterli değilse dolgu protezlerden yararlanılır. Operasyon ortalama 1 saat sürer. Operasyonda bacaktaki eğriliğe bir müdahalede bulunulmaz. Belirlenen bölgelere yağ transferi yapılır. Eğer vücutta yeterli miktarda yağ dokusu yoksa hyaluronik asit olarak da bilinen sentetik dolgu protezler kullanılır.

Bacak İnceltme Estetiği

Üst bacak olarak bilinen bölgedeki yağlar bazen spor ve diyete rağmen erimeyebilir. Bu gibi durumlarda üst bacağa liposuction işlemi uygulanarak bacak inceltilebilir. İşlemin gerçekleştirileceği alanlar işaretlenir, yağların çözünmesine de yardımcı olan ve bölgeyi uyuşturan bir çeşit lokal anestezik içeren çözelti enjekte edilir. İşlemin ardından bacakta ilk haline göre belirgin bir incelme olur. 

Diz Kapağı Estetiği

Bazı hastalarda diz kapağının özellikle yan taraflarında belirgin yağ birikmeleri görülür. Bazı durumlarda ise hastalar sık kilo alıp verilmesinin getirisi olarak kırışık ve sarkmış bir diz kapağına sahip olmak mecburiyetinde kalırlar. Fazla yağlar için liposuction işlemi uygulanır. Eğer hasta fazla ve sarkmış bir deriye sahipse fazla deri alınarak çıkarılır.

Uyluk Germe Ameliyatı

Çok miktarda kilo veren hastalarda üst bacağın iç kısmında çok miktarda sarkma meydana gelir. Hastayı pek çok açıdan rahatsız eden bu durum uyluk germe ameliyatı sayesinde çözülebilmektedir. Üst bacağın iç kısmına atılan kesiyle fazla deri ve varsa fazla yağ dokusu da alınarak kesi yerleri yan yana konumlandırılıp dikilir. Bu işlemde maalesef iz kalmaktadır ancak iz, sadece bacaklar açılınca görülür ve ön taraftan görülmez. İz arka tarafa doğru uzanır, bu yüzden arka taraftan bakıldığında belli olabilmektedir.

Ayak Bileği Estetiği

Bazı bireylerin bilekleri olması gerekenden kalın olabilmektedir. Bu hastalar günlük hayatlarında giydikleri ayakkabılarda veya pantolonlarda sorun yaşamaktadırlar. Uzman hekimin muayenesi sayesinde bileğin kalınlık sebebi öğrenilir. Bu sayede ayak bileğindeki kalınlık eğer kemikten kaynaklı değil ise liposuction işlemi yapılarak bilek inceltilir. Ancak kemikten kaynaklıysa kemiğe herhangi bir işlem yapılamaz. İşlem ortalama 1 saat sürmektedir ve hasta aynı gün taburcu edilir. 

Bacak Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Hastalar işlemden 2 gün sonra banyo yapabilir.
 • Bacak inceltme estetiğinde, eğer yağ transferi mevcut ise, 3 hafta zorunlu olarak korse kullanılmalıdır.
 • Diz kapağı estetiğinde 3 hafta varis çorabı giyilmelidir.
 • Ayak bileği estetiği ardından hastalar kilolarına ve egzersizlerine dikkat etmelidir. Kilo alımı bileğin tekrar kalınlaşmasına sebep olabilir.
 • Diz altına ve ayak bileğine yapılan liposuction işlemlerinin ardından ödem, şişlik vb. durumlar oluşabilir. Hastaların ilk haftalar mümkün olduğunca ayaklarını yukarı kaldırmaları gerekmektedir.
 • İşlemlerin ardından daha az ayakta kalınmalıdır.
 • İşlemden sonraki 3’üncü haftadan itibaren koşu hariç diğer sportif aktiviteler yapılabilir.
 • Altıncı haftanın ardından her türlü sportif aktivite yapılabilir.
 • Dolgu protez işlemlerinde ilk haftalar hareketler kısıtlanmalıdır.
 • Cerrahi işlem sayesinde elde edilen şekillendirilmeler ve düzen, sağlıklı beslenme ve sporla korunabilmektedir.

Yayınlanma Tarihi: 08 Ekim 2020
Güncellenme Tarihi: 28 Ocak 2021